U stóp Wezuwiusza leży piękna stolica Kampanii, która od wieków tętni życiem, a do dziś uchodzi za ważny ośrodek kulturalny, gospodarczy i naukowy południowych Włoch. Chaotyczna i niebezpieczna, a jednocześnie pełna wspaniałych zabytków z niepowtarzalną atmosferą gorącej Italii. Odkrywanie jej to zawsze obietnica dobrej przygody.
Co warto zobaczyć w Neapolu?
Miasto potrafi przyprawić o zawrót głowy. Z jednej strony posępne, brudne zaułki i krzyczące dzieci, biegające po zaśmieconych ulicach. Z drugiej zaś, niemal obok, finezyjna architektura, obficie zdobione barokowe fasady, nadmorska promenada, ślady wielkiej historii i elegancki, współczesny świat. Będąc pierwszy raz w Neapolu, koniecznie trzeba zobaczyć wspaniałe perełki dawnego budownictwa. Do głównych zabytków należą: potężny Palazzo Reale (czyli Pałac Królewski, z najstarszą i największą w całych Włoszech operą Teatro San Carlo), średniowieczny Castel dell’Ovo, barokowe opactwo Certosa di San Martino, do którego dostać się można kolejką linową Montesanto oraz biała katedra św. Januarego ze wspaniałą gotycką Capella Minutolo.
Trudno byłoby jednak zrozumieć stare powiedzenie o Neapolu: „zobaczyć i umrzeć”, gdyby jego urok ograniczyć wyłącznie do listy zabytków, nawet jeśli są one docenione przez UNESCO.
Smaki Neapolu
Odkryj stolicę Kampanii od kuchni. Dosłownie. Grzechem byłoby być tutaj i nie spróbować potrawy, z którego słynie na całym świecie. Właściwie wszędzie serwują pyszną pizzę napoletana marinara czy napoletana margherita. Na prawdziwą włoską ucztę możesz więc wybrać się zarówno do eleganckiej restauracji, jaki i malutkiej trattorii. Poznając smak Neapolu, daj się uwieść aromatycznemu espresso i lokalnym słodkościom. Najbardziej znanymi są kruche sfogliatelle – ciastka nadziane serem ricotta i semoliną, jadane na śniadanie. Innym typowym smakołykiem są kuleczki struffoli, smażone na głębokim tłuszczu, z miodem i kandyzowanymi owocami.
Festiwalowo
Jeśli chciałbyś lepiej poznać miasto i zastanawiasz się jeszcze, co warto zobaczyć w Neapolu, koniecznie sprawdź festiwalowy kalendarz. Dzieje się tu naprawdę dużo i każdy znajdzie coś dla siebie, bo Neapol uwielbia zabawę, a większość religijnych świąt jest hucznie obchodzona. Szczególny czas to okres przed Wielkanocą oraz Bożym Narodzeniem, a także lato, kiedy z powodu upałów artyści opuszczają gmachy teatrów i wiele przedstawień odbywa się na ulicach miasta.
Warte uwagi są takie wydarzenia, jak: Napoli Film Festival (bilety od 4 EUR za jeden film), Napoli Teatro Festival (teatrlano-muzyczne wydarzenie z udziałem lokalnych oraz międzynarodowych artystów, bilety od 15 EUR), Open Estate a Napoli (spotkania na świeżym powietrzu z filmem, muzyką i teatrem, wstęp darmowy), Caprisa Neapolis Festival (dwudniowe wydarzenie dla miłośników rockowego brzmienia).
Galleria Umberto I
Rzadko kiedy od samych zakupów i sklepów dużo ważniejszy (i ciekawszy!) jest sam budynek centrum handlowego. Modernistyczna galeria, nazwana na cześć króla Włoch Umberto I, została wybudowana pod koniec XIX wieku i jest dziś jednym z głównych punktów, w którym skupia się miejskie życie neapolitańczyków. Ogromną konstrukcję wieńczy imponujące szklane sklepienie. Budynek symbolizuje początek okresu dobrobytu w Neapolu, który zakończył się wraz z wybuchem I wojny światowej.
Stacja Toledo
Co warto zobaczyć w Neapolu? Może to się wydać dziwne, ale koniecznie zatrzymaj się dłużej na jednej ze stacji metra. Co prawda cała trasa linii numer 1 zwana jest Metro dell’Arte (po drodze możesz podziwiać na przystankach wiele dzieł sztuki), ale to stacja Toledo wzbudza ostatnio największe zainteresowanie. Otwarta w 2012 roku, przyciąga chyba więcej turystów i fotografów niż podróżnych. Skrząca się, fantastyczna sceneria przypomina mroźny świat z „Królowej Śniegu” albo wnętrze jakiejś dziwnej planety. Najlepszym elementem futurystycznej konstrukcji jest „krater” umieszczony na sklepieniu stacji, nad ruchomymi schodami. Autorem projektu jest Oscar Tusquet Blanca.