Chile to jeden z najbardziej zjawiskowych krajów na świecie. Mieści się pomiędzy Andami i Pacyfikiem w wąskim pasie, który w maksymalnej szerokości nie przekracza 180 km. Taki teren rozciąga się przez większą część południowo-zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej i skrywa w sobie zadziwiające atrakcje.
Kolorowe miasteczko z widokiem na ocean
W centralnej części kraju, nieopodal stolicy Santiago, znajduje się jeden z najpiękniejszych portów na świecie. Valparaiso ma już ponad 500-letnią tradycję i zostało wybudowane na stromym zboczu, niemalże zatapiającym się w oceanie. Miasto charakteryzuje się wieloma żółtymi, czerwonymi i niebieskimi zabudowaniami, a także kapitalnie udekorowanymi schodami, na które można trafić w niejednej uliczce. Właśnie taka wielobarwna sceneria doczekała się już miana „perły Pacyfiku”.
Centralnym punktem miasta jest Plaza Sotomayor, wokół której powstał istny labirynt malutkich i krętych alejek. W pobliżu stromej starówki znajdują się liczne kawiarnie, galerie i kościoły, a miasto nazywane jest jednym z ośrodków artystycznej bohemy. W Valparaiso często odbywają się wydarzenia kulturalne i uliczne występy, a na każdym kroku klimatu dodają barwne murale. Do 300-tysięcznego portu najlepiej zawitać w ostatnim tygodniu roku. Ma wtedy miejsce huczny karnawał zakończony przepięknym pokazem sztucznych ogni.
Cechą charakterystyczną Valparaiso są kolejki, które pomagają mieszkańcom w szybkim dostaniu się do górnych partii miasta. Większość wagonów jest kolorowo udekorowanych, a podróż nimi to główny punkt programu dla przybywających turystów. Ponadto, z wysokości kolejki kapitalnie prezentuje się widok na ocean i kolorowe, ukośne miasto.
W 2003 roku zabytkowe dzielnice Valparaiso zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Atrakcje Chile: stolica widziana z góry
Wyprawę po stołecznym Santiago warto rozpocząć od wizyty na drugim najwyższym wzniesieniu miasta – Cerro San Cristobal. Z jego szczytu rozciąga się piękny krajobraz na całe miasto, a przy dobrej pogodzie, również na ośnieżone szyty pobliskich Andów. Na górę można dostać się pieszo, samochodem, a najlepiej – małą linową kolejką.
Na wzgórzu mieści się wielki park Metropolitano, w którym funkcjonują dwa publiczne i otwarte baseny, zoo, ogród botaniczny w stylu japońskim czy specjalnie skonstruowany park dla najmłodszych. Ponadto, na szczycie wznosi się 22-metrowy posąg św. Marii, kaplica pamiętająca wizytę Jana Pawła II oraz amfiteatr, w którym odbywają się religijne obrządki.
Loklizacja na wymarzony trekking
Wielu wielbicieli kilkudniowych wypraw wyrusza na południe Chile do Parku Narodowego Torres del Paine. Na jego obszarze rozciąga się 250 km pieszych tras pośród monumentalnych skalnych szczytów, malowniczych i pełnych różowych flamingów jezior, lodowców oraz lasów. Nazwa wzięła się od trzech charakterystycznych, niemalże pionowych, szczytów, które w bliskiej odległości wznoszą się na wysokość 2200-2500 metrów.
Najlepiej na trekking w tych regionach wybrać się pomiędzy grudniem i marcem, ale nawet wtedy należy być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe. Można zdecydować się na klasyczny 7-dniowy trip lub słynną 4-dniową trasę „W”.
Tajemnicze posągi na końcu świata
Co ciekawe, największe atrakcje Chile, znajdują się aż 3800 km od jego wybrzeża! Chodzi o jeden z najbardziej odizolowanych lądów na świecie – Wyspę Wielkanocną. Miejsce słynie z 887 wielkich posągów nazywanych Moai. Charakterystyczne głowy zostały wyrzeźbione w wulkanicznych skałach przez miejscowych Polinezyjczyków najprawdopodobniej w XI-XII wieku i pozostawiły po sobie mnóstwo pytań. Czemu zostały wybudowane? Dlaczego nagle zaprzestano ich stawiania? Jak przenoszono wielkie kamienie (niektóre z nich ważą nawet 20 ton)? Nie ma jasnych odpowiedzi i po dziś dzień pojawiają się wyłącznie spekulacje.
Wszystkie posągi znajdują się na obszarze chronionego Parku Narodowego Rapa Nui, który zajmuje prawie połowę małej wyspy. Do tego tajemniczego miejsca można dostać się drogą powietrzną. Codziennie z Santiago kursują samoloty, a podróż trwa aż 5,5 godziny. Wyspę zamieszkuje ok. 5 tysięcy mieszkańców, którzy wciąż kultywują polinezyjską kulturę.
Najsuchsze miejsce na ziemi
Chile charakteryzuje się długim oceanicznym wybrzeżem, wysokimi szczytami, zagadkową wyspą, ale również jedną z najpiękniejszych pustyń – Atakamą. To najprawdopodobniej najwyżej położone tego typu miejsce, które swoją scenerią zdecydowanie przebija słynną Saharę. Pustynia rozciąga się na obszarze 105 km2, a w niektórych rejonach stacje meteorologiczne nigdy nie zanotowały opadów!
Atakama to nie tylko rozległe połacie piasku. Mieszczą się tutaj przepiękne naturalne atrakcje Chile. Dolina Valle de la Luna posiada księżycowy krajobraz, a na południu znajduje się obszar podobny do tego spotykanego na Marsie. Jeśli widzieliście filmy z motywem lądowania na tej planecie, jest wielce prawdopodobne, że sceny były kręcone właśnie na chilijskiej pustyni.
To nie jedyne zjawiskowe miejsca na Atakamie. Na wysokości 4200 metrów znajduje się trudno dostępny obszar El Tatio z ok. 80 buchającymi gejzerami, nieopodal mieszczą się gorące źródła Termos Banos de Puritama, a często odwiedzana jest błękitna solanka Laguna Verde. Można spotkać również inne rozległe solne jeziora, dolinę śmierci czy dinozaurów. To niebywałe i pełne przyrodniczych cudów miejsce określa się najbardziej suchym obszarem na kuli ziemskiej.
Jeżeli pragniesz odwiedzić ten południowoamerykański kraj, już dziś zarezerwuj bilety lotnicze z Polski do Chile.