Klasa biznes w samolocie

klasa biznes w Lufthansie
klasa biznes w Lufthansie /fot. http://pinterest.com/pin/8655424254349351/

Każdy z nas lubi podróżować w inny sposób. Dla jednych najważniejsza jest cena wybieranego środka lokomocji, drudzy ponad wszystko cenią sobie komfort podróży. Decydując się na wygodny lot samolotem warto przyjrzeć się nie tylko klasie ekonomicznej. Czym jest klasa biznes i czy warto z niej korzystać?

Klasowy zawrót głowy

Jeśli sam planujesz swoje podróże, to na pewno zauważyłeś, że każda linia lotnicza daje możliwość wyboru klasy. Wyjątek stanowią tak zwane tanie linie lotnicze. Tego typu przewoźnicy najczęściej nie dają możliwości jej wyboru – każdemu w standardzie przysługuje ekonomiczna. Nazwy klas, a także przywileje z nich wynikające różnią się w zależności od wybieranej linii lotniczej, dlatego warto przed kupieniem biletu przeczytać, jakie udogodnienia oferuje dany przewoźnik.

Klasa biznes w samolocie

Klasa biznes jest drugą po ekonomicznej najczęściej wybieraną opcją przez podróżujących. Korzystają z niej głównie duże firmy i korporacje wysyłające swoich przedstawicieli w podróże służbowe. Klasa biznes w samolocie zapewnia podróżującym przede wygodę. Lecący tą klasą powinien być wypoczęty, zrelaksowany i gotowy do pracy za granicą. Przede wszystkim jednak dużym plusem korzystania z klasy biznes jest także możliwość zmiany terminów lotów, co w przypadku podróży biznesowych zdarza się bardzo często.

Klasa ekonomiczna to podstawowa klasa w każdym samolocie. Zazwyczaj wyszukując lot (na przykład na stronie Lufthansy lub LOT-u) domyślnie wybierana jest właśnie klasa ekonomiczna. Jeśli zatem chcemy wybrać inną klasę, musimy zmienić parametry wyszukiwania. Wiąże się to z tym, że większość podróżnych szuka jak najtańszych połączeń, dlatego linie lotnicze wybierają najkorzystniejsze dla nich opcje w danym terminie.

klasa biznes w Lufthansie
klasa biznes w Lufthansie /fot. http://pinterest.com/pin/8655424254349351/

Klasa ekonomiczna vs biznes

Załóżmy, że chcesz polecieć do Nowego Jorku. Wybrany przez Ciebie termin lotu to 12 czerwca. Data powrotu – 4 lipca. Zastanawiasz się, jakie udogodnienia oferuje klasa biznes w samolocie LOT-u i Lufthansy.

Klasa ekonomiczna:

  • Bilet powrotny dla jednej osoby na wybrane dni kosztuje 2453 złote w polskich liniach lotniczych LOT i 2217 w Lufthansie.
  • W przypadku obu przewoźników możesz zabrać na pokład jeden bagaż podręczny ważący nie więcej niż 8 kg o wymiarach do 55/40/23 cm oraz torebkę damską lub torbę męską lub laptop, lub wózek dziecięcy i pokarm dla dziecka. Możesz również nadać jeden bagaż, którego waga nie przekroczy 23 kg, a wymiary 158 cm.
  • Pasażerowie obu linii lotniczych mają możliwość regulacji foteli (za wyjątkiem foteli znajdujących się w ostatnich rzędach przed toaletami – im wcześniej zdecydujesz się zarezerwować lot, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz mógł wybrać miejsce z możliwością regulacji siedzeń) oraz korzystania z pakietów rozrywkowych.
  • Każdemu pasażerowi przysługuje ciepły posiłek oraz przekąski i napoje. Możesz wcześniej wybrać posiłek specjalny (np. wegetariański, niskotłuszczowy, koszerny) lub zdecydować się na jeden z serwowanych na pokładzie posiłków standardowych.

Biznes klasa:

  • Cena lotu to odpowiednio 10110 zł w Lufthansie i 10148 w LOT. Cena może być jednak dużo niższa – warto śledzić promocje i zbierać punkty lojalnościowe.
  • Oprócz możliwości zmiany daty lotu, klasa biznes oferuje także inne udogodnienia. Na pokład samolotu Lufthansy zabierzesz ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego o takich samych wymiarach, jak w klasie ekonomicznej. Ponadto, możesz zarejestrować dwie sztuki bagażu o maksymalnej wadze 32 kg każda. W przypadku polskiego przewoźnika na pokład zabierzesz dwie sztuki bagażu podręcznego do 9 kg. Pasażerom biznes klasy, LOT oferuje możliwość zarejestrowania aż 3 sztuk bagażu do 32 kg. Wyjątek stanowią rejsy krótkiego i średniego zasięgu – 2 sztuki bagażu do 32 kg.
  • Fotele w klasie biznes są dużo większe i wygodniejsze, niż w klasie ekonomicznej. Jest też więcej miejsca na nogi.
  • Polski przewoźnik chwali się na stronie internetowej niezwykłą jakością potraw serwowanych na pokładzie swoich samolotów. Pasażerom biznes klasy oferowany jest dużo większy wybór posiłków (śniadania, lunche, obiady, desery…) a także bogata karta win.
  • Warto pamiętać, że podział na klasy ekonomiczną i biznes obowiązuje nie tylko na pokładzie samolotu, ale również na lotnisku. Pasażerowie klasy biznes wchodzą na pokład bez kolejki, wychodzą z samolotu jako pierwsi. Czekając na lot mogą się zrelaksować w specjalnych VIP strefach. Otrzymują również więcej punktów na kartach lojalnościowych.
VIP Lounge
VIP Lounge w Monachium / fot. http://pinterest.com/pin/93379392245468530/

Podsumowując, lot w klasie ekonomicznej jest bez wątpienia dużo tańszy. Biznes klasa oferuje jednak o wiele więcej udogodnień. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie czynniki są dla Ciebie ważniejsze – komfort czy dobra cena. Trzeba jednak mieć na uwadze, że klasa ekonomiczna nie oznacza, że będziesz podróżował w złych warunkach. Można powiedzieć, że klasa ekonomiczna jest jak podstawowa wersja samochodu, podczas gdy biznes klasa zawiera w pakiecie skórzane fotele z możliwością podgrzewania, automatyczną skrzynię biegów i czujniki parkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *