Tunezja to jedna z ulubionych wakacyjnych destynacji, wybieranych przez Polaków. Ten śródziemnomorski kraj kojarzy się z niebiańskimi plażami, odpoczynkiem w cieniu palm daktylowych i atrakcjami, gwarantowanymi przez formułę all inclusive. Na turystów, preferujących aktywny relaks, czekają imponujące arabskie zabytki oraz dzikie oazy, położone pośrodku pustyni.
Wieś Matmata – gratka dla miłośników „Gwiezdnych Wojen”
Na wyjątkowe krajobrazy i niespotykane nigdzie indziej rozwiązania architektoniczne można natknąć się w jedynej w swoim rodzaju tunezyjskiej wsi – Matmata. Unikatowa miejscowość, leżąca w regonie gór Dżebel, słynie z wydrążonych w piaszczysto-gliniastych skałach troglodyckich domostw. Podziemna berberyjska osada, położona na skraju pustyni w środkowej Tunezji, to największa osobliwość tego północnoafrykańskiego kraju.
Do tej pory nie wiadomo, jak dawno temu narodziła się ta metoda budowania mieszkań pod ziemią, jednak pierwsze historyczne wzmianki o obecności Berberów na tym obszarze pochodzą z V wieku przed naszą erą.
Wieś Matmata zachowała swój pierwotny charakter, choć część mieszkańców przeniosła się do sąsiednich osad, udostępniając swoje domostwa zwiedzającym lub tworząc w ich miejscu hotele. Wnętrze jednego z nich posłużyło jako scenografia do ujęć filmu z serii „Gwiezdne Wojny”. Surowy klimat na obrzeżach Saharty doskonale oddał geologię planety Tatooine, na której wychował się młody Anakin Skywalker – później Darth Vader. Od tamtej pory środkowa Tunezja stała się kultowym miejscem dla miłośników przygód Luke’a Skywalkera.
Warto odwiedzić Tunezję dla pysznej kuchni w Tunisie
Jeśli istnieje jeden szczególny powód, dla którego warto odwiedzić Tunezję, to jest nim bez wątpienia możliwość skosztowania doskonałej, północnoafrykańskiej kuchni. Jeśli lubisz mieszkankę intensywnych zapachów – ziół, kwiatów i dojrzałych owoców, szczególnie uwydatnioną podczas letnich upałów – Tunis to miasto dla Ciebie.
Prawdziwy charakter tego multikulturowego państwa poznasz w jednej z kafejek w starej części stolicy. Absolutnym hitem wśród turystów jest słodka, miętowa herbata z dodatkiem orzechów pinii. Nie każdemu przypadnie do gustu smak lokalnych napojów, jednak nie można opuścić kraju nie próbując regionalnych specjałów.
Przed głównym posiłkiem należy skosztować przystawek, wśród których królują oliwki, tuńczyk z bagietką, sałatki, owoce morza we wszelkiej postaci oraz harissa – pikantna pasta, wytwarzana z papryki chili, czosnku, pomidorów i oliwy. Rarytasem tunezyjskiej kuchni jest brik, czyli trójkątny pierożek nadziewany tuńczykiem, warzywami i sadzonym jajkiem. Danie smażone w głębokim tłuszczu można zjeść zarówno rękoma, prosto od ulicznego dostawcy, jak również na tarasie luksusowego hotelu. Arabskich specjalności skosztujesz w Medynie w Tunisie – warte uwagi są zwłaszcza lokale „Dar Jeld” i „Dar Hamouda Pacha”.
Atrakcje dla zwolenników błogiego relaksu na półwyspie Cap Bon
Podróż na półwysep Cap Bon, najbardziej na północ wysunięty kraniec Tunezji, to wyprawa mało uczęszczanym szlakiem, lecz bez wątpienia bardzo malowniczym. Przylądek otaczają dwie śródziemnomorskie zatoki – Tuniska na północy i Chalidż al-Hammamat od strony południowej.
