Intrygujący kraj, położony w Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii, czaruje wyjątkową przyrodą i unikatowymi zabytkami. Choć zdecydowana większość zagranicznych turystów przybywa wyłącznie na Bali, pozostałe indonezyjskie wyspy również zasługują na uwagę. Jawa jest krainą wulkanów, na Komodo panuje istna inwazja waranów, zaś Sumatra to prawdziwy raj dla miłośników trekkingu.
Krajobrazy Parku Narodowego Komodo
Park Narodowy Komodo nazywany jest indonezyjskim cudem natury, dlatego też musiał znaleźć się w gronie szczególnych miejsc, dla których warto odwiedzić ten rejon Archipelagu Malajskiego. Rezerwat chronionej przyrody na wyspie Komodo został utworzony w 1980 roku, zaś od 1991 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obszar parku obejmuje również trzy duże wyspy – Rinca, Padar i Gili Motong, a także setki mniejszych, oblewanych od północy wodami morza Flores.
Tropikalny archipelag jest domem największej jaszczurki na świecie – warana z Komodo, a ponieważ jest to endemiczny gatunek, nie występujący nigdzie indziej na Ziemi, wyprawa na skalisty cypel jest prawdziwą obietnicą ujrzenia słynnego smoka z Indonezji.
Teren parku zajmuje powierzchnię ponad 187 tysięcy hektarów, co czyni go jednym z największych morskich rezerwatów na świecie. Oprócz wspomnianego już warana, „Smoczy Ląd” zamieszkuje wiele rzadkich okazów ptactwa oraz egzotycznych ssaków, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się makaki, kakadu czubate i sambary sundajskie. Geologia Parku Narodowego Komodo sprzyja miłośnikom trekkingu – pełno tu strzelistych klifów, piaszczystych zatok i wulkanicznych wysp. W niektórych partiach rezerwatu można natknąć się na pozostałości lasów deszczowych i bambusowych, będących efektem połączenia się fauny azjatyckiej z australijską.
Co trzeba zobaczyć w Indonezji? – Świątynię Borobudur!
Jednym z ważniejszych zabytków kulturowych Indonezji jest buddyjskie wzgórze świątynne Borobudur, wznoszące się pośród dżungli na terenie równiny Kedu na wyspie Jawa. Piramida schodkowa powstała przypuszczalnie między 750 a 850 rokiem naszej ery, za panowania hinduskiej dynastii Śailendrów. Do dziś obiekt ten pozostał największą buddyjską świątynią na świecie, choć pierwotnie miejsce to było poświęcone kultowi bóstwa Śiwa. Do 1006 roku miejscowa ludność zamieszkiwała okolice Borobudur, jednak mieszkańcy zostali zmuszeni opuścić swoje domostwa po erupcji jednego z pobliskich wulkanów. Opustoszały obiekt niszczał do 1814 roku.
Lata 70. i 80. XX wieku były świetlanym okresem w dziejach Jawy, bowiem przeprowadzono wówczas kosztowne prace restauratorskie, mające na celu przywrócenie świątyni dawnego wyglądu. Obecnie Borobudur posiada kwadratową podstawę, wyposażoną w pięć murowanych tarasów. Ściany zdobią liczne płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Buddy. Charakterystycznym elementem konstrukcji są 72 słupy zwieńczone kamiennymi dzwonami.
Zwiedzanie świątyni odbywa się według ściśle określonego schematu, mającego symbolizować duchową drogę, jaką musi przejść każdy buddysta. Turyści spacerują więc zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozpoczynając od strony wschodniej i kończąc u szczytu budowli.
Wulkaniczne jezioro Toba na Sumatrze
Jeśli nadal zastanawiasz się, co trzeba zobaczyć w Indonezji, udaj się na Sumatrę, gdzie ujrzysz największe wulkaniczne jezioro świata. Rozlewisko, liczące 100 kilometrów długości, 30 kilometrów szerokości i 500 metrów głębokości, powstało ponad 70 tysięcy lat temu w miejscu, w którym niegdyś znajdował się krater superwulkanu.
Lokalizacja zalewu należy do najurokliwszych na Sumatrze – krajobraz wypełniają malownicze wzgórza, strome klify i pola ryżowe, ciągnące się po horyzont. Pośrodku jeziora Toba mieści się kolejna geograficzna osobliwość – największa na świecie wyspa, położona wewnątrz większej wyspy. Mowa o Samosir, będącej domem pierwotnego ludu Batak. Obecnie większość z nich wyznaje chrześcijaństwo na Sumatrze zdominowanej przez islam, jednak szacuje się, że do 1905 roku praktykowali oni kanibalizm. Współcześni Batakowie godzą monoteizm z kultywowaniem dawnych wierzeń, zaś ich tradycyjne drewniane domostwa można poznać po fantazyjnych kształtach przypominających ogromną łódź.
Turyści, odpoczywający w pobliżu jeziora Toba, chętnie zatrzymują się w miejscowości Tuktuk lub Parapat. Do tutejszych atrakcji należy kąpiel w gorących źródłach oraz przeprawa promowa na wyspę Samosir, połączona z poznawaniem kultury, tańca, śpiewu i architektury Bataków.
Wulkan Bromo na wyspie Jawa
Na Jawie znajduje się jeszcze jeden imponujący obiekt, zaliczany do najważniejszych naturalnych atrakcji w kraju. We wschodniej części wyspy wznosi się olbrzymi, czynny wulkan o wysokości 2329 metrów nad poziomem morza. Mimo iż nie jest to najwyższe wzniesienie Jawy, bowiem nieopodal mieści się wzgórze Semeru liczące 3676 metrów nad poziomem morza, to jednak ze szczytu Bromo rozpościera się najpiękniejsza panorama.
Oba stratowulkany są bardzo niebezpieczne i bardzo aktywne – ostatnia erupcja miała miejsce 8 czerwca 2004. Zwiedzanie wulkanicznej wyspy jest wyzwaniem dla najodważniejszych turystów, spragnionych wysokogórskiej wspinaczki i możliwości oglądania niezapomnianych krajobrazów. Przyjezdni, którzy zdobyli Bromo twierdzą, że widok zamglonej doliny o wschodzie słońca jest tym, co trzeba zobaczyć w Indonezji. Punk obserwacyjny mieści się na ternie Parku Narodowego Bromo-Tengger-Semeru, zaś u jego podnóża wzniesiono hinduistyczną świątynię Pura Luhur Poten.
Bajeczna wyspa Lombok
Ci, którzy nie przepadają za popularnymi i tłocznymi kurortami, powinni udać się na wyspę Lombok, sąsiadującą ze słynną Bali w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Najlepszą porą na odpoczynek w tym rejonie Indonezji jest okres od maja do października, gdy na obszarze kraju panuje pora sucha. Z powodu występowania klimatu równikowego o odmianie wilgotnej – wahania temperatur nie są odczuwalne, zaś w pobliżu morza termometry wskazują wartości nie spadające poniżej 24 stopni Celsjusza. Lombok jest więc wymarzonym celem podróży dla tych, którzy oprócz błogiego relaksu na najpiękniejszych plażach lubią też aktywny wypoczynek.
Wybrzeże tej wyspy jest zdecydowanie czystsze i ma mniej komercyjny charakter od atmosfery panującej na Bali. W samym jej centrum wznosi się imponujący wulkan Gunung Rinjani, na który można się wspiąć po odbyciu dwudniowej wędrówki. Szczyt liczący 3726 metrów nad poziomem morza zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji najwyższych wzniesień Indonezji. Podczas wyprawy warto zrobić postój nad urokliwym jeziorem Segara Anak o intensywnie turkusowym kolorze oraz zboczyć nieco z trasy, by ujrzeć malowniczy wodospad Rinjani. Najwięcej turystów przyciąga plaża Kuta, zlokalizowana na południu wyspy Lombok. Ze względu na doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, można tu podziwiać wyczyny surferów, ujarzmiających potężne fale, a także samemu wypożyczyć sprzęt. Z bardziej kameralnego klimatu do plażowania znany jest kurort Senggigi.