Ciekawe miejsca w Pradze

Rynek Staromiejski w Pradze/ fot. http://www.pinterest.com/pin/316870523756972031/

Stolica i zarazem największe miasto Czech to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Europie, odwiedzanych corocznie przez tłumy turystów. Zabytkowe centrum Pragi uplasowało się w 1992 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najpiękniejsze dzielnice – starówka, Josefov i Malá Strana do 1784 roku stanowiły samodzielne części miasta, zaś Hradczany to dawna siedziba czeskich władców.

Królewska dzielnica Hradczany

Olbrzymi zamek i pradawna siedziba czeskich królów, rozciągająca się na wzgórzu na zachodnim brzegu rzeki Wełtawy, to największa atrakcja dzielnicy Hradczany. Ta zabytkowa część Pragi powstała w XIV wieku i do 1784 roku była samodzielną jednostką administracyjną. Zamek Praski – Pražský hrad to symbol czeskiej państwowości, a od 1918 roku pełni funkcję oficjalnej prezydenckiej rezydencji. Kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię 45 hektarów, okalając trzy wewnętrzne dziedzińce. Na pierwszym z nich codziennie o godzinie 12:00 odbywa się honorowa zmiana warty. Uroczysty pochód gwardzistów gromadzi dziesiątki turystów, pragnących sfotografować dwa regimenty, przekazujące sobie sztandar prezydenta Republiki Czeskiej.

Zamek na Hradczanach/ fot. http://www.pinterest.com/pin/17099673561377573/
Zamek na Hradczanach/ fot. http://www.pinterest.com/pin/17099673561377573/

Wrażenie na przyjezdnych robi też Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha – siedziba praskich arcybiskupów, ukończona w 1929 roku. Ten największy kościół w Pradze i jeden z okazalszych budynków w Środkowej Europie uważany jest za perłę architektury i doskonały przykład dojrzałego gotyku. Obecnie pełni funkcję skarbca, w którym przechowywane są czeskie klejnoty koronacyjne, zaś w katedralnych podziemiach złożono grobowce dawnych władców.

Zwiedzając Hradczany, nie można ominąć pięknej Kaplicy Świętego Krzyża z drugiej połowy XVIII wieku, bazyliki i klasztoru Świętego Jerzego oraz słynnej Złotej Uliczki, zamieszkiwanej według legendy przez alchemików, wytwarzających złoto.

Ciekawe miejsca w Pradze – Loreta

Pozostając wciąż w obrębie królewskich Hradczan, należy wstąpić do kompleksu barokowych zabudowań sakralnych, znanego jako Loreta. Mieści się on tuż za praskim zamkiem, nieopodal Placu Loretańskiego. Przez obecność Świętego Domu – Santa Casa – w jego ścisłym centrum, obiekt stał się popularnym miejscem pielgrzymkowym. Dom znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu, odgrodzonym piętrowymi arkadami. Zaprojektował go włoski architekt – Giovanni Orsi. Nazwa kompleksu pochodzi od popularnego, siedemnastowiecznego miejsca odpustowego – włoskiej miejscowości Loreto, znanej ze świątyni loretańskiej położonej na wzgórzu.

Loreta/ fot. http://www.pinterest.com/pin/107382772340105905/
Loreta/ fot. http://www.pinterest.com/pin/107382772340105905/

Według podań, Sanktuarium Santa Casa to miejsce kultu maryjnego, cieszące się sławą za sprawą obecności Świętego Domu, w którym żyli Maryja, Józef i Jezus. Nazaretańskie domostwo miało zostać przewiezione do Włoch z inicjatywy rodziny De Angelis, chroniąc je przed zniszczeniem. Kopie czczonego budynku powstawały wówczas w wielu europejskich miastach – między innymi również w Pradze. Opiekę nad czeskim obiektem powierzono zakonowi braci kapucynów, którzy do dziś zarządzają praską Loretą.

Prawobrzeżne Stare Miasto

Praska starówka, funkcjonująca do 1784 roku jako samodzielne miasto, aż roi się od zabytków. Początki zabudowań w tej części stolicy datuje się na VIII wiek, choć rozkwit dzielnicy nastąpił dopiero XIV stuleciu, gdy powstał tu Staromiejski Ratusz z intrygującym ruchomym zegarem astronomicznym. Mieści się na pięknym i niezwykle popularnym wśród turystów rynku, znajdującym się między Placem Wacława i Mostem Karola.

Rynek Staromiejski w Pradze/ fot. http://www.pinterest.com/pin/316870523756972031/
Rynek Staromiejski w Pradze/ fot. http://www.pinterest.com/pin/316870523756972031/

Plac Staromiejski w Pradze to jeden z najbardziej reprezentacyjnych obiektów miasta, otoczony przez historyczne kamienice z epoki średniowiecza. Barokowe budynki przeplatają się tu z zabytkami utrzymanymi w stylu gotyckim, którego najlepszym przykładem jest Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Obecnie pełni funkcję rzymskokatolickiej świątyni parafialnej, choć niegdyś swoje kazania głosili tu czołowi myśliciele reformacji – Konrad Waldhauser, Jan Milicz z Kromieryża i Thomas Müntzer.

Za ciekawe miejsca w Pradze należy uznać najstarsze kolegium uniwersyteckie w Europie Środkowej – Carolinum z 1348 roku, wpisane na Listę Narodowych Zabytków Kultury Republiki Czeskiej. Na szczególną uwagę zasługuje również barokowe Clementinum, czyli budynek dawnego kolegium jezuickiego, klasycystyczny Teatr Stanowy – Stavovské divadlo z końca XVIII wieku i oczywiście słynny Most Karola, będący niekwestionowaną wizytówką miasta.

Zabytkowy Josefov

Zabudowania Starego Miasta otaczają z każdej strony dawną dzielnicę żydowską – Josefov. Jej obecny wygląd zachował się dzięki radykalnej przebudowie głównych obszarów Pragi, mającej miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Do tego czasu funkcjonujące wówczas getto było w bardzo złym stanie, a brak kanalizacji i przeludnienie powodowało zaognienie się chorób wśród żyjących w nim mieszkańców.

Stary cmentarz w dzielnicy Josefov/ fot. http://www.pinterest.com/pin/349310514820117260/
Stary cmentarz w dzielnicy Josefov/ fot. http://www.pinterest.com/pin/349310514820117260/

Obecnie Josefov jest popularnym celem zagranicznych wycieczek, a przybywający tu tłumnie izraelici chętnie zwiedzają dawne synagogi, zamienione w muzea, zabytkowy, rokokowy ratusz i najstarszy ocalały cmentarz żydowski w Europie. Jedyną wciąż działającą świątynią jest wczesnogotycka Synagoga Staronowa z 1270 roku, będąca legendarnym domem Golema, ulepionego z gliny przez rabina Jehudę Löw ben Bezalela. Szczątki stwora o posturze człowieka, lecz nieposiadającego duszy, rozumu i umiejętności mówienia mają nadal spoczywać na strychu synagogi.

W zabytkowym Josefovie urodził się Franz Kafka, ceniony pisarz żydowskiego pochodzenia, którego dom rodzinny, grób i pomnik znajdują się w Pradze.

Malownicza Malá Strana

Piękna Malá Strana leży u podnóża królewskiego zamku i podobnie jak praska starówka – do 1784 cieszyła się statusem samodzielnego miasta. Ciekawe miejsca w Pradze, położone na lewym brzegu Wełtawy, to urokliwy Plac Małostrański, mieszczący się w samym sercu dzielnicy, barokowy Pałac Wallensteina, pełniący obecnie funkcję siedziby Senatu Republiki Czeskiej i Kościół Panny Marii Zwycięskiej z XVII wieku. Mniej popularnym obiektem jest wzniesiony w XIII wieku Kościół Świętego Jana Na Praniu, należący do wspólnoty Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego.

Dzielnica Malá Strana/ fot. http://www.pinterest.com/pin/545146729864420830/
Dzielnica Malá Strana/ fot. http://www.pinterest.com/pin/545146729864420830/

Bardziej współczesną atrakcją zabytkowej dzielnicy jest Ściana Johna Lennona, od lat 80’ XX wieku nieustannie zapełniana graffiti, inspirowanym twórczością Beatlesów. W najbardziej artystycznej części Pragi znajduje się też kilka naturalnych atrakcji, wśród których szczególnie warte polecenia są Ogrody Wallensteina, doskonale widoczne z murów Zamku Praskiego na Hradczanach. Wzgórze Petřín to zaciszne miejsce pełne romantycznych zaułków, ale i pomników, upamiętniających burzliwą historię czeskiej stolicy. Malá Strana potrafi oczarować. Nic dziwnego, że w ostatnich latach swojego życia chętnie przebywał tu Wolfgang Amadeusz Mozart.

Bilety lotnicze z Polski do Pragi można w każdej chwili zakupić przez Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *