Atrakcje Graz – urzekająca architektura z różnych epok

W centrum miasta wyrasta zielone wzgórze/ fot. http://www.pinterest.com/pin/303570831104081774/

Turystyczna Austria kojarzy się głównie z Wiedniem, Salzburgiem oraz narciarskimi kurortami. W sercu południowo-wschodniego landu Styria leży jednak drugie największe miasto w kraju – Graz. To awangardowy ośrodek, któremu UNESCO przyznało miano kreatywnego w dziedzinie wzornictwa.

Historyczne wzgórze Graz

Z każdej uliczki zachwycającego starego miasta widoczne jest charakterystyczne zalesione wzgórze Schlossberg. Miejsce to jest wręcz idealne do rozpoczęcia wycieczki po Graz. Ponad tysiąc lat temu to właśnie na jego szczycie wybudowano fortecę, od której wzięła się nazwa miasta – Gradem w języku słoweńskim oznacza bowiem „mały zamek”.

Na wzgórze można dostać się pieszo po stromych, krętych i drewnianych schodach, oszkloną windą bądź specjalną kolejką. Na miejscu znajduje się pięknie udekorowany park, ruiny zamku, a także symbol miasta – XVI-wieczna wieża zegarowa. Wyprawę wynagrodzi nam również panorama starego miasta – pełnego spadzistych i czerwonych dachów, strzelistych wież oraz dość nietuzinkowych budynków.

W centrum miasta wyrasta zielone wzgórze/ fot. http://www.pinterest.com/pin/303570831104081774/
W centrum miasta wyrasta zielone wzgórze/ fot. http://www.pinterest.com/pin/303570831104081774/

Atrakcje Graz – kosmici wylądowali na starówce

Pośród zabytków starego miasta właśnie jeden słynie z bardzo oryginalnych kształtów. Futurystyczny i granatowy obiekt, który przez architektów został nazwany „przyjaznym kosmitą”. Nic dziwnego. Z wysokości Schlossberg rzeczywiście można odnieść wrażenie, że pewną wieczorową porą statek z innej planety wylądował między wiekowymi kamienicami. Co więcej, budynek nocą wysyła świetlne sygnały i przekazuje pisemne wiadomości na drugą stronę, przepływającej w pobliżu, rzeki – Mury.

Z bliska okazuje się, że to Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Kunsthaus). Na dwóch piętrach wystawiane są różnego typu ekspozycje. Nie brakuje zarówno pokazów sztuki najnowszej, jak i klasyki z ostatnich czterdziestu lat. Normalny bilet kosztuje 8 EUR, a dla uczniów i studentów tylko 3 EUR.

Kunsthaus od razu rzuca się w oczy/ fot. http://www.pinterest.com/pin/15129348723304227/
Kunsthaus od razu rzuca się w oczy/ fot. http://www.pinterest.com/pin/15129348723304227/

Towarzyska wyspa

Kolejny pionierski budynek, który można zakwalifikować do kategorii atrakcje Graz, to Murinsel. Nazwa powstała w wyniku skrzyżowania dwóch słów – Mur (miejscowa rzeka) oraz Insel (z niemieckiego wyspa). To konstrukcja wybudowana w 2003 roku na cześć zdobycia przez miasto tytułu kulturalnej stolicy Europy.

Kształtem przypomina długą na 47 metrów muszlę, która łączy się z brzegami za sprawą dwóch pieszych mostków. W samym centrum obiektu znajduje się mały amfiteatr z niebieskimi ławkami, patio, a także kameralna i nowoczesna kawiarnia. Podobno po roku wyspa miała zostać przeniesiona, ale tak urzekła mieszkańców i władze, że zdecydowano się pozostawić ją w Graz.

Na Murinsel warto wybrać się po zmroku/ fot. http://www.pinterest.com/pin/474355773222453776/
Na Murinsel warto wybrać się po zmroku/ fot. http://www.pinterest.com/pin/474355773222453776/

Nie zapomnij o obiektach z innych epok

W centrum miasta, obok wspomnianych nowoczesnych budowli, wznoszą się również zabytki z wieloletnią tradycją. Jednym z nich jest barokowe mauzoleum cesarza Ferdynanda II Habsburga. Zachwyca już z zewnątrz swoim wzniosłym charakterem i turkusowymi kopułami. Z kolei oglądanie wnętrza jest możliwe dopiero po zakupie biletu – normalny za 7 EUR umożliwia obejrzenie imponującego grobowca oraz kaplicy.

