Myśląc o Moskwie, ma się przed oczyma obraz potężnej metropolii. Obraz miasta pełnego kontrastów, absurdów, dziwności. Miasta, które może niepokoić, a jednocześnie zachwyca wielobarwnością i niezwykłą, wschodnią atmosferą. Każdy powinien choć raz odwiedzić rosyjską stolicę. To niezwykłe przeżycie – ujrzeć moskiewskie cuda i poczuć rytm życia największego miasta Europy.
Ciekawe miejsca w Moskwie
Kreml, Plac Czerwony, mauzoleum Lenina, katedra Kazańska… o tych zabytkach słyszeli chyba wszyscy. Stolica jednak ma do zaoferowania dużo więcej, niż niesamowite zabytki. Moskwa to też te mniej znane (choć równie ciekawe) zakątki, pejzaże zapierające dech w piersiach, pyszna kuchnia, intensywne życie nocne, fantastyczne festiwale, ale i mnóstwo miejskich historyjek. O niektórych z nich naprawdę warto wspomnieć. Jeśli już zwiedziłeś najważniejsze punkty miasta, koniecznie przejdź się deptakiem Arbat, dokładnie przyjrzyj się dziwnemu pomnikowi Piotra I Wielkiego, wstąp do Muzeum Wódki, zobacz prawie stuletni budynek cyrku i legendarne Patriarsze Prudy, o których pisał Michaił Bułhakow. Z najwyższych pięter budynków Siedmiu Sióstr Lenina rozciąga się podobno najlepsza panorama Moskwy.
Deptak Arbat
To zdecydowanie najmodniejsza ulica Moskwy, która szczególnie pięknie wygląda nocą. Moskwa w ogóle jest niesamowicie oświetlona! Styl Arbatu to ciekawe połączenie secesji i konstruktywizmu. Gromadzą się tu handlarze pamiątek, artyści, sprzedawcy obrazów. Co więcej, ulica zajmuje istotne miejsce w historii miasta. W czasie pierestrojki odbywały się tu manifestacje polityczne i nieformalne spotkania ruchów młodzieżowych. Mieszkały tu również prawdziwe sławy literackiego świata: Aleksander Puszkin, Andriej Bieły, Anatolij Rybakow, Bułat Okudżawa. To dlatego o Arbacie wspomina tak wiele klasycznych powieści.
Metro
Ciekawe miejsca w Moskwie są naprawdę liczne i różnorodne. Stacje metra są być może specyficznym zabytkiem, ale robią duże wrażenie. Nie na co dzień czeka się przecież na przystanku, który przypomina pałacową komnatę, a oświetlają go kunsztowne żyrandole…
Pomnik Piotra I Wielkiego
Trzeba powiedzieć otwarcie, że nie należy on do najładniejszych i burzy kompozycję moskiewskiego centrum. Jednak nie to jest w nim najdziwniejsze. Figura Piotra I Wielkiego zdaje się wyjątkowo nieproporcjonalna. To dlatego, że od stóp po szyję jest to… Krzysztof Kolumb. Pierwotnie artysta stworzył pomnik właśnie hiszpańskiego podróżnika (z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki), ale z powodu zmiany koniunktury nie sprzedał się, a władze Rosji pilnie potrzebowały wizerunku Piotra I. Pomnikowi utrącono więc Kolumbową głowę i artysta dorobił oblicze Piotra I. Pomimo protestów zamożnych mieszkańców, pomnikowa hybryda została na swoim miejscu.
Muzeum Wódki
Jest z pewnością jednym z ciekawszych muzeów w mieście. Znajduje się na peryferiach miasta, ale warto tam zajrzeć, żeby naprawdę dokładnie poznać historię rosyjskiego trunku i przekonać się, jak ważne miejsce zajmuje w kulturze kraju. Muzeum prezentuje szczegółowe opisy procesu destylacji mocnych alkoholi, tysiące rozmaitych butelek z różnych czasów, a dodatkowo – w cenie biletu – oferuje degustację syberyjskiej wódki i… zdjęcie z wypchanym niedźwiedziem.
Stary Cyrk
Jeśli chcesz poznać inne ciekawe miejsca w Moskwie, koniecznie zobacz cyrk, którego historia sięga 1880 roku. Pomimo wielokrotnych remontów od 1985 roku, jego fasada wygląda dziś niemal tak, jak 100 lat temu. Arena pamięta tak słynnych artystów, jak: bracia Durowie, E. Kio, W. Filatow, B. Wiatkin, O. Popow, J. Nikulina.
Patriarsze Prudy
Być może, gdyby nie Bułhakow, moskiewski skwer ze stawem po środku nigdy nie zyskałby takiej sławy. Dziś to symbol „Mistrza i Małgorzaty”, który trudno ominąć. Poza tym, znajduje się tu także pomnik znanego bajkopisarza i satyryka, Iwana Kryłowa oraz brązowe płaskorzeźby z postaciami z wybranych bajek.