Brytyjska stolica co roku odwiedzana jest przez około piętnaście milionów turystów z rozmaitych zakątków świata. Co sprawia, że jest aż tak atrakcyjna? Dlaczego koniecznie trzeba wybrać się do miasta położonego nad Tamizą? Oto miejsca, które musisz odwiedzić będąc w Londynie.
Turystyczny magnes, czyli atrakcje Londynu
Atrakcje Londynu działają na podróżujących niczym magnes. W 2012 roku przyciągnęły do tego ośrodka aż połowę wszystkich turystów, którzy udali się w tym okresie do Wielkiej Brytanii. Na czym polega magia tego miejsca?
Odpowiedź jest prosta. Tak ogromna siła przyciągania bierze się z różnorodności, jaką może mi zaoferować. Rozpoznawalne niemalże we wszystkich częściach globu zabytki, uginające się pod ciężarem drogocennych eksponatów galerie i muzea, unikatowe wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, najwyższej klasy zaplecze hotelowo-restauracyjne, a z drugiej strony wypełnione jedyną w swoim rodzaju atmosferą malownicze zakątki dzielnic i, wydawać by się mogło, niebiańskie wręcz oazy spokoju w postaci licznych parków i ogrodów, składają się na unikatową mozaikę doznań i wrażeń. I nie ważne czy spędzisz tu 48 godzin czy 2 tygodnie. Zakochasz się w tym mieście bez wątpienia.
W gąszczu miejskich symboli
Przymknij na chwilę powieki i spróbuj sobie wyobrazić stolicę Wielkiej Brytanii. Co widzisz? Big Ben, Twierdzę Tower, Pałac Buckingham, a może London Eye? To właśnie najbardziej popularne atrakcje Londynu, a zarazem nieśmiertelne symbole miasta nad Tamizą. Będąc tam, absolutnie nie możesz ich pominąć. Wszyscy, którzy chcą jednak uniknąć tłumów zwiedzających, planują nieco dłuższy pobyt, a może po prostu chcą odkryć to, co mniej znane, powinni zastanowić się nad poniższymi możliwościami spędzania wolnego czasu.
Oko w oko ze sztuką w Covent Garden
Długie zwiedzanie muzeów i galerii, mimo wielu zalet, może okazać się nieco nużące. Świetną alternatywą będzie z pewnością spacer po ulicach dzielnicy Covent Garden, która znajduje się w londyńskim centrum. Jej historia sięga XVII wieku, kiedy to zaczęto wystawiać tam pierwsze przedstawienia. Współcześnie dzielnica ta posiada oficjalny status miejsca ulicznych rozrywek. Przechadzający się tamtędy mieszkańcy i turyści przyglądać się mogą pracy artystów oraz odbywającym się na centralnym placu przesłuchaniom, podczas których wybierani są odtwórcy ról.
Każdego dnia zgromadzeni na Covent Garden Market mają szansę podziwiać trwające około trzydzieści minut spektakle. Dzielnica Covent Garden słynie również z lokalnych targowisk. Kupującym oferowana jest cała gama rękodzieła. Wszyscy ci natomiast, których interesuje sztuka na najwyższym światowym poziomie, powinni odwiedzić tamtejszy teatr operowy. Royal Opera House to prestiżowa siedziba brytyjskiej Opery Królewskiej i Królewskiego Baletu.
Odkrywając tajemnice kosmosu
Swoją londyńską przygodę warto wzbogacić o wizytę w dzielnicy Greenwich, a dokładniej w Królewskim Obserwatorium Astronomicznym. Od 1997 roku ta południowo-wschodnia część miasta widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Przez znajdujące się tam obserwatorium przebiega południk zerowy, który wyznacza czas uniwersalny.
Na terenie kompleksu zlokalizowane jest również planetarium. Peter Harrison Planetarium, bo tak brzmi jego pełna nazwa, dla zwiedzających przygotowało ciekawe wizualizacje i projekcje HD. Za bilet dla dorosłego zapłacisz 6.50 GBP (ok. 30 PLN), a dla dziecka w wieku 4-15 lat 4.50 GBP (ok. 20 PLN). Dostępne są również bardziej korzystne pod względem cenowym bilety rodzinne oraz specjalny Astro ticket, dzięki któremu zapłacisz mniej za wstęp do obserwatorium i planetarium.
Położony w granicach dzielnicy królewski kompleks muzealny oprócz wymienionych obiektów, obejmuje też Narodowe Muzeum Żeglugi Morskiej, byłą rezydencję królewską, a także jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie – żaglowiec Cutty Stark.
Metropolitalne zacisze
Po obejrzeniu najważniejszych zabytków, każdemu przyda się chwila wytchnienia na łonie natury. Stolica Wielkiej Brytanii oferuje całe mnóstwo wprost stworzonych do wypoczynku miejsc. Jednym z nich jest Chealsea Physic Garden, najstarszy w Londynie ogród botaniczny. Obok słynnego Hyde Parku, należy on do grupy ulubionych terenów rekreacyjnych londyńczyków.
W drugiej połowie XX wieku założyło go Stowarzyszenie Aptekarzy. Stąd też posadzono tam wiele gatunków roślin leczniczych. Zobaczyć można tam m.in. wspaniały ogród skalny będący jednym z najstarszych tego typu na Starym Kontynencie, kwiatowe dywany, rzadkie tropikalne i subtropikalne okazy hodowane w szklarniach oraz największe w Wielkiej Brytanii stojące na zewnątrz drzewo oliwne. Łącznie zgromadzono około pięć tysięcy roślin, w tym sto gatunków drzew. Po spacerze wzdłuż brzegu Tamizy, warto zajrzeć do sklepu z pamiątkami lub tamtejszej kawiarni. Ogród otwarty jest dla wszystkich chętnych zwykle w okresie od końca marca do października. Bilet dla dorosłego kosztuje 9 GBP (ok. 45 PLN), a dla studentów i dzieci w wieku 5-15 lat – 6 GBP (ok. 30 PLN).
Smak Dalekiego Wschodu
W brytyjskiej stolicy, a konkretnie w dzielnicy Soho, na Gerrard Street i w jej okolicach, przekonasz się, jak w rzeczywistości smakuje Daleki Wschód. Mieszczące się tam Chinatown to tętniące życiem skupisko społeczności azjatyckiej. Niezliczona liczba restauracji, piekarni i sklepów, pełnych rozmaitych smakołyków targowisk, a także chińskich przedsiębiorstw, oferujących np. wizytę u specjalisty zajmującego się refleksologią bądź tradycyjną chińską medycyną, to tylko część z atrakcji tej części miasta. Co ciekawe, wejście do Chinatown prowadzi przez orientalną bramę, a rozmieszczone tam charakterystyczne londyńskie budki telefoniczne swoim wyglądem przypominają… dalekowschodnie pagody. Warto wybrać się tam szczególnie pod koniec stycznia, kiedy to trwają szalone obchody Chińskiego Nowego Roku.