Pakowanie się na upragnione wakacje wcale nie należy do łatwych czynności. Trzeba sporządzić dokładną listę, dokonać selekcji, a podczas podróży samolotem, dodatkowo przestrzegać limitów wielkościowych i wagowych każdego z bagażów. Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć przed wylotem na plażowe wczasy!
Główne zasady pakowania
Poszczególne linie lotnicze mają różne limity dotyczące bagażu zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Jest on w głównej mierze zależny od wybranej klasy. Dodatkowo, niektórzy przewoźnicy nie traktują jako dodatkowego bagażu laptopa czy aparatu fotograficznego, podczas gdy inni, mogą nie zgodzić się na darmowy przewóz kolejnej torby bądź pokrowca. Dokładne poznanie limitów bagażów pozwala na uniknięcie często wysokich opłat. Należy również pamiętać, że do wymiaru bagażu wliczają się również wszelkie wystające elementy, takie jak kijki czy uchwyty od walizki.
Drugim ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać podczas pakowania się, jest odpowiednie wykorzystanie miejsca w walizce. Najlepiej pakowanie rozpocząć już na kilku dni przed podróżą, aby dokonać ewentualnej selekcji i zrezygnować z rzeczy, które tak naprawdę nie przydadzą się podczas urlopu. Warto również zaznajomić się z listą produktów niedozwolonych w luku bagażowym bądź też na pokładzie samolotu.
Nie zapomnij o podstawowych rzeczach!
Bez względu na to, czy wybierasz się nad morze, w góry bądź podróż z naciskiem na zwiedzanie atrakcji turystycznych, musisz spakować:
- wymagane dokumenty wraz z ich kopiami
- pieniądze w gotówce i/lub na karcie
- podstawowe lekarstwa
- telefon komórkowy z roamingiem
Co spakować na wyjazd nad morze? To Ci się przyda na plaży!
Z taką wiedzą można już spokojnie myśleć o produktach, które konkretnie przydadzą się podczas plażowych wakacji w ciepłych krajach. Przede wszystkim należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed słońcem. Z tego względu, w kosmetyczce powinien pojawić się olejek z odpowiednim filtrem do opalania, łagodzący krem po opalaniu czy ochronna pomadka do ust. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że wszelkie płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w buteleczkach o maksymalnej pojemności 1 l (maks. 100 ml każda buteleczka). Przy wysokich temperaturach zbawienna okaże się także woda termalna do spryskiwania twarzy i chusteczki nawilżające.
Ponadto, na plaży na pewno sprawdzi się okrycie głowy (czapka z daszkiem, kapelusz, chusta) i okulary przeciwsłoneczne z powłoką zabezpieczającą oczy. Niezbędny jest również odpowiedni strój – strój kąpielowy, wygodne klapki, a w przypadku kamienistego podłoża w morzu bądź na plaży także specjalne gumowe buty. Na wyposażeniu większości hoteli i pensjonatów powinny być ręczniki plażowe, parawany czy parasole przeciwsłoneczne. W niektórych sklepach można również nabyć specjalne szybkoschnące ręczniki czy składane materace, które zajmą mało miejsca w bagażu rejestrowanym.
Wzięcie każdego dodatkowego przedmiotu jest zależne od posiadanych limitów bagażowych. Przy podróży z dziećmi na pewno niezbędne okażą się zabawki do piasku – wiaderko, foremki i łopatki. Ponadto, mało miejsca zajmie frisbee i dmuchana piłka plażowa. Co spakować na wyjazd nad morze? Nad gorącymi akwenami na pewno warto zabrać maskę do pływania, płetwy i rurkę do snorkelingu. Przydadzą się również specjalne wodoszczelne pokrowce na telefon komórkowy czy aparat, które uchronią sprzęt przed dostaniem się nie tylko wody, ale i piasku.
Na wszystkie gadżety podczas wypadu na plażę można wziąć torbę plażową bądź skorzystać z plecaka, który w samolocie będzie pełnić rolę schowka na bagaż podręczny.
Sprzęt sportowy za dodatkową opłatą
W przypadku przewozu sprzętu sportowego można wziąć do samolotu m.in. kajaki, sprzęt do windsurfingu i kitesurfingu, deskę surfingową, narty wodne, sprzęt wędkarski i do nurkowania bądź rowery. Każda z linii lotniczych ma osobne dokładne regulacje dotyczące przewozu sprzętu sportowego, dlatego warto zapoznać się z poszczególnymi limitami jeszcze przed zakupem biletu. Chęć wzięcia sprzętu sportowego należy zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem i spełnić określone warunki – jak chociażby rozkręcenie część i ich zabezpieczenie.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Największym problemem przed wyjazdem nad morze może okazać się wybór ubrań. Trzeba pamiętać, że w niektórych ośrodkach wypoczynkowych wieczory mogą być chłodniejsze, a czasem turystów zaskoczy ulewa. W trakcie wyjazdu może przydać się również uroczysty strój na wystawną kolację bądź wyjście do teatru. Oprócz wspomnianych klapków, warto więc wziąć sportowe obuwie, jak i bardziej eleganckie rozwiązanie. Na upały świetnie sprawdzają się szorty i t-shirty, a u kobiet przewiewne spódnice i tuniki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych nadmorskich krajach i w wielu sakralnych zabytkach odkryte ramiona bądź kolana są dopuszczalne wyłącznie na hotelowej plaży.
Na chłodniejsze wieczory przydadzą się bluzki z długim rękawem i kapturem, jak i kurtka przeciwdeszczowa. Późnym popołudniem zaczynają się pojawiać także komary i inne insekty, a na rynku jest dostępnych wiele środków zabezpieczających przed ukąszeniami.
Co jeszcze? Zamiast książek można zaopatrzyć się w poręczny czytnik e-booków. Nowoczesne telefony mogą dodatkowo posłużyć jako odtwarzacze mp3 czy aparaty fotograficzne. Miasto i okolice najlepiej poznawać ze zaktualizowanym przewodnikiem i mapami, a gdzieniegdzie będziesz potrzebować również adaptera do prądu.
Proponowana lista – co spakować na wyjazd nad morze?
- dokumenty, pieniądze, bilety, wszelkie wymagane uprawnienia i zaświadczenia,
- telefon komórkowy z roamingiem,
- lekarstwa,
- na ochronę przeciwsłoneczną (kremy do i po opalaniu, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne),
- strój kąpielowy,
- klapki, buty ochronne,
- ręczniki, materac,
- maska i rurka do snorkelingu,
- woda termalna, chusteczki nawilżające, żel antybakteryjny,
- do zabawy na plaży (wiaderka, piłka, frisbee),
- wodoszczelne pokrowce na telefon/aparat,
- sprzęt sportowy,
- odpowiednie ubranie i obuwie na każdą okazję,
- środek na insekty,
- przewodnik, mapy,
- adapter do prądu,
- dodatkowa rozrywka (e-book, książki odtwarzacz mp3, karty).