Poznaj atrakcje Algierii – państwa pustynnej Sahary

Dolina M’Zab/ fot. Stefan Krasowski https://www.flickr.com/photos/rapidtravelchai/6089386924/

Algieria to największe państwo w Afryce, znajdujące się w północnej części kontynentu, nad Morzem Śródziemnym. Jest to kraj, w którym wpływy europejskie, szczególnie francuskie, łączą się z islamską kulturą i tradycją. Od sąsiadujących państw, takich jak Maroko czy Tunezja, różni się przede wszystkim tym, że zachowuje pierwotny urok nieodkrytego miejsca. Znaczną część kraju zajmują pustynie należące do Sahary i to właśnie one stanowią największą atrakcję. Zaś góry Atlas na północy stanowią rozrywkę dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Algier – Białe Miasto

Najlepiej zacząć poznawać atrakcje Algierii od stolicy, która stanowi zapowiedź tego, co zobaczymy w kraju. W mieście można odczuć klimat śródziemnomorski, aniżeli arabski – dominują białe kamienice, błękitne okiennice i zielone ogrody. To właśnie z powodu koloru secesyjnych kamienic, wyróżniających się na tle niebieskiego morza, Algier nazywany jest Białym Miastem. Jego urokliwe budynki ciągną się wzdłuż wybrzeża, wspinając się na niewielkie wzgórza.

Stolica Algierii - Algier/ fot. Patrick Gruban https://www.flickr.com/photos/gruban/137344946/
Stolica Algierii – Algier/ fot. Patrick Gruban https://www.flickr.com/photos/gruban/137344946/

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania są zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 1992 roku należy do nich XVI-wieczna Kasba – „serce stolicy”. Owa nazwa po arabsku oznacza fortecę. Zabytkowe tereny Kasby obejmują obszar całego Starego Miasta, otoczonego murem. Został on zbudowany przez Berberów, którzy chcieli oddzielić ten teren od reszty świata. Miasto było niezdobyte przez prawie 300 lat – aż do 1830 roku. Potężny mur, mimo że miejscami widać na nim ślady czasu, robi wrażenie do dziś. Spacerując po Starym Mieście, warto zapuścić w urokliwe (czasem węższe niż 1 metr!), kręte uliczki. Niedaleko znajdziesz także cytadelę wzniesioną przez Turków w XVI wieku, która przypomina o starożytnej atmosferze miasta.

Droga przez Saharę/ fot. https://www.pinterest.com/pin/307722587014721528/
Droga przez Saharę/ fot. https://www.pinterest.com/pin/307722587014721528/

Ciekawym punktem zwiedzania Algieru jest ogromny, bo około stumetrowy, Pomnik Męczenników Rewolucji, który stanowi polski akcent – został on zbudowany w 1982 przez Polaka Mariana Koniecznego. Monument widnieje na jednym ze wzgórz i składa się z trzech wygiętych liści palmowych, które chronią znajdujący się pod nimi płomień. Szczególnie warto się tam wybrać ze względu na zachwycającą panoramę, która rozpościera się ze wzgórza na miasto.

Będąc w stolicy, warto zwiedzić meczety, których jest pod dostatkiem. Jednym z najpopularniejszych jest Wielki Meczet z minaretem z XIV wieku – czyli wysoką wieżą, z której muezin pięć razy dziennie wzywa wiernych na modlitwę. Szczególną urodą wyróżnia się także gmach Poczty Głównej. Zaś cztery kilometry od miasta zobaczysz zjawiskową bazylikę Notre Dame d’Afrique z 1872 roku.

Stolica Algierii, oprócz tego, że jest miastem portowym, posiada także dobre połączenie kolejowe z Oranem i Konstantyną – kolejnymi co do wielkości nadbrzeżnymi, algierskimi miastami. Co ciekawe, z Algieru można także wybrać się w drogę Autostradą Transsaharyjską, liczącą 2500 kilometrów, która prowadzi aż do Nigru.

