Co warto zobaczyć w Rydze?

Widok na bazar i Akademię Nauk Łotwy/ fot. Jorbasa Fotografie https://www.flickr.com/photos/jorbasa/15767878942/ CC BY ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Ryga jest malowniczo położona nad ujściem Dźwiny do Morza Bałtyckiego. Pod względem położenia jest istotnym punktem komunikacyjnym. Przeszło 80% mieszkańców stolicy stanowią Łotysze i Rosjanie. Aczkolwiek miasto jest również domem dla wielu Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Litwinów. Odrestaurowana Starówka i bulwary przyciągają turystów ciekawą  architekturą i zdobieniami oraz blaskiem historii, którą widać wokół. Do stolicy Łotwy dolecimy z Warszawy, Wrocławia, Radomia i Gdańska. Ryga jest urokliwa o każdej porze roku, aczkolwiek ze względu na cieplejszą pogodę warto zaplanować sobie wyjazd wiosną albo latem.

Ryga – europejska stolica secesji

Detale budynków secesyjnych/ fot. hrohmann https://pixabay.com/pl/%C5%82otwa-riga-budynku-art-nouveau-682599/
Detale budynków secesyjnych/ fot. hrohmann https://pixabay.com/pl/%C5%82otwa-riga-budynku-art-nouveau-682599/

Stare Miasto stolicy Łotwy znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, ponieważ doceniono szeroki zbiór budowli secesyjnych, jakimi może się pochwalić. Na terenie rynku znajduje się ich kilka, ale najwięcej jest na ulicach: Alberta i Elżbiety. Podobno w Rydze jest ok 700 budowli secesyjnych i nawiązujących do tego stylu i charakterystycznych zdobień.

Ulica Alberta w Rydze jest doskonałą wizytówką secesyjnej architektury w mieście. Zbudowana na początku XX wieku w ciągu czterech lat. Połowę budynków zaprojektował Mihails Eizensteins. Mimo, że jeden człowiek był autorem tylu budowli w krótkim odstępie czasu, to praktycznie żaden detal i zdobienia się nie powtarzają. Kamienice charakteryzują się przepięknymi klatkami schodowymi. Właśnie tutaj widać całe bogactwo miasta portowego z XX wieku. Warto poświęcić popołudnie na wycieczkę w poszukiwania ryskiej secesji, gdyż wiele zniszczonych budynków w mieście zostało wyremontowanych w bogatym stylu secesyjnym na przełomie XIX i XX wieku.

Najciekawsze budynki w Rydze

Z pewnością tym, co warto zobaczyć w Rydze jest jeden z bardziej interesujących budynków na Starym Rynku, czyli Dom Bractwa św. Maurycego, tzw. Czarnogłowych. Dom został zbudowany w XIV wieku, w czasie wojny był zniszczony i odbudowany dopiero pod koniec lat 90-tych. Mieszkali tu zamożni kupcy niemieccy kawalerowie. Dziś to zabytkowy budynek, w którym odbywają się bankiety, uroczystości. Zresztą podobnie, jak w czasach działalności Bractwa, kiedy organizowano zabawy i bale dla koronowanych głów Europy i nie tylko.

Dom Bractwa Czarnogłowych/ fot. TausP. https://www.flickr.com/photos/tausp/7874808280/ CC BY ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Dom Bractwa Czarnogłowych/ fot. TausP. https://www.flickr.com/photos/tausp/7874808280/ CC BY ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Na niewielkiej, ale urokliwej Starówce znajdziemy także Doma Baznica, czyli największą katedrę w krajach nadbałtyckich. Protestancką Katedrę wybudowano w XIII wieku wraz z klasztorem. Zwiedzając Rygę, można też obejrzeć Pomnik Wolności, znajdujący się na Starym Mieście. Pomnik nazywany jest Mildą. Został zbudowany przez Ernestsa Štalbergsa w 1935 roku. Na cokole znajduje się napis ‚Za wolność i ojczyznę’. Statua symbolizująca wolność i niezależność Łotwy została umieszczona na 19-metrowym obelisku. W dłoniach trzyma trzy gwiazdy symbolizujące historyczne regiony kraju:  Inflanty, Kurlandię z Semigalią i Łatgalię.  U podstawy pomnika znajdują się Strażnicy Ojczyzny – Matka Łotwa, Rodzina i Praca.

Bazar i regionalne produkty

Bazar został zbudowany przez oszczędnych Łotyszy z pozostałości hangarów niemieckich cepelinów z okresu I wojny światowej. Uważany jest za jeden z największych w Europie. Spacerując po pięciu halach bazaru, spotkamy wszystkie najlepsze produkty, z których słynie kuchnia łotewska i rosyjska. Da się zauważyć w tym miejscu duże wpływy rosyjskie, bez żadnego problemu dogadamy się w języku rosyjskim, nie znając nawet słowa po łotewsku. Na bazarze znajdziemy doskonałe, tradycyjne sery, mleko oraz pochodzące z Syberii dziesiątki rodzajów kiszonej kapusty i innych warzyw, jak choćby czosnku czy ogórków. Łotwa słynie także z produkcji jedynego legalnego czarnego kawioru z jesiotra w Europie. Łotysze łowią kawior, nie zabijając przy tym ryb.

Specjały deser – zupa chlebowa, przyrządzana z pokruszonego czarnego chleba na słodko z bakaliami. Czarny chleb jest znakiem rozpoznawczym kuchni łotewskiej. Bardzo znaną i dość tanią opcją są pielmieni, czyli pierożki z nadzieniem – prosta i smaczna potrawa. Z trunków warto spróbować tutejszego specjału, którym jest czarny balsam. To 45% likier ziołowy. Ryski bazar jest ważnym miejscem na liście tego, co warto zobaczyć w Rydze.

Rosyjskie wpływy

W Rydze nadal żyje bardzo wielu Rosjan, którzy czują się tu jak u siebie. Trudno im się dziwić, kiedy w mieście jest tyle wpływów rosyjskiej kultury. Wielu turystów zwraca uwagę, że na ulicach czasami słychać wyłącznie język rosyjski, a nie jakby się wydawało – łotewski. Mimo, że jest to  nieco mylące, to szybko można się przyzwyczaić.

Pamiątką po czasach Związku Radzieckiego jest Akademia Nauk Łotwy, charakterystyczny budynek, który łączy Rygę z Warszawą. Jest pozostałością po rusyfikacji i wpływach ZSRR po II wojnie światowej. Budynek Akademii był darem od Związku Radzieckiego, zbudowany w latach 1952-1958, a oddany w 1960 roku. Podobno gmach Akademii Nauk Łotwy nazywany jest ‚urodzinowym tortem Stalina’. Wzorowany na moskiewskich wieżowcach, jednak efekt końcowy miał nawiązywać do wyglądu ryskiej Starówki.

Dzisiaj to siedziba Akademii Nauk Łotwy, wydawnictwa naukowego i wielu instytucji badawczych. Na szczycie wieżowca znajduje się taras widokowych, gdzie można podziwiać ciekawą panoramę Rygi.

Widok na bazar i Akademię Nauk Łotwy/ fot. Jorbasa Fotografie https://www.flickr.com/photos/jorbasa/15767878942/ CC BY ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Widok na bazar i Akademię Nauk Łotwy/ fot. Jorbasa Fotografie https://www.flickr.com/photos/jorbasa/15767878942/ CC BY ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Muzea to z pewnością to, co warto zobaczyć w Rydze!

Miasto ma do zaoferowania kilka ciekawych muzeów. Przede wszystkim, oprócz secesyjnych budynków, słynie z Muzeum Motoryzacji, gdzie możemy podziwiać niesamowitą kolekcję Mercedesów z lat 30-tych. Budynek, w którym mieści się muzeum państwowe od 1992 roku, został zaprojektowany przez Łotysza, Viktorsa Valgumsa. W zbiorach Muzeum Motoryzacji nie zabrakło samochodów przedstawicieli radzieckiej władzy, limuzyny Stalina czy Rolls Royce towarzysza Breżniewa, którego figura wita nas zza kierownicy tego pięknego samochodu. Miłośnicy motoryzacji z pewnością nie odmówią sobie przyjemności obejrzenia słynnej limuzyny Gaz 13 Czajka czy Lincolna KB. Muzeum ma jeszcze wiele do zaoferowania, chociażby łotewskie i zabytkowe samochody, motocykle, pojazdy sportowe oraz wojskowe.

Drugim, wartym zwiedzenia jest Muzeum Okupacji, posiada ponad 25 tysięcy eksponatów. Są to przede wszystkim zdjęcia, dokumenty, tajne akta, gazety, filmy, etc. W muzeum można także oglądać wystawę zbiorów z okupacji sowieckiej w latach 1940-1941 i 1944-1991 oraz z okupacji niemieckiej 1941-1944.

Panorama Rygi nad rzeką Dźwiną/ fot. Eduards Puls https://www.flickr.com/photos/64626372@N08/5984698826/ CC BY ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Panorama Rygi nad rzeką Dźwiną/ fot. Eduards Puls https://www.flickr.com/photos/64626372@N08/5984698826/ CC BY ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *