Chińska prowincja Guizhou

Festiwal San Yue San to unikatowa okazja, by poznać tradycję lokalnych społeczności. fot. https://flic.kr/p/9Cp9PF CC BY – SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Wyspy zieleni otaczające wielkie miasta, a dodatkowo bogata i różnorodna kultura – południowe Chiny wypełniają wszystkie zmysły żądnego wrażeń podróżnika. Prowincja Guizhou jest miejscem wartym odwiedzenia w okresie wakacyjnym lub podczas jednego z wielu festiwali.

Trochę wiadomości

Chińska prowincja Guizhou znajduje się w południowej części kraju, a jej silnie zróżnicowany, górski krajobraz cieszy oko w promieniach letniego słońca. Obrośnięte zielenią pagórki i pola przecina rzeka Wu Jiang, wzdłuż której wijącej się wstęgi znajdują się główne atrakcje regionu.

Zwrotnikowy klimat prowincji sprawia, że staje się popularnym celem wakacyjnych wypraw turystów z kraju i z zagranicy. Guizhou warto odwiedzić zarówno w lecie, jak i jesieni czy wiośnie, kiedy temperatury są przyjemne, a wilgoć w powietrzu nie staje się mocno uciążliwa.

Tajemnice natury

Wycieczka w zieleń i błękit jest idealnym pomysłem, by uciec od zgiełku miasta. Około 23 km od miasta Guiyang znajduje się Tianhe Pool Scenic Area – obszar krajobrazowy, którego krystalicznie czyste jeziorka i wodospady przyciągają turystów z regionu. Poza błękitną wodą zachwycają dziwnie ukształtowane formacje skał wznoszące się ponad leśnymi zaułkami. Teren skrywa również jaskinie wypełnione wodą – można wypożyczyć łódź, by zwiedzić ich tajemnicze wnętrza. W jednej z jaskiń znajduje się naturalnie wytworzony kamienny most Naihe, który biegnie ponad niezgłębioną wodną taflą. Czy odważysz się w nią zajrzeć?

Cennik opłat w sezonie turystycznym (od 1 marca do 31 października) :

Wstęp 10 CNY (6 PLN)

Wypożyczenie łodzi 35 CNY (21 PLN)

Bilet obejmujący wszystkie atrakcje 50 CNY (30 PLN)

Cennik opłat poza sezonem turystycznym (1.11 – 29.02) :

Wstęp 8 CNY (5 PLN)

Wypożyczenie łodzi 43 CNY (25,5 PLN)

Bilet obejmujący wszystkie atrakcje 40 CNY (24 PLN)

Wielkie miasta i małe miasteczka – prowincja Guizhou w całej okazałości

Miao, Buyi, Dong czy Hui …tak wiele kultur w jednym miejscu! Guizhou zadziwia ilością mniejszości narodowych na swoim terenie (jest ich około 30!), które zapewniają prowincji wielobarwny, ciekawy charakter. Tkane dodatki, maski, czy stroje ludowe – wszystkie one będą stanowiły dobry materiał na oryginalną pamiątkę, która wspominać będzie różnorodność lokalnej społeczności.

Stolicą prefektury jest Guiyang – miasto znane z rozwiniętego przemysłu. Legendy głoszą, że dawniej było otoczone gęstym, bambusowym lasem, który dostarczał materiałów do wyrobu tradycyjnych instrumentów – Zhu. Odwiedzając Chiny nie można nie skorzystać z szansy, by spróbować tradycyjnej kuchni. Ludy zamieszkujące prowincję wytworzyły wiele charakterystycznych dla siebie potraw, z których znane są m.in Si Wa Wa (rodzaj placka z warzywami), zupa rybna będąca specjalnością mniejszości Miao, czy makaron ryżowy Huanxi. W Guiyang nocne targi i bary znaleźć można na ulicach North Ring, Hequn i Erqui.

Wieża Jaxiu rozświetla się nocą. fot. https://gezi-media.s3.amazonaws.com/media/blog_images/a48e9c5d3cbe4e38a5460f9ce0031c60.jpg

Zabytki i festiwale

Azja wręcz kipi od świąt. Festiwal San Yue San, Si Yue Ba, Di Xi… na którym z nich planujesz się pojawić? San Yue San odbywa się w marcu – wtedy lud Buyi wznosi modły o dobre zbiory i owocne siewy. Podczas święta warto spróbować lokalnych specjałów, takich jak kleisty ryż w pięciu kolorach. Podobny charakter ma święto Liu Yue Liu, które odbywa się w czerwcu. Styczeń wita mieszkańców festiwal Di Xi odbywający się w Huaxi. Lokalna społeczność odgrywa wtedy przepełnione tańcem i śpiewem sceny z legendarnej bitwy. Miasto Guiyang w kwietniu gości święto Si Yue Ba, podczas którego ludność przy dźwięku fletów oddaje hołd dawnym herosom.

Historyczną atrakcją, jaką odkrywa przed nami prowincja Guizhou, jest wieża Jaxiu. Drewniana konstrukcja spoczywa na wielkim kamieniu (który przodkom przypominał gigantycznego żółwia!) przy rzece Nanming. Wieża została wybudowana jako motywator do zdawania egzaminów państwowych na posadę urzędnika – „jaxiu” po chińsku oznacza osobę, która w takim teście otrzymała najwyższy wynik. Udekorowana kolorowymi lampionami budowla melancholijnie odbija się w otaczającej ją wodzie, a spacer po prowadzącym do niej moście letnim dniem przynosi ukojenie od upałów. Nocą wieża lśni jaskrawymi kolorami – błękitem, żółcią i czerwienią. Wewnątrz zobaczyć można dzieła kaligrafii oraz sztuk zdobniczych. Wejście do wieży jest darmowe, a zwiedzanie możliwe w godzinach 8 – 22. Po 18.30 zabytek zwiedzać można po skorzystaniu z usług kawiarni na jego piętrze.

Festiwal San Yue San to unikatowa okazja, by poznać tradycję lokalnych społeczności.
fot. https://flic.kr/p/9Cp9PF   CC BY – SA 2.0   https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Transport

Stolica prowincji – Guiyang – jest jednym z większych węzłów przesiadkowych w południowych Chinach. Do miasta z innych części kraju lub z zagranicy dostać się można samolotem. Połączenia z Pekinem, Nankinem, Tajwanem czy np. wyspą Phuket sprawiają, że prowincję można odwiedzić podczas przesiadki w podróży, lub zaplanować tutaj dłuższy pobyt.

Będąc już na terenie Chin warto skorzystać z transportu kolejowego – do stolicy prowincji dotrzeć można m.in. superszybkimi pociągami z Guilin, Nanning, czy Guangzhou.

Między miastami najwygodniej porusza się za autobusami.

Mężczyzna w stroju kurczaka na jednej z ulic Guangzhou fot. https://flic.kr/p/6zrkLS CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/