Ogromny kraj powstały w 1991 roku wskutek rozpadu Związku Radzieckiego to wciąż niedoceniana przez turystów destynacja, która zaskakuje różnorodnością kulturową, przepięknymi krajobrazami i pyszną, choć mało popularną w Europie kuchnią. Kazachstan uplasował się na dziewiątej pozycji na liście największych państw świata i choć ma wiele do zaoferowania przyjezdnym – nadal nie dotarła tu masowa turystyka, co czyni ten kraj atrakcyjnym dla osób chcących odpocząć od zgiełku panującego w zachodnioeuropejskich stolicach.
Monumentalne zabytki Astany
Stolica kraju leżącego na styku dwóch kontynentów znacznie różni się od pozostałych kazachskich miast, kontrastując z sąsiednimi krainami geograficznymi. Astana oferuje przyjezdnym unikalny zbiór pomników historii oraz obiekty architektoniczne będące wyrazem prawdziwie azjatyckiego ducha – harmonijnego połączenia tradycji z nowoczesnością. Wizytówką i zarazem najbardziej niezwykłym budynkiem stolicy Kazachów jest Piramida Pokoju i Pojednania. Projekt autorstwa brytyjskiego architekta Normana Fostera powstał na specjalne zamówienie prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. We wnętrzu budowli składającej się z pięciu kondygnacji o kształcie trójkątów równobocznych znajduje się sala operowa mogąca pomieścić 15000 słuchaczy, Muzeum Narodowe, centrum naukowe zajmujące się badaniem grup etnograficznych zamieszkujących Kazachstan oraz Biblioteka Narodowa.
Na uwagę zasługuje także Oceanarium w Astanie, które zostało zapisane na kartach Księgi Rekordów Guinnessa jako… najbardziej oddalone od oceanu oceanarium. Warto pamiętać, że choć Kazachstan ma dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego, faktycznie nie posiada połączenia z wszechoceanem. W potężnym akwarium zgromadzono imponującą liczbę gatunków ryb sprowadzanych z całego świata. Najmłodszych podróżników z pewnością zainteresuje pokaz z udziałem tresowanych fok, widok karmionych rekinów oraz możliwość odbycia spaceru w tunelu liczącym 70 metrów, otoczonym wodami w których pływają ryby i podwodne ssaki. Kulturowe atrakcje Kazachstanu to także monumentalny Meczet Nur Astana – największa świątynia muzułmańska w Azji Centralnej, mogący pomieścić aż 5000 wiernych, ultranowoczesna Kazachska Filharmonia Narodowa i wieża widokowa Bäjterek, znajdująca się na odwrocie każdego banknotu waluty kazachskiej.
Do Astany kursują bezpośrednie połączenia lotnicze z Moskwy, Londynu, Amsterdamu, Hanoweru i Frankfurtu. Z Polski do Kazachstanu można dostać się samolotem z Warszawy z jedną przesiadką lub wybierając podróż pociągiem startującym z Moskwy. Urlop najlepiej jest zaplanować wiosną – od kwietnia do czerwca lub jesienią – od września do listopada. Warto mieć na uwadze, że całkowita powierzchnia tego kraju wynosi ponad 2 miliony kilometrów kwadratowych, a zatem warunki atmosferyczne panujące w poszczególnych jego częściach będą się od siebie różnić.
Atrakcje Kazachstanu – Góry Ałtaj
Majestatyczny system górski rozciągający się na terytorium Rosji, Kazachstanu, Chin i Mongolii przyciąga miłośników dziewiczych krajobrazów, niczym nieograniczonych stepowych przestrzeni i niespotykanych nigdzie indziej okazów fauny i flory. Od 1998 roku Góry Ałtaj figurują na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, a od 2009 roku w spisie rezerwatów biosfery. Masyw górski skrywa liczne bogactwa mineralne: rudy cynku, ołowiu, rtęci, żelaza, miedzi, złota, a także rzadkich metali i węgla kamiennego. Wskazuje na to także jego nazwa pochodząca z języka mongolskiego. Słowo „altan” oznacza „złoto”, zaś jego formant zaimkowy „altaj” – „złotodajny” lub „tam, gdzie jest złoto”. Najwyższy szczyt złotego pasma to leżąca na granicy z Rosją Biełucha – jej wysokość wynosi 4506 metrów nad poziomem morza.
Park Narodowy Altyn-Emel
Prawdziwą różnorodność geograficzną i przyrodniczą Kazachstanu można docenić dopiero po przyjeździe do Parku Narodowego Ałtynemel, położonego w południowej części obwodu ałmackiego. Zastaniecie tu pustynie, półpustynie, kamieniste i gliniaste równiny, wulkaniczne góry oraz bezkresne stepy przypominające obraz innej planety rodem z filmu z gatunku science fiction. Deszcz jest tutaj rzadkością – meteorolodzy podają, że w ciągu roku opady występują tu średnio przez 65 dni. Za największą atrakcję rezerwatu uchodzi tak zwana „śpiewająca wydma”, rozciągająca się na długości 2-3 kilometrów i wysokości 120 metrów. Enigmatyczny przydomek wziął się od zachodzącego w obrębie piaskowego wzgórza ciekawego zjawiska akustycznego. W suche i gorące dni wydma zdaje się wydawać melodyjne dźwięki słyszalne z odległości kilku kilometrów. Lekki podmuch wywołuje jej skrzypienie lub pisk, zaś porywisty wiatr – dźwięki o niskiej częstotliwości przywodzące na myśl muzykę organów. Nie jest to jedyna opowieść wiążąca się z Parkiem Narodowym Ałtynemel. Na jego terenie znajduje się pięć dobrze zachowanych kamiennych kurhanów. Być może to właśnie pamięć o dawnych formach pochówku zmarłych podtrzymuje legendę o tym, że wśród muzykalnych wydm złożono ciało Czyngis-chana, wielkiego władcy imperium mongolskiego.
Kazachska ostoja ptaków
W 2007 roku międzynarodowa organizacja BirdLife International okrzyknęła Park Narodowy Ałtynemel ostoją ptaków IBA. Żyją tutaj przedstawiciele 155 gatunków, co stanowi blisko 20% wszystkich gatunków lęgowych występujących w Kazachstanie. Oprócz pelikana kędzierzawego, dzięcioła białoskrzydłego i wróbla mongolskiego spotkać tu można zagrożonego wyginięciem raróga zwyczajnego, gołębia brunatnego i sępa kasztanowatego. Po zaspokojeniu ornitologicznej ciekawości warto udać się do sąsiedniego rezerwatu ustanowionego wokół 154-kilometrowego kanionu rzeki Szaryn. Wąwóz Szaryński bywa nazywany Małym Kanionem Kolorado lub jego mniejszym bratem. Atrakcje Kazachstanu położone blisko gór Tienszan swoim urokiem nie ustępują krajobrazom charakterystycznym dla północnej części stanu Arizona, choć są zdecydowanie rzadziej eksplorowane.
Rezerwat archeologiczny w Taraz
Na terytorium Kazachstanu wciąż znajdują się pozostałości starożytnych osad, będąc niezwykłą i bardzo cenną pamiątką dawnych kultur. Spośród dwudziestu dwóch wyodrębnionych lokalizacji największą sławą cieszą się stanowiska archeologiczne w miastach Ałmaty, Turkiestan i Taraz. Ostatnie z nich zasłynęło na przestrzeni wieków jako stolica państwa Karachanidów, pierwszej muzułmańskiej dynastii pochodzenia tureckiego, panującej w Turkiestanie od X do początku XIII wieku. Taraz to także ważny trzynastowieczny ośrodek handlu na szlaku jedwabniczym prowadzącym z Chin ku Azji Środkowej i Europy. Współcześnie jest czwartym pod względem wielkości miastem kraju, w którym odnaleźć można ślady średniowiecznego miasta z cytadelą i rzemieślniczymi przedmieściami wzniesionymi w miejscu, w którym istniała niegdyś antyczna osada. Miłośników historii z pewnością zainteresuje fakt, że pierwsze wzmianki o mieście Talas pochodzą z V wieku naszej ery!
Państwo leżące częściowo na obszarze Azji i częściowo w Europie zachwyca malowniczymi górami i bezkresnymi stepami. Atrakcje Kazachstanu czekają na odkrycie.