Rekonstrukcje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wraz ze wzrostem liczby osób zajmujących się odtwarzaniem żywej historii, zwiększa się oferta imprez tematycznie nawiązujących do przeszłości. Część najciekawszych z nich odbywa się w Czechach. Sprawdźmy więc, gdzie można bawić się na najciekawszych festiwalach historycznych!
Ostatnia wizyta Alberta von Wallensteina w Chebie
Chyba nikt w połowie XVII wieku nie spodziewał się, że tragiczna śmierć jednego z książąt stanie się kiedyś powodem do radosnej zabawy. Święto Wallensteina pokazuje, że nie wszystkie festiwale w Czechach zawsze muszą odwoływać się do radosnych wydarzeń.
W drugiej połowie sierpnia do Chebu w zachodniej części kraju ściągają rzesze gości, aby na własne oczy zobaczyć, co działo się tu w 1634 roku. Obok przedstawień teatralnych i pokazów akrobacji na szczudłach, turyści będą mogli zwiedzić ruiny miejscowego zamku. W fortecy, obok uzbrojenia, zaprezentowane będą narzędzia tortur, jakimi w przeszłości wymuszano zeznania od zatrzymanych osób. Kulminacją imprezy jest wielka bitwa, w której osobiście weźmie udział książę von Wallenstein.
Oddziały muszkieterów, halabardników oraz konnicy co roku dają niezwykły popis sprawności bojowej, prezentując zgromadzonej widowni, w jaki sposób rozgrywały się losy pól walki w ówczesnej Europie. Równie spektakularny jest bieg wieńczący całość imprezy. Uczestniczy, trzymając w dłoniach pochodnie, przemierzają nie tylko ruiny zamku, ale również ulice miasta, wypełniając je blaskiem i atmosferą dobrej zabawy.
Szkockie Igrzyska w Sychrov
Co łączy Czechy i Szkocję? Oprócz ukształtowania terenu, trudno na pierwszy rzut oka znaleźć więcej cech łączących oba regiony. Jednak to w czeskim pałacu Sychrov w drugiej połowie sierpnia odbywają się jedne z największych Szkockich Igrzysk na świecie. Zawodnicy z całej Europy ściągają, aby wziąć udział w tradycyjnych dyscyplinach sportu, takich jak rzut kłodą czy pchnięcie kamieniem. Jak widać, historyczne festiwale w Czechach mogą z powodzeniem nawiązywać do tradycji różnych regionów Europy.
Poza zmaganiami sportowymi, można wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących Igrzyskom. Każdy odwiedzający będzie miał okazję nauczyć się tradycyjnych szkockich i irlandzkich tańców ludowych oraz spróbować swoich sił między innymi w nauce gry na dudach. Najmłodsi odwiedzający najchętniej uczą się gry na werblach. Ich zapał często zdumiewa rodziców, którzy w tym czasie mogą bawić się w rytmie muzyki celtyckiej.
Jednak tym, co wyróżnia Szkockie Igrzyska, są pokazy sokolnictwa. Myśliwi prezentują wspaniałe umiejętności wyszkolonych ptaków drapieżnych ku uciesze wszystkich zgromadzonych.
Festiwale w Czechach – husyci wracają do Taboru
Historia Czech pełna jest walki i ścierania się wpływów europejskich potęg. Do najbardziej znaczących wydarzeń należą walki, jakie miały miejsce między katolikami a protestantami w XV wiek. Właśnie do tego okresu nawiązuje jeden z najpopularniejszych średniowiecznych jarmarków w kraju. We wrześniu władzę na niewielkim Taborem ponownie przejmuje wybitny strateg Jan Zizka. Wydarzeniu temu towarzyszy zajęcie miasta przez oddział husyckich żołnierzy, którzy wypełniają to miejsce wesołym śpiewem oraz niezliczonymi atrakcjami. Otwarciu imprezy towarzyszy pokaz sztucznych ogni połączony z przemarszem przez miasto parady ubranej w stroje z epoki.
Festiwal twa trzy dni, jednak największą popularnością cieszy się osławiony turniej rycerski. Opancerzeni wojownicy ścierają się na oczach widowni podczas pojedynków pieszych oraz konnych. Po zakończeniu bojów dołączają oni do rozbawionego tłumu podczas licznych koncertów oraz staroczeskiego jarmarku. Podczas wizyty w Taborze nie sposób nie skosztować dawnych specjałów. Oczywiście największą popularnością cieszy się doskonałe piwo, jednak amatorzy autentycznych czeskich smaków nie poczują się zawiedzeni.