Mauzoleum wzniesiono w pobliżu katedry Świętego Idziego. Późnogotycki obiekt pamięta jeszcze czasy, kiedy Graz było jednym z najważniejszych ośrodków w Europie, a swoją rezydencję miał tutaj cesarz Fryderyk III Habsburg. W szczególności zachwyca we wnętrzu – mimo upływu kilkuset lat wciąż w świetnej kondycji utrzymane są malowidła ścienne. W 1978 w katedrze dobudowano również rozległe organy, na których rozgrywane są koncerty. Wstęp jest darmowy.

Wszechświat w zamku

Z dala od centrum Graz mieści się najważniejszy barokowy zamek w regionie, będący w przeszłości siedzibą dynastii Eggenbergów. Pierwsza część powstała już pod koniec średniowiecza, natomiast większość obecnego obiektu postawiono na początku XVII wieku. Właśnie wtedy w pałacu pojawiło się pełno astronomicznych alegorii, którymi zafascynowany był Książę Hans Ulrich von Eggenberg.

Zamek Eggenbergów zachwyca swym wnętrzem/ fot. http://www.pinterest.com/pin/391461392583638770/
Zamek Eggenbergów zachwyca swym wnętrzem/ fot. http://www.pinterest.com/pin/391461392583638770/

W wielkich bogato udekorowanych pokojach znajdują się ścienne malowidła ze znakami zodiaków i innymi kosmicznymi symbolami. Dodatkowo, liczba poszczególnych elementów pozwala znaleźć powiązania z wszechogarniającym czasem. W pałacu mieści się chociażby 365 okien, na każdym piętrze jest 31 pokoi, a wszystkie 24 salony gościnne posiadają łącznie 52 drzwi, 60 okien i po 4 narożne wieże.

Dodatkowo, pałac otacza wielki ogród, po którym dumnie przechadzają się pawie. Bilet do samych ogrodów kosztuje 2 EUR, natomiast za wizytę w muzeach i pałacu trzeba zapłacić 10,50 EUR. Warto zaznaczyć, że zamek Eggenberg wraz z historycznym centrum Grazu znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inspirujące miasto łączy epoki

Starówka to najpiękniejsza część miasta/ fot. http://www.pinterest.com/pin/430164201877739976/
Starówka to najpiękniejsza część miasta/ fot. http://www.pinterest.com/pin/430164201877739976/

Praktycznie wszystkie atrakcje Graz znajdują się w jego historycznym centrum. Miasto zachwyca wciąż zachowanym oryginalnym kształtem starówki, wzdłuż której często przejeżdżają zabytkowe i odnowione tramwaje. Czyste brukowane uliczki, kolorowe i zadbane kamienice, a także ukryte dziedzińce pozwolą na udany weekend w tej kameralnej stolicy Styrii.

Szczególną cechą charakterystyczną jest spotkanie się w jednym miejscu różnych epok – od średniowiecza po architekturę XXI wieku. Najważniejsze jednak, że takie połączenie nie razi, ale idealnie ze sobą współgra. To spora zasługa wybitnych projektantów, którzy niebanalnymi pomysłami nie zatuszowali świetności już istniejących budynków.

Miasto tętni życiem i kreatywnością. Po zmroku zapełniają się klimatyczne kawiarenki, w których można skosztować wina z bogatego w szczepy landu Styria. Graz jest również typowym studenckim miastem, gdzie w sześciu uniwersytetach uczy się blisko 50 tysięcy żaków, aktywnie uczestniczących w kulturalnym życiu miasta.

Kolejnym plusem okazuje się klimat. Latem odczujemy tam typowe śródziemnomorskie powietrze, a opady i silne wiatry są znacznie rzadsze, aniżeli w pozostałych turystycznych regionach Austrii. Na miejscu znajduje się sporej wielkości port lotniczy, do którego z Polski dolecimy z jedną przesiadką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *