Chiny. Fujian – przybrzeżna perła Państwa Środka

Masyw Wuyi to jedna z najsłynniejszych naturalnych atrakcji w południowo-wschodnim regionie Chin/ fot. The JH Photography https://www.flickr.com/photos/jason_photos/7927104720/

Fujian to jedna z najszybciej rozwijających się chińskich prowincji. Charakteryzuje się piękną nadmorską scenerią, piaszczystymi plażami i obiektami odgrywającymi ważną rolę w historii oraz kulturze całego państwa. To idealne miejsce dla wielbicieli Azji, górskich wspinaczek i owoców morza.

Naturalne górskie piękno – pasmo Wuyi

Fujian znajduje się na południowym wschodzie kraju, naprzeciwko Tajwanu. Przybrzeżną prowincję wyróżniają górzyste tereny, które pokrywają praktycznie cały jej obszar, z pasmem Wuyi na czele. To jedna z najbardziej znanych i najchętniej obleganych przez turystów naturalnych atrakcji, z których słyną całe Chiny. Fujian w świadomości turystów najczęściej kojarzy się właśnie z tym górskim regionem.

Masyw Wuyi to jedna z najsłynniejszych naturalnych atrakcji w południowo-wschodnim regionie Chin/ fot. The JH Photography https://www.flickr.com/photos/jason_photos/7927104720/
Masyw Wuyi to jedna z najsłynniejszych naturalnych atrakcji w południowo-wschodnim regionie Chin/ fot. The JH Photography https://www.flickr.com/photos/jason_photos/7927104720/

Piękne wzniesienia rozciągają się wzdłuż szmaragdowej tafli rzeki Dziewięciu Zakrętów. Strome czerwone klify są porośnięte bujną roślinnością, skrywają w sobie wiele tajemniczych jaskiń i innych naturalnych atrakcji. Całą scenerię dopełniają ważne historyczne ośrodki z ruinami świątyń,  charakterystycznymi zabudowaniami, a także ściennymi inskrypcjami.

Pasmo Wuyi można zwiedzać bezpośrednio z rzeki na jej sześciokilometrowym, spokojnym odcinku. Na turystów czekają liczne bambusowe, odkryte łodzie ze specjalnie utworzonymi siedziskami. Dodatkowo, występuje możliwość wejścia wyznaczonymi szklakami na poszczególne szczyty, aby podziwiać fascynujące widoki z innej perspektywy. Ze względu na bogatą różnorodność biologiczną,  walory naturalne i kulturalne w 1999 roku miejsce trafiło na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Miejsce znane jest również z produkcji jednych z najlepszych gatunków liści herbaty, które można nabyć w specjalnych pawilonach.

Gulangyu – wyspa pianin i relaksu

W pobliżu popularnego miasta Xiamen znajduje się turystyczna mekka regionu – wyspa Gulangyu. Mała górzysta wysepka słynie z wielu naturalnych atrakcji, a także zróżnicowanej kolonialnej architektury z charakterystycznymi czerwonymi dachami ulokowanymi pośród bujnych zielonych drzew i barwnych ogrodów. To świetny spot do relaksu z wieloma piaszczystymi plażami i promenadami do spacerów.

Kolonialne Gulangyu z nowoczesnym Xiamen w tle/ fot. Jimmy Xue https://www.flickr.com/photos/jeanbi/406717910/
Kolonialne Gulangyu z nowoczesnym Xiamen w tle/ fot. Jimmy Xue https://www.flickr.com/photos/jeanbi/406717910/

Niewątpliwym atutem wyspy Gulangyu jest brak zanieczyszczeń. Można się na nią dostać tylko promem, a miejsce jest wyłączone z ruchu samochodowego. Momentami spotyka się jedynie małe elektryczne pojazdy. W obleganym przez turystów miasteczku jest wiele bazarków, sklepów z pamiątkami, a także otwartych kawiarenek i restauracji.

Gulangyu jest nazywane również wyspą pianin, a to za sprawą sporego zainteresowania tymi instrumentami – podobno jedno pianino przypada bowiem na pięciu mieszkańców wyspy. Muzykalności miejscu dodaje również sama nazwa, którą można przetłumaczyć na „bębniące fale”.

Budynki dla całych klanów – Tulou

Największą atrakcją prowincji Fujian są mieszkalne i obronne kilkupiętrowe budowle na bazie okręgu lub kwadratu, tzw. Tulou. Najpopularniejszy kompleks tego typu ośrodków znajduje się w południowo-zachodniej części Fujian i składa się z 46 obiektów zbudowanych pomiędzy XV i XX stuleciem. Charakteryzują się otwartym dziedzińcem i oknami skierowanymi tylko do wewnętrznej strony budowli. Najczęściej ich średnica wynosi 70-80 metrów i zostały spopularyzowane przez grupę etniczną Hakka.

Charakterystyczne klanowe budynki/ fot. Motohiro Sunouchi https://www.flickr.com/photos/snotch/16013519850/
Charakterystyczne klanowe budynki/ fot. Motohiro Sunouchi https://www.flickr.com/photos/snotch/16013519850/

Dawniej jeden taki budynek zamieszkiwały wielopokoleniowe klany, a każdy z nich mógł dać schronienie nawet 800 ludziom. Stąd potocznie określa się je jako małe królestwa dla całych rodzin. Obecnie część z Tulou została przemianowana na typowe turystyczne ośrodki, choć niektóre wciąż tętnią tradycyjnym codziennym życiem mieszkańców.

Fujian Tulou od 2008 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Chiny. Fujian – świątynia Xichan

Wieża Baoen przy pięknej świątyni Xichan/ fot. kanegen https://www.flickr.com/photos/kanegen/1558107549/
Wieża Baoen przy pięknej świątyni Xichan/ fot. kanegen https://www.flickr.com/photos/kanegen/1558107549/

W stolicy prowincji, Fuzhou, znajduje się pięć buddyjskich świątyń, a największym zainteresowaniem spośród nich cieszy się Xichan. Centralnym miejscem kompleksu jest charakterystyczna świątynia zbudowana w 867 roku w czasie panowania dynastii Tang – architektoniczna perła miasta. Sześciopoziomowa konstrukcja jest otwarta dla turystów i zawiera kolekcję 500 statuetek.

Szczególnie znana jest sala Nefrytowego Buddy, w którym znajduje się imponująca i największa w całych Chinach czterometrowa rzeźba półleżącego Buddy. Odwiedzający mają możliwość przechadzania się po dekoracyjnych tarasach, z których rozciąga się urzekający widok na cały kompleks.

W pobliżu samej świątyni wybudowano 15-piętrową ceglaną wieżę Baoen – najwyższą tego typu konstrukcję w kraju (67 metrów). Dodatkową atrakcją jest urzekający ogród pełen drzew liczi, z których niektóre mają tyle samo lat co sama świątynia.

Piękna przyroda na wyciągnięcie ręki – Taining Global Geopark

Na północnym zachodzie prowincji znajduje się interesujący geopark z wyjątkową scenerią w postaci wielu zróżnicowanych form geologicznych. Za sprawą organizowanych wycieczek można podziwiać cztery kluczowe pod względem walorów przyrodniczych obszary – Big Golden Lake, Baxian Cliff, Jinrao Mountain oraz Shiwang, a także antyczne miasteczko Taining.

Blisko pięciogodzinna podróż łodzią umożliwia podejrzenie niesamowitej scenerii. Występują trzy miejsca postojowe. Dzięki nim można przechadzać się po wiszącej świątyni, która utrzymuje się wyłącznie na jednej kolumnie, odbyć wyprawę pośród jaskiń oraz odetchnąć przy urokliwym wodospadzie. Miejsce w 2005 roku trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Klimat w Fujian – kiedy lecieć?

Zwrócenie uwagi na pogodę jest szczególnie ważne, gdy planujesz odwiedzić Chiny. Fujian jest jedną z najbardziej deszczowych prowincji w kraju, a opady doskwierają szczególnie w maju i czerwcu. Do tego w sierpniu należy unikać podróży na wybrzeże ze względu na możliwość wystąpienia tajfunów. Najodpowiedniejszym terminem do zwiedzania Fujian jest wiosna bądź jesień, kiedy temperatura waha się w granicach 19-21 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *