Atrakcje Ugandy

Jezioro Bunyonyi fot. https://flic.kr/p/dpR92c CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Uganda to fascynujący kraj, położony u brzegów Jeziora Wiktorii, zaliczanego do Wielkich Jezior Afrykańskich. Zdobywanie tutejszych szczytów górskich przynosi ogromną satysfakcję i dostarcza wielu wrażeń z powodu możliwości podziwiania przepięknych krajobrazów i obcowania z endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt. Pasmo Wirunga jest jednym z ostatnich miejsc na świecie, gdzie w naturalnym środowisku żyją goryle górskie. Mieszkańcy tego wschodnioafrykańskiego państwa doskonale wiedzą, jak wykorzystać potencjał drzemiący w sawannie. Obszary chronionej przyrody zajmują 8% łącznej powierzchni kraju – z trzydziestu dwóch rezerwatów leżących na terenie Ugandy, siedem posiada status parku narodowego.

Wodospad Murchinsona

Północno-zachodni obszar Ugandy skrywa niezwykłą kaskadę, wyłaniającą się z rzeki Nil Wiktorii – Wodospad Murchisona, nazywany również Wodospadem Kabalega. Po raz pierwszy został opisany w 1864 roku przez brytyjskiego globtrotera Samuela Bakera, zaś jego nazwa pochodzi od nazwiska dyrektora Służby Geologicznej Wielkiej Brytanii oraz londyńskiego Muzeum Geologicznego – Rodericka Murchisona. Malownicza kaskada leży na terenie założonego w 1952 roku Parku Narodowego Wodospadu Murchisona, który zajmuje powierzchnię 3839 kilometrów kwadratowych. Okolice wokół głównego ramienia Nilu porastają lasy galeriowe, zaś dalszy obszar pokrywa kolczasty busz i roślinność typowa dla krajobrazów sawanny. Pośród pagórkowatych równin spotkać można słonie, żyrafy, bawoły, antylopy, lwy i lamparty, a w pobliżu rzeki – krokodyle i okazy wodnego ptactwa. Największą atrakcją Parku Narodowego Wodospadu Murchisona są nosorożce zwyczajne i białe – gatunki zagrożone wyginięciem i będące pod ścisłą ochroną. Wodospad Murchisona nie należy do największych kaskad świata, lecz na szczególną uwagę zasługuje prędkość spadania wody oraz szerokość strumienia. Jego widok zapiera dech w piersiach!

Park Narodowy Wodospadu Murchinsona fot. https://flic.kr/p/bfmum CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Park Narodowy Wodospadu Murchinsona fot. https://flic.kr/p/bfmum CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Bunyonyi – najpiękniejsze jezioro Ugandy

Podziwiając atrakcje Ugandy nie można ominąć jeziora Bunyonyi, leżącego w południowo-zachodniej części kraju, nieopodal granicy z Rwandą. Jego głębokość waha się od 44 do 900 metrów, co czyni go drugim najgłębszym zbiornikiem w Afryce. Nazwa tego urokliwego jeziora w języku tubylców oznacza „miejsce wielu małych ptaków”. Do dziś przyjeżdżają tu zapaleni ornitolodzy, którzy pragną na własne oczy ujrzeć endemiczne gatunki ptactwa. Brzeg został niemal całkowicie przekształcony na potrzeby turystyki – zlokalizowane są tu punkty widokowe pozwalające na obserwację jeziora w pełnej krasie, a także liczne pola namiotowe i campingowe. Za niewielką opłatą można tu wynająć łódkę, rower, a także stanowisko komputerowe z dostępem do internetu. Niezmotoryzowani podróżni mogą wykupić wycieczkę nad jezioro Bunyonyi, startującą z pobliskiej miejscowości Kabale. Maleńka wysepka pośrodku jeziora nie cieszy się dobrą sławą. Akampene znana jest jako „Wyspa Kary”, bowiem przed laty miejscowe plemię zsyłało na nią kobiety, które zaszły w ciążę przed ślubem. Pośrodku porośniętej trzciną wyspy znajduje się zaledwie jedno drzewo i mimo panującego tu górskiego klimatu – nie chroniło ono przez słońcem skazanych na wygnanie ciężarnych. Miało za to przypominać o samotności porzuconych tu dziewcząt. Zsyłka na Akampene traktowana była jako kara najwyższego kalibru, przestroga dla rówieśniczek i plama na honorze całej rodziny. Współcześnie na temat wyspy krąży wiele legend, chętnie opowiadanych przez miejscowych przewodników.

Jezioro Bunyonyi fot. https://flic.kr/p/dpR92c CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Jezioro Bunyonyi fot. https://flic.kr/p/dpR92c CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Park Narodowy Bwindi

Prawdziwie afrykański i dziewiczy las porasta Park Narodowy Bwindi – obszar chronionej przyrody, który w1994 roku uplasował się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na górskich połaciach Wielkich Rowów Afrykańskich, w południowo-zachodniej części kraju. Wilgotne lasy równikowe rosną tu na wysokości od 1160 do 2607 metrów nad poziomem morza. Park Narodowy Bwindi od 1991 roku zajmuje powierzchnię 331 kilometrów kwadratowych, po których poruszać się można wyłącznie pieszo lub rowerem. To jeden z najbardziej urozmaiconych ekosystemów na Czarnym Kontynencie. W naturalnym środowisku żyją tu zagrożone wymarciem goryle górskie. Ich liczba wynosi 340 i jak wskazują obrońcy zwierząt – jest to połowa światowej populacji. Goryle zamieszkujące Nieprzenikniony Las Bwindi połączyły się w cztery rodziny, które są przyzwyczajone do obecności ludzi. Oprócz tego na terenie rezerwatu przyjezdni mogą spotkać koczkodany górskie, szympansy, pawiany i małpy niebieskie. Najlepszą porą roku na tropienie tych majestatycznych stworzeń jest okres od grudnia do lutego oraz od czerwca do końca lipca.

 Goryl w Parku Narodowym Bwindi fot. https://flic.kr/p/7Eb5oZ CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Goryl w Parku Narodowym Bwindi fot. https://flic.kr/p/7Eb5oZ CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Atrakcje Ugandy – Kampala

W pobliżu słynnego Jeziora Wiktorii leży stolica i największe miasto Ugandy – Kampala. To główny ośrodek gospodarczo-kulturowy w kraju, a także nowoczesna, tętniąca życiem i błyskawicznie rozwijająca się metropolia. Zagraniczny turysta bez problemu odnajdzie tu modne restauracje, kawiarnie, kasyna i kluby nocne, które nie są częstym widokiem w równikowej Afryce. Dawna kolebka kolonializmu mieści obecnie kilka szkół wyższych, liczne instytucje kulturalne, teatr narodowy i muzeum z imponującym zbiorem eksponatów z takich dziedzin wiedzy jak archeologia, etnografia i muzyka. Do Ugandy dolecisz bezpośrednimi połączeniami lotniczymi z wielu europejskich miast – między innymi z Londynu i Amsterdamu, z kolei z kenijskiego Nairobi dwa razy w tygodniu kursują niedrogie pociągi do Kampali. Polscy turyści przed wylotem do Ugandy muszą ubiegać się o wizę pobytową wydawaną na 30 dni lub tranzytową, ważną przez tydzień. Dokumenty można uzyskać na lotnisku w Entebbe nieopodal stolicy lub na każdym przejściu granicznym. Zalecane jest wykonanie szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, durowi brzusznemu, żółtej febrze i meningokokom.

Stolica Kampala fot. https://flic.kr/p/7fPKsT CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Stolica Kampala fot. https://flic.kr/p/7fPKsT CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Majestatyczne Góry Ruwenzori

Na granicy Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga, między Jeziorem Alberta a Edwarda leży krystaliczny masyw górski o długości 120 kilometrów i szerokości około 65 kilometrów. Ptolemeusz z Aleksandrii w II wieku naszej ery zaznaczył go na sporządzonej przez siebie mapie Afryki pod nazwą „Góry Księżycowe”. Według ówczesnych uczonych pokryte wiecznym śniegiem i lodem górskie szczyty miały być źródłem rzeki Nil. Dużo później, bo w 1994 roku Park Narodowy Ruwenzori wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Potężny masyw górski rozdzielają tu dwa diametralnie różne środowiska – tropikalny las równikowy na zachodnie oraz sawannę i surową pustynię na wschodzie. Atrakcje Ugandy przyciągające miłośników wysokogórskiej wspinaczki położone są wokół bambusowych zarośli, alpejskich łąk i stref błotnych. Nie bez powodu mieszkańcy nazwali ten obszar „miejscem, gdzie rodzi się deszcz”. Z zachodniej części Ruwenzori wydzielono Park Narodowy Wirung, będący domem dla koczkodanów czarno-siwych, szympansów, gerez, goryli górskich i słoni leśnych po stronie Konga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *