Podzielona na trzy dzielnice Hawana – lub po hiszpańsku la Habana – jest miejscem wartym zobaczenia. Przy dobrej organizacji wycieczki nie przeszkodzi Ci nawet mały zasób czasu. Najciekawsze zabytki, a także restauracje i punkty związane z kulturą, z pewnością wywołają uśmiech na twarzy nawet najbardziej wymagającego turysty.
Plaza de Armas
Zlokalizowany w części miasta zwanej Habana Vieja plac od wieków służył jako miejsce wojskowych uroczystości, teraz za to jest główną atrakcją turystyczną Hawany. Zadbane budowle, utrzymane w stylu barokowym, nadają placu kolonialną atmosferę. Gra muzyka, ulice wyglądają jak jedna, wielka, tryskająca kolorami scena, w której każdy przechodzień jest częścią spektaklu. Spacerując po otaczających go uliczkach, znajdziesz mnóstwo stoisk z używanymi książkami, magazynami z czasów rewolucji, a także dziełami kubańskich klasyków literackich.
Atrakcje Hawany to także miejsca historyczne – należy zaliczyć do nich, znajdujące się w pobliżu placu miejsce, w którym zostało założone miasto – klasycyzującą budowlę El Templete. Tutaj warto odpocząć chwilę w cieniu drzewa kapokowego i poszukać kolejnej atrakcji turystycznej – najwęższej i najkrótszej uliczki Hawany.
Castillo de la Real Fuerza – zamek w kształcie gwiazdy
Zbudowany w XVI wieku fort został wzniesiony w celu ochrony przed atakami piratów – otacza go szeroka fosa, a jego kształt charakteryzują załamująca się linia murów. Budowla wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO posiada ważny detal, który nierozerwalnie kojarzy się ze stolicą Kuby – na wieży obserwacyjnej umieszczona została La Giraldilla, figurka wskazująca kierunek wiatru, która stała się symbolem Hawany.
Obecnie zamek pełni funkcję muzeum, a poza zobaczeniem rozmaitych wystaw, warto zatrzymać się w tutejszej kawiarni i chwilę odpocząć, podziwiając piękny widok na zatokę kubańską i zabytkową część Hawany. Na parterze fortu znajduje się muzeum ceramiki otwarte codziennie od 8:30 do 18.30, wstęp kosztuje około 1 USD. Znajduje się tu także pierwsze kubańskie Muzeum Morskie, w którym obejrzeć można wiele ciekawych eksponatów, nawiązujących jeszcze do czasów prekolumbijskich.
Fabryka cygar, czyli ciekawe atrakcje Hawany
Czymś, co przeciętnemu turyście kojarzy się z Kubą, są z pewnością cygara. Wycieczka do ich fabryki nie musi być jednak typowym zwiedzaniem muzeum z mało interesującymi eksponatami. Real Fabrica de Tabacos Partagas została założona przez Jaimego Partagasa, którego niewyjaśniona śmierć pozostaje do dziś zagadką.
Budynek fabryki przyciąga wzrok kolorowymi ornamentami, a jego ciekawa, industrialna bryła pochodzi z 1845 roku. To tutaj wytwarzane są znane na całym świecie cygara Habanos, których produkcję można zobaczyć z bliska. Wejście do fabryki kosztuje około 10 CUC (około 34 PLN), wycieczki odbywają się codziennie co 15 minut pomiędzy 9-10:15 rano, a także od 12 do 13:30.
El Capitolio – miejsce wielu historii
Kubański Kapitol zawdzięcza nazwę i wygląd swojemu pierwowzorowi znajdującemu się w Waszyngtonie. Aż do 1950 roku był najwyższym budynkiem w Hawanie, ale do dziś góruje nad krajobrazem miasta. Warto go zobaczyć jako miejsce związane z historią Kuby – był siedzibą rządu, a obecnie związany jest z państwową działalnością naukową. Neoklasycystyczny budynek inspirowany jest także paryskim Panteonem, zachwyca przepychem i bogactwem zarówno użytych materiałów, jak i wykonanych zdobień. El Capitolio i jego otoczenie to ciekawe, architektoniczne atrakcje Hawany. Budynek zlokalizowany jest wśród pięknie utrzymanych ogrodów, zaprojektowanych na wzór perełek europejskiej architektury krajobrazu.
Parque central, czyli chwila odpoczynku w parku
Zlokalizowany w centralnej części Hawany park, to przyjemne miejsce, by zaczerpnąć tchu i porozmyślać. Jest to samo serce śródmieścia, gdzie wieczorami zbierają się licznie mieszkańcy, by pogawędzić i spalić cygaro. Wokół parku wznoszą się monumentalne budowle, na jego środku stoi pomnik Jose Martiego – bohatera narodowego, otoczony palmami.
La Rampa i najlepsze lody na Kubie
W planie zwiedzania miasta nie można pominąć jego głównej ulicy – wyznaczająca centrum współczesnej Hawany La Rampa, to architektoniczny kalejdoskop, nad którym górują wieżowce wybudowane w latach 50’ XX wieku. Warto znaleźć się tutaj przede wszystkim dla cudownych lodów, jakie możemy kupić za bezcen – za 3 gałki nie zapłacimy nawet 60 groszy! Lodziarnia Coppelia to także jedno z bardziej zatłoczonych miejsc podczas upałów, jednak naprawdę warto poczekać w kolejce, by spróbować miejskiego przysmaku uwielbianego przez mieszkańców prawie od 60 lat!
Hawana to miejsce czarujące porywającymi, kubańskimi rytmami, ciekawą kulturą i prawdziwym kalejdoskopem architektury. Dwa dni spędzone tutaj pozwalają poczuć atmosferę miasta, do którego naprawdę chce się wracać!
Jeżeli marzysz o podróży na Kubę, warto sprawdzić, ile kosztują bilety lotnicze z Polski do Hawany.