We wschodniej części miasta znaleźć można wszystko to, co tradycyjnie kojarzyło się z Amsterdamem, czyli dobre piwo i marynarzy. Znajdujący się tu zabytkowy browar należący do firmy Heineken nadal skrywa w swoim wnętrzu liczne ciekawostki. Po bliższym poznaniu historii i smaku holenderskiego piwa warto odwiedzić Scheepvaart Museum. To tutaj zgromadzono najciekawsze eksponaty związane z morską historią miasta. Jednak znajdziesz tu znacznie więcej, niż tylko stare kotwice…
Darmowe piwo w Amsterdamie. Zwiedzanie historycznego browaru Heinekena
Chociaż fabryka zajmująca się produkcją złocistego trunku mieści się w zachodniej części miasta, to pierwszy browar znajduje się właśnie tutaj. Każdy piwosz otrzymuje okazję do zwiedzenia tego historycznego miejsca, gdzie od XIX wieku produkowano słynny napój z czerwoną gwiazdą.
We wnętrzu browaru zachowano większość oryginalnych maszyn produkcyjnych oraz mebli z początków funkcjonowania firmy. Przy browarze dodatkowo znajduje się stajnia, w której trzymane są konie rasy shire, służące dawniej do rozwożenia beczek po Amsterdamie. Każdy odwiedzający otrzymuje trzy kupony, które może wymienić na napoje pod koniec zwiedzania. Do wyboru są sok, woda mineralna lub piwo. Nie trzeba chyba mówić, co wybierane jest najczęściej…? 😉
Wszystkie ręce na pokład. Muzeum Morskie w Amsterdamie
Muzeum mieści się w dawnym magazynie marynarki wojennej. Pełne piękno tego budynku dostrzec można dopiero, spoglądając na niego z pewnej wysokości. Niestety ten ciekawy architektonicznie obiekt przysłonięty jest przez nowoczesne centrum nauki NEMO. Wielu uważa, że jest ono zwyczajnie brzydkie, a ekspozycje nie warte są wysokiej ceny biletu.
Dlatego właśnie lepiej skierować się bezpośrednio do Muzeum Morskiego. Wnętrze może wydawać się kiepsko oznakowane, jednak nie powinieneś się zgubić. Przed zwiedzaniem warto wejść na dziedziniec, aby na własne oczy zobaczyć znajdującą się tam potężną armatę.
Przed gmachem, w którym mieści się Muzeum Morskie w Amsterdamie, zacumowana jest replika klipra „De Amsterdam”, należącego oryginalnie do Kompanii Wschodnioindyjskiej. Statek jest w pełni sprawny i czasem odbywa rejsy specjalnie na potrzeby turystów. Przed odwiedzeniem tego muzeum, warto zadzwonić i zapytać, czy akurat nie odbywają się jakieś występy artystyczne. Dość często na pokładzie „De Amsterdamu” odbywają się imprezy spod znaku szant i marynarzy.