Wśród niesamowitych opowieści o Machu Picchu i Cuzco, historia zapomnianego miasta Uyo Uyo, niesłusznie spychana jest na dalszy plan. Osada w całości zbudowana z bloków kamiennych różnego kształtu, zajmuje powierzchnię dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Kamienne miasto jest ozdobą regionu Arequipa, położonego w pobliżu rzeki Colca w peruwiańskich Andach.
Najgłębszy kanion na Ziemi
Kanion Colca, dwukrotnie głębszy niż Wielki Kanion w Arizonie, według niektórych źródeł uważany jest za jeden z najgłębszych i najbardziej spektakularnych kanionów na świecie. Dno przypomina typowy dla Andów stepowy krajobraz – pokryty głazami i niemal całkowicie pozbawiony roślinności.
Siedmiu odważnych Polaków miało swój wkład w historię Doliny Colca, której to wąwóz przepłynęli kajakiem w 1981 roku. Trzy lata później wyprawa o nazwie Canoandes ‘79, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
Region rzeki Colca koncentruje wokół siebie wiele wulkanów, poddawanych działalności geotermalnej. Najbardziej znane z nich to Nevado Chachani, Huaynaputina, Coropuna i El Misti. Ostatnia znana erupcja wulkanu Ubinas miała miejsce we wrześniu 2013 roku, po trwającej cztery lata przerwie. Zdaniem ekspertów, Ubinas obudził się z powodu obfitych opadów śniegu, a eksplozja nastąpiła na skutek przegrzania powierzchni krateru pod jego grubą warstwą.
Kraina alpak i szybujących kondorów
Naturalnym zasobem Doliny Colca są gorące źródła, bogate w składniki mineralne. Kurorty takie jak Colca Lodge są celem licznych wycieczek. Kultura andyjska jest tu silnie zakorzeniona, a peruwiańskie rzemiosło stanowi element folkloru. Popularnością cieszy się Huayno – pod tą nazwą funkcjonuje zarówno tradycyjna muzyka, dla której charakterystyczne są dźwięki instrumentów dętych i perkusyjnych, a także taniec, sięgający czasów Imperium Inków. To w tym regionie powstała przedinkaska cywilizacja Collagua, której terytorium było pod hegemonią kultury Wari. Obie osadnicze społeczności łączyły rolnicze korzenie i rzemieślnicze zacięcie, choć różniły zwyczaje i język. Przypuszcza się, że lud Collagua posługiwał się mową Aymara – odmianą keczua, czyli jednym z niewielu rdzennych języków południowoamerykańskich. Tradycje uprawne ludności Collagua i Cabana, kultywowane są w Andach niezmiennie od stuleci.
Uyo Uyo – uśpione miasto
Jednym z opuszczonych miast, liczącym ponad tysiąc lat, jest Uyo Uyo. Według słownika Aymara, „uyo” oznaczać miało „mieszkanie” lub „miejsce Inków”. Zgodnie z zapiskami, w dwudziestym wieku dwukrotnie miały tam miejsce wykopaliska archeologiczne, które dowiodły, że Uyo Uyo w czasach swojej świetności pełniło funkcję ośrodka spotkań politycznych i religijnych. Nigdy jednak nie wyjaśniono, dlaczego zostało opuszczone.
Ruiny reprezentatywnych budynków stanowią niemałą gratkę dla miłośników archeologii. Kamienne Miasto w Peru skrywa jednak wiele tajemnic, które mogą nigdy nie zostać wyjawione.
Współczesne prace konserwatorskie na terenie zabytkowego miasta trwały trzy lata i pochłonęły trzy i pół miliona dolarów. Obecnie na terenie Uyo Uyo mieści się kompleks, w którego skład wchodzi centrum informacyjne, kawiarnia, łazienki oraz parking dla samochodów.
Kamienne Miasto w Peru oddano do użytku zwiedzających w listopadzie 2013 roku. Wejście na teren obiektu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, ponieważ jednorazowa opłata uiszczana jest przy zakupie biletu turystycznego, obejmującego zwiedzanie Kanionu Colca.
Wśród odrestaurowanych ruin znalazło się między innymi: prymitywne obserwatorium astronomiczne, cytadela, obiekty ceremonialne i domostwa pierwotnych mieszkańców – łącznie prawie pięćdziesiąt budynków, w całości zbudowanych z różnokolorowych kamieni. Wszystkie zachowały się do naszych czasów w zaskakująco dobrym stanie, łącznie z systemem dróg, połączonych kanałami wodociągowymi.
Burmistrz prowincji Caylloma – Elmer Cáceres Llica – poinformował, że prace konserwatorskie nad obiektem zostały powierzone Romulowi Pari i osiemdziesięciu specjalistom z dziedziny archeologii i antropologii. Stwierdzili oni, że zegar astronomiczny umieszczony w cytadeli w Uyo Uyo, przypomina ten z Cuzco, miasta założonego przez pierwszego władcę Inków –Manco Capaca w dwunastym wieku.
Kamienne Miasto w Peru – jak dotrzeć?
Podróż z Warszawy do miasta Arequipa odbywa się najczęściej z przesiadką w Amsterdamie lub Madrycie oraz Limie. Dotarcie na miejsce może zająć od 24 do 40 h. Z Arequipy najlepiej dostać się do Plaza Principale De Yanque – głównego placu w Yanque, osadzie na drodze z Chivay do Cabanaconde. Stamtąd jest już zaledwie pół godziny drogi od ruin Uyo Uyo. W Yanque łatwo natrafić na autobus wycieczkowy, przemierzający trasę wzdłuż kanionu. W tej niewielkiej miejscowości mieści się hotel, lokalne muzeum poświęcone Dolinie Colca i domy z czasów kolonialnych.
W Peru najwygodniej poruszać się wypożyczonym samochodem. Na regularną komunikację międzymiastową lepiej nie liczyć. Komunikacja miejska z kolei sprawnie działa jedynie w Limie i Arequipie. Kamienne Miasto w Peru w ciągu dnia jest upalne i słoneczne, lecz w nocy temperatury są znacznie niższe, stąd zalecane jest zabranie dwóch zestawów odzieży – lekkiego i wygodnego, a także ciepłego na wypadek gwałtownego ochłodzenia. Nie należy zapomnieć również o okularach przeciwsłonecznych, kapeluszu i kremie z filtrem.