Ze względu na wyjątkowo sielskie krajobrazy oraz dużą ilość oliwnych i pomarańczowych gajów, północno-wschodni rejon kraju nazywany jest „Zieloną Tunezją” lub „Ogrodami Tunezji”. Obszar półwyspu o arabskiej nazwie Al-Watan al-Kibli charakteryzuje się typowo rolniczymi krajobrazami. Uprawa się tu owoce cytrusowe, oliwki, winorośl, zboża i wszystko to, z czego za granicą słynie tunezyjska kuchnia. Miejscowe winnice przyciągają miłośników wykwintnych trunków, zaś doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych – fanów windsurfingu.
Zwolennicy błogiego odpoczynku powinni udać się do Korbus – miejscowości znanej z gorących siarkowych źródeł Ajn al-Atrus, osiągających temperaturę do 70 stopni Celsjusza. Tutejsze wody o właściwościach leczniczych zdobyły popularność już w czasach Cesarstwa Rzymskiego.
Ruiny Starożytnej Kartaginy – raj dla pasjonatów historii
Ruiny Kartaginy, dawnej stolicy ogromnego imperium, leżą na przedmieściach Tunisu. Starożytne państwo-miasto w Północnej Afryce, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, zostało założone przez Fenicjan w IX wieku przed naszą erą. Każdy fascynat historii przyzna, że warto odwiedzić Tunezję, by móc zobaczyć pozostałości antycznego mocarstwa, będącego największym ówczesnym ośrodkiem handlowym i politycznym.
Na zwiedzanie obszernego stanowiska archeologicznego najrozsądniej wybrać się wynajętym samochodem lub autokarem, ponieważ niektóre zabytkowe obiekty są od siebie dość oddalone, a spacer w tunezyjskim upale potrafi dokuczyć. Z Tunisu do Kartaginy kursują też podmiejskie pociągi – w skrócie TGM.
Miasto istnieje już ponad 3 tysiące lat, choć prace wykopaliskowe rozpoczęto dopiero w 1857 roku. Obszar został objęty ochroną od 1974 roku, zaś od 1993 znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najlepiej zachowanymi zabytkami z czasów świetności Cesarstwa Rzymskiego są termy Antonina Piusa, pozostałości teatru rzymskiego w kształcie półkola, złożonego z ośmiu kamiennych stopni i ruiny wilii de la Voliere, z mozaiką ukazującą sceny z życia ówczesnych Kartagińczyków. Pobliskie miejscowości również zasługujące na uwagę to Subajtila – bizantyjskie centrum rzymskiej kultury, nadmorskie Nabul i Hammamet, dawna rybacka osada ,położona 60 kilometrów na wschód od Tunisu.
Niezapomniane krajobrazy Parku Narodowego Aszkal
Nieopodal wybrzeży Morza Śródziemnego znajduje się malownicze jezioro Aszkal, leżące na terenie obszaru chronionej przyrody, wpisanego w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park Narodowy Aszkal, nazywany również Ichkeul, obejmuje fragment trasy, nad którą przelatują ptaki, migrujące z Europy do Afryki.
Ponieważ można tu spotkać bardzo rzadkie okazy fauny i flory, strefa wokół jeziora Aszkal figuruje w spisie światowych rezerwatów biosfery. Wczasy w północnej Tunezji to świetna okazja do obserwacji ponad 200 tysięcy gatunków wodnego ptactwa, wśród których za najbardziej efektowne uznaje się czaple modronose, trzciniaki, flamingi i modrzyki. Miłośników dzikiej przyrody z pewnością zainteresuje fakt, że tutejsze mokradła, górskie lasy i liczne jeziora zamieszkują mangusty, szakale, jeżowce, dziki i bawoły, a wszystkie te stworzenia można spotkać w odległości zaledwie 30 kilometrów na południe od Bizerty. Najwyższym punktem Parku Narodowego Aszkal jest góra Dżebel licząca 511 metrów nad poziomem morza, z której rozpościera się panorama na cały rezerwat. Całodzienna wyprawa nad tunezyjskie jezioro to doskonała odskocznia od nadmorskich kurortów, gwarnych miast i dyskotekowej muzyki z której słynie stolica tego północnoafrykańskiego kraju.
To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić ten afrykański kraj. Jeżeli chcesz poznać więcej, zarezerwuj bilety lotnicze z Polski do Tunezji jeszcze dziś!