Wenecja z całą pewnością należy do najpiękniejszych miast Włoch, a także do najchętniej odwiedzanych przez turystów miast europejskich. Czasami jednak warto zboczyć z utartych szlaków i poznać nieco mniej popularne zakątki „Miasta tysiąca kanałów”. Niezwykłe miejsca skrywają szczególnie położone u wybrzeża Wenecji wysepki.
Wyspa Ormian
Jednym z najciekawszych i zarazem często pomijanych zakątków Wenecji jest wyspa San Lazzaro degli Armeni. Położona na wschód od centrum miasta, stanowi wyspę ormiańskiej kultury we Włoszech. Ofiarowana przedstawicielom zakonu ormiańsko-katolickiego w XVIII wieku, obecnie otwarta jest dla każdego, kto chciałby podziwiać zgromadzone przez zakonników skarby. W kompleksie świątynnym oprócz bezcennych manuskryptów prezentowane są także egipskie mumie, starożytne klejnoty oraz asyryjskie rzeźby. Na stałe w murach klasztoru mieszka 10 mnichów oraz około 15 seminarzystów.
Kolorowe domy na Burano
Poznając mniej znane zakątki Wenecji, nie sposób pominąć jednej z najbarwniejszych wysp położonych w zatoce. Burano od wielu lat była miejscem, które szczególnie upodobali sobie artyści oraz członkowie kulturalnej elity miasta. Władze dbają o utrzymanie specyficznej atmosfery panującej na wyspie. Cóż takiego skrywa ta mała wyspa, z którą sąsiaduje Wenecja? Atrakcje stanowią tu piękne, kolorowe domy. Spacer między szeregami kolorowych zabudowań bardziej przywodzi na myśl zwiedzanie słynnej, egzotycznej Boo Kap w Kapsztadzie niż poznawanie jednej z włoskich wysepek. Z powodu dbałości o wyjątkowy charakter miasta, władze wprowadziły pewne ograniczenia. Aby pomalować dom, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Na próżno szukać dwóch identycznych pod względem koloru fasady budynków. Dawniej Burano znane było także z doskonałej jakości koronek. Jednak załamanie produkcji w XIX wieku sprawiło, iż wyroby z wyspy stały się jeszcze droższe i dostępne węższemu gronu odbiorców. Obecnie zaś niemal całkowicie zarzucono tę formę rzemiosła.
Zupełnie inna Wenecja – atrakcje na wyspie szklanych cudów
Podobno przywożenie weneckich masek jako pamiątek przynosi pecha. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o poszukiwanie souvenirów wydaje się podróż na wyspę Murano. Znajdujące się na niej ogromne huty szkła znane są w całych Włoszech. Miejscowi szklarze potrafią wykonać niezwykłe ozdoby, począwszy od niewielkich figurek, aż po duże, kolorowe dzieła sztuki. Spędzając czas na wyspie warto wybrać się na wycieczkę do Muzeum Sztuki Szklarskiej – Museo Vetrario. Jest to jedna z niewielu placówek na świecie, w której podziwiać można wynalazki oraz podziwiać techniki od antyku wykorzystywane w produkcji szkła. Największą część zbiorów stanowią eksponaty pochodzące z renesansu.
Kawałek Bizancjum we Włoszech
Co jeszcze oferuje Wenecja? Atrakcje, i to niebanalne, znajdziesz także na wyspie Torcello. Położona na północ od centrum miasta, wyspa ta skrywa imponujące przykłady sztuki bizantyjskiej. Region korzystał z bliskości Konstantynopola i chętnie przyjmował wschodnie wzorce artystyczne. Do najpiękniejszych przykładów należy pochodząca z XII wieku mozaika „Sąd Ostateczny” zdobiąca wnętrze miejskiej katedry. Jednym z najciekawszych miejsc na wyspie jest Tron Attyli. Kamienne siedzisko powstało według badań ponad 100 lat po śmierci wodza Hunów, jednak nie przeszkadza to licznym turystom w odwiedzaniu tego oryginalnego monumentu. Zrobienie sobie zdjęcia na tronie jest ukoronowaniem odwiedzin Trocello.