Zabytki z czasów bizantyjskich w Tipazie

Niedaleko stolicy znajduje się Tipaza, która również zajmuje miejsce na liście UNESCO. Jest to portowe miasteczko, w którym codzienność styka się z historią. Miejsce to było niegdyś punicką osadą handlową, lecz podbite przez cesarza Klaudiusza stało się rzymskim miastem wybudowanym na trzech wzgórzach. Odwiedzając pozostałości owego starożytnego miejsca, natkniesz się na ruiny trzech świątyń, dwóch cmentarzy, term, teatru, amfiteatru i nimfajonu, czyli fontanny poświęconej nimfom. Ponoć drzewa na uliczkach Tipazy były sadzone przez starożytnych Rzymian.

Tipaza/ fot. Yves Jalabert https://www.flickr.com/photos/yves_jalabert/6881436335/
Tipaza/ fot. Yves Jalabert https://www.flickr.com/photos/yves_jalabert/6881436335/

Złote piaski Sahary – największe atrakcje Algierii

Będąc w Algierii, nie sposób odpuścić odwiedzenia pustyni. Paradoksalnie, turyści zagraniczni wypoczynek nad morzem wybierają najrzadziej. Wybrzeże jest piękne, ale to właśnie na Saharze zaczynają się atrakcje Algierii. Zmierzając coraz bardziej w głąb lądu, możemy zaobserwować, jak zmienia się krajobraz i architektura. Warto zobaczyć oazy zagubione wśród wydm i warowne, pustynne osady zwane ksarami. W tym celu można się udać do doliny M’Zab, która figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W osadach spotkasz Berberów – rdzenną ludność, która żyje od setek lat w harmonii z otaczającym środowiskiem. Siedziby Berberów, wznoszone z gliny i kamienia, często występują na szlakach dawnych karawan. Owe osady wznoszono już od XI wieku.

Dolina M'Zab/ fot. Stefan Krasowski https://www.flickr.com/photos/rapidtravelchai/6089386924/
Dolina M’Zab/ fot. Stefan Krasowski https://www.flickr.com/photos/rapidtravelchai/6089386924/

Prehistoryczne malowidła i ‚skalny las’ w Grotach Tassili

Bogata historia i ślady dawnych cywilizacji to jeden z największych atutów Algierii. Na piaskach Sahary możemy zobaczyć na własne oczy krajobrazy liczące przeszło 500 milionów lat, a przede wszystkim obejrzeć naskalne rysunki w Parku Narodowym Tasili n’Azdżar. Prehistoryczne ryty przedstawiają głównie dzikie zwierzęta, konie, wielbłądy, a także odzwierciedlają zmiany otoczenia, które zaszły na przestrzeni wieków – od sawanny po pustynię. Najstarsze z nich powstały około osiem tysięcy lat temu. Otoczenie rozsypujących się pagórków, skał i potężnych, ogromnych wydm nadaje miejscu magicznego wymiaru i sprawia, że mamy do czynienia z majestatycznym muzeum pod gołym niebem. Chyba nie trzeba dodawać, że naskalne ryciny, podobnie jak reszta algierskich zabytków, są zaliczone przez UNESCO do światowego dziedzictwa ludzkości.

Park Narodowy Tasili n’Azdżar/ fot. https://www.pinterest.com/pin/432204895461287366/
Park Narodowy Tasili n’Azdżar/ fot. https://www.pinterest.com/pin/432204895461287366/

Jak i kiedy?

Do Algierii najlepiej wybrać się od marca do maja i od września do października – gdy wybrzeże nie jest oblegane, a jest wystarczająco ciepło. Z kolei w zimie jest sezon na pustynię. Niestety do kraju nie dostaniemy się z Maroka, gdyż granica jest zamknięta z powodu konfliktów etnicznych. Nie ma też bezpośrednich połączeń samolotowych z Polski, ale loty odbywają do stolicy się między innymi z Paryża. Pomimo pięknych plaż, zjawiskowej pustyni i ciekawych zabytków, Algieria nie jest zbyt często wybieranym kierunkiem wakacyjnym. Brak przemysłu turystycznego można jednak uznać za zaletę i wykorzystać do spokojnego, niekomercyjnego zwiedzania. Dzięki unikatowym w skali świata zabytkom, zróżnicowaniu krajobrazowemu i fascynującej kulturze kraj ma ogromny potencjał turystyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *