Pierwsze wzmianki o nadbałtyckim porcie kupieckim pochodzą z XII wieku, choć nim powstała Kopenhaga, tereny te odwiedzali wikingowie, urządzający targowiska u wybrzeży Zelandii i wyspy Amager. Dziś stolica Danii uważana jest za ważny ośrodek przemysłowy-handlowy, zaś dzięki Uniwersytetowi Kopenhaskiemu odgrywa istotną rolę w świecie nauki. Mimo burzliwej historii na obszarze duńskiej metropolii zachowało się wiele cennych zabytków z czasów sprzed rewolucji przemysłowej.
Malownicze Ogrody Tivoli
Duńska pogoda nie rozpieszcza. Kopenhaga położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego o odmianie morskiej, co oznacza, że lata są tu dość chłodne, a opady częste. Najwięcej deszczu odnotowuje się w lipcu i sierpniu, dlatego miłośnikom pieszego zwiedzania odradza się wyjazd w czasie letnich wakacji. Wizytę w stolicy najlepiej planować na okres od maja do czerwca lub we wrześniu, gdy temperatury są jeszcze stosunkowo wysokie, a w centrum miasta odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych.
W słoneczne popołudnie warto udać się na spacer po Ogrodach Tivoli – drugim najstarszym na świecie parku rozrywki, otwartym 15 sierpnia 1843 roku. W maju oprócz widoku osiemdziesięciu tysięcy kwitnących tulipanów, można tu podziwiać liczne występy artystyczne, zaś w każdy piątek posłuchać koncertu rockowego na świeżym powietrzu. Nocą w Sali Koncertowej odbywają się spektakle teatralne, przedstawienia pantomimy, pokazy baletu i tańca towarzyskiego.
Znajdujący się tu drewniany rollercoaster z 1914 roku jest jedną z najstarszych, wciąż działających kolejek górskich. Po skorzystaniu z atrakcji, jakie oferuje najsłynniejszy lunapark w Skandynawii, można posilić się w jednej z czterdziestu restauracji, zlokalizowanych w centrum parku Tivoli. Do Kopenhagi kursują niedrogie, bezpośrednie połączenia samolotowe z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia. Lotnisko Kopenhaga-Kastrup znajduje się na wyspie Amager, osiem kilometrów na południowy wschód od centrum stolicy.
Atrakcje Kopenhagi – Pałac Królewski Amalienborg
Niekwestionowaną wizytówką Kopenhagi jest barokowy Pałac Królewski, pełniący funkcję zimowej rezydencji duńskich monarchów. Od 1795 roku Amalienborg to siedziba dworu, składająca się z bliźniaczych skrzydeł, okalających plac o tej samej nazwie. Kompleks pałacowy powstały w latach 1749-1760 został zaprojektowany przez duńskiego architekta Nielsa Eigtveda. W samym sercu obiektu stoi konna statua króla Fryderyka V Oldenburga, dzieło francuskiego rzeźbiarza Jacques’a François Josepha Saly z 1771 roku, nad którym pracował blisko dwadzieścia lat. Pomnik władcy odzianego w cesarskie szaty został ufundowany przez Duńską Kompanię Azjatycką i kosztował dwa razy więcej, niż wszystkie cztery budynki, wchodzące w skład zespołu pałacowego Amalienborg.
Dziś za najważniejsze atrakcje Kopenhagi uważa się tutejsze Muzeum Pałacowe, mieszczące się w rokokowym skrzydle hrabiego Christiana Frederika Levetzau, a także ceremoniał zmiany warty, odbywający się codzienne o godzinie 12:00 na głównym dziedzińcu. Niedzielnym marszom uroczystego charakteru nadaje udział wojskowej orkiestry i królewskich gwardzistów, ubranych w czerwono-niebieskie mundury i czapki z niedźwiedziego futra.
Pałac można zwiedzać przez cały rok, z wyjątkiem okresu Świąt Bożego Narodzenia oraz 31 grudnia, w godzinach od 11 do 16. Od listopada do kwietnia zamknięty jest również w poniedziałki. Bilet wstępu dla osoby dorosłej od niedzieli od piątku kosztuje 70 DKK (40 PLN), a w soboty 90 DKK (50 PLN).
Najdłuższy staromiejski deptak
Z Placu Ratuszowego do Nowego Placu Królewskiego – Kongens Nytorv – wiedzie najdłuższa droga handlowa Kopenhagi, popularnie nazywana Strøget. Główna ulica Kopenhagi jest zarazem jednym z najdłuższych deptaków Europy, liczącym blisko 1200 metrów. Na całym odcinku wyłączono ruch samochodowy już w latach 60’ XX wieku, zachowując tym samym unikatowy charakter starej części miasta. Wraz z nadejściem pierwszego dnia letnich wyprzedaży na Strøget rozpoczyna się istne szaleństwo. Oprócz pamiątek, wyrobów meblarskich, biżuterii, porcelany i dzieł sztuki można tu kupić markowe torebki Louisa Vuittona, Prady i Mulberry. Miłośnicy organicznej odzieży, ubrań w stylu vintage i secondhandów również znajdą coś dla siebie.
Najlepsi kopenhascy restauratorzy otworzyli tutaj swoje lokale, oferując dania każdego rodzaju kuchni – od popularnych amerykańskich burgerów po aromatyczne regionalne specjały. Nie brakuje też pubów, winiarni i klimatycznych kawiarenek. Uliczne przedstawienia odbywają się na skwerze Amagertorv, zaś pod fontanną Storkespringvandet spotykają się przyjaciele, by udać się później do jednego z pobliskich klubów.
Nyhavn – portowe nabrzeże
Za najpiękniejsze i zarazem najromantyczniejsze miejsce w Kopenhadze uważane jest nabrzeże Nyhavn, wraz z kolorowymi kamieniczkami i żaglówkami przycumowanymi wzdłuż Nowego Portu. W pobliżu znajduje się dom słynnego duńskiego bajkopisarza – Hansa Christiana Andersena. Większość tutejszych budynków ma ponad trzysta lat, zaś najstarszy z nich – lokal z 1681 roku – mieści obecnie elegancką restaurację Leonore Christine. Przyjezdnych, pragnących poczuć nadmorską atmosferę, nie odstraszają wysokie ceny ani długie kolejki gości, czekających na wolnych stolik.
Nie zawsze jednak panował tutaj taki tłok. Kanał Nyhavn został zasiedlony z rozkazu króla Christiana V, który chciał przenieść strefę handlu bliżej centrum miasta. W latach 1671-1673 powstało tu wiele mieszkań przeznaczonych dla duńskich żeglarzy. W XVII wieku do portu Nyhavn przypływały statki z całego świata, zaś życie towarzyskie kwitło wewnątrz marynarskich tawern. Nabrzeżne atrakcje Kopenhagi to przede wszystkim Muzeum Portowe, a także zabytkowy pałac Charlottenborg, położony na skrzyżowaniu Kongens Nytorv i Nyhavn.