Atrakcje Neapolu

Castel Dell’Ovo /fot. https://www.pinterest.com/pin/344525440220097396/

Neapol to druga pod względem wielkości metropolia Włoch, malowniczo położona u stóp Wezuwiusza, nad Zatoką Neapolitańską. Miasto pełne pięknych, zabytkowych budynków i miejsc niezwykłych pod względem historycznym. Przez wielu określane bywa jako kwintesencja włoskiego klimatu, wspaniałej kuchni i kultury. Warto zobaczyć nie tylko kościoły, pałace, galerie sztuki, zamki, ale także muzea z unikatowymi na skalę światową zbiorami.

Wielbicielom kuchni włoskiej Neapol słusznie kojarzy się z pizzą. To właśnie tutaj w 1889 roku ją wymyślono. Pizza Napoletana, która swoją nazwę zawdzięcza miastu, powstała specjalnie dla królowej Włoch, Margherity di Savoia. Twórcą tego włoskiego przysmaku był Raffaele Esposito, a jej głównymi składnikami są: ciasto, mozarella di Bufala Campana, bazylia oraz pomidory San Marzano.

Podziemne galerie

Będąc w Neapolu, nie możemy przegapić najpiękniejszego metra w Europie. Mianem tym określana jest, otwarta w 2012 roku, stacja pierwszej linii metra, Toledo. Za projekt nawiązujący do krainy Królowej Śniegu, odpowiedzialny jest Oscar Tusquets Blanca. Od samego wejścia do metra podziwiać możemy niezwykłe mozaiki, przedstawiające postaci związane z mitologią oraz  Neapolem. Stacja inspirowana jest drogą między lądem a morzem. Co istotne,  na każdej ze stacji pierwszej linii metra (Metropolitana di Napoli), zobaczyć możemy dzieła sztuki, dlatego też trasa ta nazywana jest Merto dell’ Arte.

W pobliżu miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Capodichino. Dolecimy tam z jedną przesiadką między innymi z Warszawy, Katowic, Poznania, Krakowa i Wrocławia. Jeżeli zależy nam na zwiedzaniu, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyjazdem w okresie od połowy czerwca do sierpnia. We Włoszech panują wtedy upały sięgające nawet 40° Celsjusza. Najlepszym okresem na podróż do Neapolu jest wiosna i jesień.

Atrakcje Neapolu – tajemnicze relikwie

Niezwykłym miejscem, przyciągającym każdego roku tysiące turystów, jest Katedra św. Januarego, zwana również Duomo (Duomo di San Gennaro). Większość wiernych przybywa, aby zobaczyć relikwie św. Januarego, który jest patronem miasta. Dwa razy do roku ma miejsce niesamowite zdarzenie, w wyniku którego ampułka, zawierająca zakrzepłą krew świętego na oczach wiernych staje się płynna. Przemiana ta odbywa się we wrześniu i w maju. Jeżeli nie nastąpi, oznacza to, że na miasto spadnie nieszczęście.

Interesujący jest także wielokrotnie przebudowywany budynek katedry. Początkowo świątynia zbudowana została w stylu gotyckim, jednak przez wieki wielokrotnie ją przerabiano. Co ciekawe, w podziemiach odnaleźć można pozostałości po kilku antycznych budowlach. Interesujące są także freski w kaplicy, drewniany strop oraz inne wczesnochrześcijańskie elementy.

Katedra św. Januarego /fot. https://www.pinterest.com/pin/47217496065794181/
Katedra św. Januarego /fot. https://www.pinterest.com/pin/47217496065794181/

Zamek z kontrastem

Jednym z ważniejszych punktów miasta jest, znajdujący się na dużym placu Piazza Municipio, Castel Nuovo (Nowy Zamek). Budowla ta uznawana jest za symbol architektoniczny Neapolu. Zamek wybudowany został XIII wieku przez Karola Andegaweńskiego, po przeniesieniu stolicy Królestwa Neapolu do miasta. Władca zażyczył sobie wybudowania nowej siedziby blisko morza.

Castel Nuovo charakteryzuje się niezwykłą architekturą. Pomiędzy ogromnych rozmiarów gotyckimi wieżami zbudowano renesansowy łuk triumfalny, który miał upamiętniać zdobycie miasta przez Alfonso V Wspaniałego. To jeden z najciekawszych zabytków miasta, zestawiający ze sobą dwa zupełnie skrajne elementy architektoniczne: masywne wieże i delikatną marmurową bramę. Zamek jest dość dobrze zachowany, ostatniej renowacji poddany był w 1823 roku. Obecnie w jego wnętrzach znajduje się Muzeum Miejskie, gdzie zobaczyć między innymi apartamenty królewskie, Salę Baronów, więzienie oraz zbrojownię. Zamek otwarty dla turystów jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 19:00. Bilet wstępu kosztuje 5 EUR.

Tajemnicze jajko

Atrakcje Neapolu są związane również z historią. Odwiedzając Neapol, warto zobaczyć Castel Dell’Ovo. To zbudowany na niewielkiej wysepce, w dzielnicy Santa Lucia, Zamek Jajeczny. Jego nazwa bezpośrednio związana jest z legendą, według której Wergiliusz, przebywając na wyspie, posiadł jajko, mające niezwykłe moce. Po jego śmierci, podobno umieszczone zostało w fundamentach budowli.

Castel Dell’Ovo pochodzi z VI wieku, jego inicjatorem byli Normanowie a powstał na gruzach dawnej rzymskiej twierdzy. W XII wieku dwór królewski uległ przebudowie i zyskał obecny wygląd. Zamek wzniesiony został na wysepce Megaride, często wskazywanej jako miejsce założenia pierwszej osady na tym terenie. Ze stałym lądem twierdza połączona jest sztucznie usypaną, stumetrową groblą. Miejsce to przyciąga tłumy turystów nie tylko ze względu na piękne salony kryjące się we wnętrzach. Według legendy, jeżeli skorupka jajka pęknie, zniszczeniu ulegnie również Neapol. Zamek zwiedzać można od poniedziałku do soboty w godzinach  od 8:00 do 18:00 i w niedziele od 8:00 do 14:00.

Castel Dell’Ovo /fot. https://www.pinterest.com/pin/344525440220097396/
Castel Dell’Ovo /fot. https://www.pinterest.com/pin/344525440220097396/

Muzeum archeologiczne

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia w Neapolu jest Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale), mieszczące się przy Piazza Museo Nazionale. To jedno z najważniejszych muzeów tego typu na świecie. Instytucja posiada największą kolekcję eksponatów odkopanych z ruin Herkulanum oraz Pompejów. Jednym z najsłynniejszych, znajdujących się tam zabytków, jest mozaika, przedstawiająca scenę ucieczki Dariusza Perskiego przed Aleksandrem Wielkim.

Ponadto, w skład zbiorów wchodzą również przedmioty codziennego użytku, liczne mozaiki, freski, rzeźby, wyroby ze złota oraz posągi ocalałe po wybuchu Wezuwiusza. Poza tym na terenie muzeum mieści się tak zwany Gabineto Sereto, zawierający zbiory przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, związane z bardzo rozpowszechnioną w starożytności sztuką erotyczną. Muzeum otwarte jest codziennie (poza wtorkiem) od godziny 9:00 do 19:30. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 8 EUR.

Góra strachu

Wśród ciekawych miejsc w Neapolu warto zobaczyć również Wezuwiusza. Ta góra to jeden z najsłynniejszych wulkanów na świecie. W związku z tym, że nadal jest aktywny, znajduje się w gronie pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Za najbardziej znany i zarazem najgroźniejszy uznaje się katastrofalny wybuch w 79 roku n.e., w wyniku którego lawa pogrzebała Herkulanum, Stabie i Pompeje. Ostatnia erupcja miała miejsce 13 marca 1944 roku. Naukowcy uznają, że od tego czasu wulkan jest nieczynny.

Wezuwiusz wznosi się na wysokość 1281 m n.p.m., a głębokość krateru to 230 metrów.  Na szczyt możemy dostać się pieszo albo tę trasę pokonać częściowo autobusem. Dociera tu zarówno komunikacja miejska, jak i prywatni przewoźnicy. Szlak w Parku Narodowym, który ustanowiony został na terenie obejmującym Wezuwiusza, jest dość dobrze przygotowany – ścieżka prowadzi do samego krateru, który można obejrzeć z kilku stron. Wstęp na teren Parku to koszt 10 EUR. Przed wycieczką pamiętajmy o odpowiednim obuwiu oraz wierzchnim odzieniu z długim rękawem, ponieważ na szczycie temperatura może być znacznie niższa.

Wezuwiusz /fot. https://www.pinterest.com/pin/440367669790619003/
Wezuwiusz /fot. https://www.pinterest.com/pin/440367669790619003/

Atrakcje Neapolu, niezwykłego miasta w cieniu drzemiącego wulkanu, zachwycą każdego turystę. Pełne jest wspaniałych zabytków, legend, zamków i architektonicznych skarbów wartych zobaczenia. Wprost emanuje włoskim klimatem, dlatego grzechem byłoby pominięcie go w swoich podróżach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *