Spowite delikatną, niebieskawą poświatą, dzięki której otrzymały swoją nazwę, Góry Błękitne są jednym z najpiękniejszych miejsc w Australii. Co roku przyciągają miłośników piękna natury, amatorów pieszych wycieczek, ale również rodziny z dziećmi pragnące choć na chwilę wyrwać się z wielkomiejskiego zgiełku pobliskiego Sydney. Co jest jednak tak niezwykłego w tym miejscu?
Skrawek natury w pobliżu metropolii
Łańcuch Gór Błękitnych wchodzi w skład większego systemu, jakim są Wielkie Góry Wododziałowe. Ich położenie w południowo-zachodniej części Australii jedynie 100 km od Sydney sprawia, że są one bardzo popularne wśród Australijczyków mieszkających w tym mieście.
Dla ochrony ich niezwykłego piękna utworzono wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO park narodowy. Swój wspaniały charakter zawdzięczają porastającym je lasom eukaliptusów, z których słynie Australia. Góry Błękitne dawniej wykorzystywane były do wydobycia węgla, o czym świadczą liczne szyby wydobywcze oraz trasy kolejek kiedyś wykorzystywanych do transportu surowca. Obecnie zaś wożą one turystów po najciekawszych miejscach w okolicy.
Urokliwa Australia. Góry Błękitne – jak do nich dotrzeć? Kiedy są najpiękniejsze?
Niestety obecnie nie działają żadne bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską a Australią. Wyprawa tego typu wiąże się najczęściej z przesiadką w Niemczech, a następnie na jednym z portów lotniczych Azji. Zazwyczaj dotarcie do Sydney zajmuje około 26 godzin i wiąże się z wydatkiem rzędu 3 tys. PLN w jedną stronę.
Przed rozpoczęciem planowanego wyjazdu, warto zastanowić się, kiedy Góry Błękitne wyglądają najlepiej. Jeśli lubisz górskie wycieczki w palącym słońcu, wybierz listopad lub grudzień. Jednak znacznie bardziej przyjazne odwiedzającym temperatury występują w czerwcu i lipcu, kiedy mogą pojawić się nawet niewielkie opady śniegu. Po dotarciu do Sydney, można skorzystać z kolei Blue Mountain Line, dowożącej wszystkich chętnych do dawnej górniczej osady Katoomba u stóp gór.
Trzy Siostry – największa atrakcja okolicy
Jeśli ktokolwiek zastanawiałby się nad wyborem miejsca będącego symbolem Gór Błękitnych, to z całą pewnością pierwszym kandydatem byłaby formacja skalna znana jako Trzy Siostry. Według jednej z aborygeńskich legend, trzy siostry z plemienia Katoomba podczas okrutnej wojny plemiennej, zostały dla swojego bezpieczeństwa zamienione w trzy bloki skalne. Formacje te otrzymały imiona legendarnych sióstr: Meehni, Wimlah i Gunnedoo. Każda z nich mierzy nieco ponad 900 metrów, a razem tworzą formację tak urokliwą, że można ją uznać za jeden z najpiękniejszych widoków, jakie ma do zaoferowania Australia. Góry Błękitne najlepiej prezentują się z Echo Point. Jest to platforma widokowa, z której cała okolica wygląda wprost zachwycająco.
Wszystko zaczyna się w Katoomba
Nie zawsze piękno Gór Błękitnych było odpowiednio doceniane. Prze wiele dziesięcioleci wydobywano tu surowce z wnętrza ziemi, o czym świadczą liczne świadectwa górniczej przeszłości Katoomby. Jednym z obiektów, jakie doskonale zaadaptowane zostały do zmieniającej się rzeczywistości, była kolejka wąskotorowa. Przewozi ona turystów wzdłuż najpiękniejszych szlaków górskich, docierając do punktu widokowego Echo Point.
Z tego niewielkiego miasta można dostać się w Góry Błękitne na kilka sposobów. Pierwszym jest opisana wcześniej kolejka wąskotorowa. Jeśli jednak wolisz nieco mniej zatłoczone środki transportu, warto rozważyć podróż trolejbusem. Wycieczka taka kosztuje jedynie 20 AUD (około 54 PLN), a podczas przejazdu zobaczysz wszystkie najpiękniejsze zakątki okolicy. Oczywiście to nie wszystkie sposoby odkrywania uroków południowo-wschodniej Australii. Dla chętnych pozostaje możliwość wynajęcia rowerów, koni a nawet segwaya i odkrywania na własną rękę prawdziwego piękna Antypodów.
Klimat XIX wieku w Mount Victoria
Na wysokości ponad tysiąca metrów nad poziomem morza znajduje się jeden z najciekawszych zakątków Nowej Południowej Walii. W tym niewielkim miasteczku odnajdziemy szereg obiektów wybudowanych na początku XIX wieku, kiedy to Australia była jeszcze częścią Imperium Brytyjskiego. Najlepszym przykładem postkolonialnej zabudowy jest siedziba poczty. Niewielkie budynki o zwartej zabudowie przypominają raczej niewielką górską wieś niż ważny ośrodek turystyczny, położony kilkadziesiąt kilometrów od największego miasta Australii.
Odwiedzając Mt. Victoria, obowiązkowo należy wybrać się o poranku na spacer, aby na własne oczy zobaczyć wspaniały widok na Dolinę Kanimbla. Otoczona wzniesieniami, wygląda niczym wprost przeniesiona z kart powieści fantasy.
Śladami górskich rzek – wyprawa po kanionach
Wyprawa w Góry Błękitne to wspaniała okazja do poznania uroków okolicznych kanionów. Niewielu wie, że właśnie tu znajdują się jedne z najpiękniejszych formacji skalnych na świecie. Wyprawę taką można polecić nawet niedoświadczonym wspinaczom, pod warunkiem, że zachowają oni wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa.
Dodatkowo, warto zatrzymać się w Sydney lub Katoombie, aby zakupić przewodniki po najciekawszych korytach dawnych górskich rzek. Szczególnie polecanymi zakątkami są Creek, Empress, Claustral. Jednym z niezapomnianych przeżyć dostępnych niemal dla każdego odwiedzającego Góry Błękitne, jest możliwość zejścia po ścianie wodospadu do wnętrza kanionu. Przed takim wyzwaniem warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu fizycznym.