5 miejsc, które trzeba zobaczyć w Macedonii

Kuklica – Kamienne Miasto/ fot. https://www.pinterest.com/pin/337136722079844201/

Republika Macedonii uchodzi za jedno z najrzadziej odwiedzanych państw Europy, choć ten południowo-wschodni kraj słynie z malowniczych pasm górskich, wczesnochrześcijańskich zabytków i przepięknych jezior. Dawne tereny, należące do Imperium Rzymskiego, zasługują na uwagę turystów, spragnionych aktywnego wypoczynku i niezapomnianych widoków.

Miasto Ochryda nad Jeziorem Ochrydzkim

Wśród najpiękniejszych naturalnych atrakcji Macedonii królują krajobrazy Jeziora Ochrydzkiego – najstarszego na kontynencie europejskim i najgłębszego w całych Bałkanach. Zbiornik tektoniczny, o powierzchni 358 kilometrów kwadratowych, liczy aż 286 metrów głębokości.

To właśnie malownicza lokalizacja u podnóża pasma górskiego Galiczica, na granicy Macedonii i Albanii, czyni to miejsce wyjątkowym. Dzięki występującym tu endemicznym gatunkom fauny i flory, jezioro wraz z pobliskimi perłami architektonicznymi miasta Ochryda, uplasowało się w 1979 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Widok na Jezioro Ochrydzkie/ fot. https://www.pinterest.com/pin/282530576598906053/
Widok na Jezioro Ochrydzkie/ fot. https://www.pinterest.com/pin/282530576598906053/

Wysokogórska panorama przeplata się tu z wielowiekowymi cerkwiami, dlatego okolice Jeziora Ochrydzkiego zostały docenione zarówno z powodu spuścizny przyrodniczej, jak i kulturowej.

Do najważniejszych zabytków regionu należy średniowiecza warownia Cara Samuela, starówka w mieście Ochryda, Klasztor Świętego Nauma z 905 roku oraz Cerkiew Świętego Jana Teologa w Kaneo. W pobliżu świątyń grupy archeologów odkryły ślady obecności ludzi w czasach neolitycznych i hellenistycznych, co czyni ten rejon jednym z najstarszych siedlisk człowieka na Starym Kontynencie.

Co zobaczyć w Macedonii? Atrakcje Kanionu Matka

Niecałe 20 kilometrów na południowy-zachód od stolicy Macedonii – Skopje – znajduje się imponujący kompleks przyrodniczy o powierzchni około 5000 hektarów. Okolice kanionu, utworzonego przez rzekę Treskę oraz najstarszego sztucznego jeziora w kraju – Matki, nie bez powodu nazywane są Macedońskim Rajem. Zbiornik powstał w 1938 roku po utworzeniu zapory wodnej imienia Świętego Andrzeja, przylegającej do skał kanionu. Strzeliste ściany, wpadające prosto do tafli jeziora, wywierają ogromne wrażenie na turystach. Stanowią prawdziwe wyzwanie nawet dla wprawionych alpinistów i miłośników trekkingu. Tutejsze wody są systematycznie zarybiane, zwłaszcza przed wydarzeniami związanymi ze sportowym poławianiem ryb.

Kanion Matka/ fot. https://www.pinterest.com/pin/129689664245312769/
Kanion Matka/ fot. https://www.pinterest.com/pin/129689664245312769/

W obrębie Kanionu Matka znajduje się niedawno odkryta Jaskinia Velo, leżąca na prawym brzegu rzeki Treski. Jedna z najgłębszych podwodnych jam w Europie liczy 176 metrów, posiada dwa niewielkie jeziora i stała się macedońskim kandydatem do wpisu na listę Siedmiu Nowych Cudów Świata. Uroku dodają też średniowieczne monastyry ukryte wśród górskich szczytów. To właśnie w nich znajdowali schronienie okoliczni mieszkańcy, uciekający przez tureckimi prześladowcami.

Kuklica – Kamienne Miasto

W północno-wschodniej części kraju, w gminie Kratowo, leży niewielka wioska Kuklica, słynąca z wyjątkowej osobliwości przyrodniczej. Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Macedonii, wybierz się na zwiedzanie Kamiennego Miasta, powstałego 10 milionów lat temu w odległości blisko 80 kilometrów od dzisiejszego Skopje. W pobliżu Kuklicy znajdują się naturalnie wyrzeźbione formacje skalne o niezwykle fantazyjnych kształtach. Obszar pokrywa ponad sto imponujących kolumn, wśród których najwyższe piętrzą się na wysokości 10 metrów. Na temat głazów, powstałych pod wpływem procesu erozji, krąży wiele legend. Tubylcy zapewniają przyjezdnych, że co roku pojawia się w tym miejscu kilka nowych filarów.

Kuklica – Kamienne Miasto/ fot. https://www.pinterest.com/pin/337136722079844201/
Kuklica – Kamienne Miasto/ fot. https://www.pinterest.com/pin/337136722079844201/

Park Narodowy Mawrowo

Niedaleko granicy z Albanią, w południowo-zachodniej Macedonii, na obszarze o powierzchni około 700 kilometrów kwadratowych, rozciąga się piękny Park Narodowy Mawrowo. To najrozleglejszy z trzech rezerwatów mieszczących się na terytorium tego niewielkiego bałkańskiego państwa.

Na ternie Mawrowa wznosi się najwyższy szczyt Macedonii – góra Korab o wysokości 2764 metrów nad poziomem morza, a także kilka innych wzniesień, wśród których do najbardziej malowniczych należy wzgórze Sandaktasz, Medenica i Velivar. W górskim paśmie Korab schodzą się granice Albanii, Kosowa i Macedonii.

Park Narodowy Mawrowo/ fot. https://www.pinterest.com/pin/550213279450222598/
Park Narodowy Mawrowo/ fot. https://www.pinterest.com/pin/550213279450222598/

Południowy brzeg parku wyznacza urokliwy wąwóz. Tu też znajduje się najniższy punkt rezerwatu przyrody – miejsce łączące Malą Rekę z korytem rzeki Radiki, położone na wysokości 600 metrów nad poziomem morza. Okoliczne bukowe i jodłowe lasy zamieszkują niedźwiedzie, rysie, lisy i jelenie. Zielone tereny Mawrowa objęte są ścisłą ochroną gatunkową od 1952 roku, kiedy to podjęto decyzję o zachowaniu naturalnego bogactwa regionu. Na jednym ze szczytów parku narodowego mieści się największy kurort narciarski w Macedonii. Jego lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, bowiem kompleks otacza 17 polodowcowych jezior.

Skopje nad rzeką Wardar

Wśród godnych polecenia bałkańskich atrakcji nie może zabraknąć stolicy Macedonii, położonej w górskiej kotlinie nad rzeką Wardar. W centrum Skopje bardzo wyraźnie odczuwa się tureckie wpływy, choć najważniejszy z zabytków – ruiny miasta Skup – pamięta jeszcze czasy antyczne. Na szczególną uwagę zasługuje bałkański Stary Targ, na którym można zaopatrzyć się w unikatowe pamiątki oraz skosztować tradycyjnego specjału – burka nadziewanego mięsem lub warzywami.

Stolica Skopje/ fot. https://www.pinterest.com/pin/171277592052535929/
Stolica Skopje/ fot. https://www.pinterest.com/pin/171277592052535929/

Nie zastanawiaj się dłużej, co zobaczyć w Macedonii – przyjedź do Skopje, by móc podziwiać budowle wzniesione w epoce Cesarstwa Bizantyńskiego. Wizytówkę miasta stanowi twierdza Skopsko Kale, na obszarze której znaleziono ślady bytności człowieka z epoki neolitu i brązu. W muzułmańskiej części stolicy mieszczą się meczety i łaźnie powstałe głównie w XV wieku, za czasów panowania tureckiego. Najstarszy zachowany most w Skopju również pochodzi z okresu rządów Imperium Osmańskiego – do dziś pozostaje symbolem miasta i głównym elementem herbu Macedonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *