Pępek świata, bo to właśnie oznacza „cuzco” w języku keczua, przyciąga niezwykłymi krajobrazami i fascynującą kulturą. Najstarsze miasto Ameryki Południowej, które było stolicą Imperium Inków, zachowało, pomimo licznych trzęsień ziemi, wiele śladów dawnej historii. Ci niemi świadkowie inkaskiej świetności stanowią chyba największą atrakcję tej części Peru.
Prawdziwe perełki
Najważniejsze atrakcje Cuzco leżą w pobliżu głównego placu Plaza de Armas. Na szczególną uwagę zasługują dwa kościoły, oba z XVI wieku. Pierwszy, La Compania, został wzniesiony na fundamentach pałacu władcy Huayna Capaca już po podboju kraju przez konkwistadorów. Ten skarb południowoamerykańskiego baroku uchodzi za najpiękniejszy kościół kontynentu. Nawet jeśli nie zasłuży według Ciebie na takie miano, jego złoty ołtarz i bogate zdobienia potrafią przyprawić o zawrót głowy!
Na ruinach dawnej inkaskiej budowli – świątyni boga słońca Coricancha – powstał też drugi z imponujących budynków, czyli katedra Santo Domingo. Łączy ona w sobie styl renesansowy i barokowy, a wewnątrz można obejrzeć między innymi dzieła słynnych malarzy z tzw. „szkoły Cuzco” – Marcosa Zapata i Rafaela de Urbina. Te dwie ogromne budowle zdecydowanie górują nad Plaza de Armas, ale wędrując uliczkami w okolicy rynku znajdziesz sporo mniejszych, urokliwych kościółków. Warto mieć na uwadze, że cała starówka została wpisana na listę UNESCO.
Z dawnego świata
Wycieczka na obrzeża Cuzco przypomina trochę podróż w czasie. O inkaskiej przeszłości, tej bez hiszpańskich zdobywców, przypominają pozostałości Tambomachay, sankturaium Kenko i świątyni Wirakoczy. Kamienne Tambomachay, zwane El Baño del Inca (Kąpielisko Inki), składa się z akweduktów, kanałów i tarasów, którymi spływa woda. Nie znamy do końca roli tego miejsca. Mogło być związane z kultem wody lub po prostu… służyć za SPA dla ówczesnych możnych.
W sanktuarium Kenko, z którego dziś zostało kilka monolitów i fragmenty murów, prawdopodobnie składano ofiary i mumifikowano zmarłych. Świątynia boga Wirakoczy (Człowieka z Morskiej Piany) to największe inkaskie miejsce kultu. Poświęcone było najwyższemu bogu – stwórcy świata, ojcu Słońca i Księżyca.
Atrakcje Cuzco dla wędrowników
Miłośnicy wyjątkowych krajobrazów i pieszych wycieczek mogą doskonale połączyć swoją pasję z poznawaniem historii tego regionu. Cuzco jest doskonałą bazą, aby zwiedzić Dolinę Urubamba i słynne Machu Picchu. Do opuszczonego miasta prowadzi malowniczy Szlak Inków. Trasa przewidziana jest na czas od 3 do 5 dni i wiedzie przez najciekawsze miasteczka położone u stóp pięknych gór. W ogóle Andy Peruwiańskie są poprzecinane licznymi szlakami, z których aż grzech nie skorzystać, jeśli jest już się na miejscu.
Kilka praktycznych informacji – jak i kiedy lecieć?
Wakacje na południu Peru warto zaplanować z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli zależy Ci na tańszym bilecie. Do Cuzco dolecisz wyłącznie z Limy. Podróżując samolotem z Polski, czeka Cię przesiadka w innym europejskim mieście, np. Madrycie, Paryżu czy Amsterdamie, a następnie w Limie. Wybierając się do Peru należy mieć przy sobie bilet powrotny (albo dowód, że jest zarezerwowany). Bez niego, obsługa linii lotniczych może nie wpuścić na pokład.
Zdecydowanie najprzyjemniej jest podróżować w okresie letnim. Pora sucha przypada na okres od maja do września, a wilgotna od października do kwietnia. Styczeń jest najbardziej deszczowym miesiącem. Dodatkowo, w Andach w porze suchej możesz cieszyć się fantastyczną widocznością, dzięki krystalicznemu powietrzu. Uważać trzeba jednak na duże wahania temperatur, które nocą mogą przynieść przymrozki.
Gdzie spać?
Cuzco należy do miast bardzo dobrze rozwiniętych turystycznie. Znajdziesz więc bez problemu pokoje w hotelach o wysokim standardzie, jak i tanie miejsca w hostelach. Niezwykle luksusowy pobyt oferuje pięciogwiazdkowy hotel Inkaterra la Casona, którego wnętrza są inspirowane sztuką inkaską. Położony jest zaledwie 100 m od katedry Cuzco. Apartament kosztuje tam od 400 EUR. Znacznie tańszy, trzygwiazdkowy hotel, również w ścisłym centrum miasta to Hotel Casa de Mama, w którym przenocujesz już od 26 EUR za noc. Z hosteli w centrum warto wybrać Ecopackers Hostel (cena od 9 EUR) lub Pariwana Hostel (cena od 8 EUR).
Ceny
Walutą jest sol peruwiański (PEN). W przeliczeniu: 1 PEN to ok. 1,10 PLN, przy czym 1 PEN to całkiem dużo. Atrakcje Cuzco są więc dostępne niemal za darmo. Chleb kosztuje 1,50 PEN, podobnie jak szklanka soku, a kilogram ryżu 2,40 PEN. Przykładowo, w dobrej i niedrogiej restauracji zapłacisz za obiad (zupa, danie główne, deser) 10 PEN. Z kolei w restauracjach uchodzących za droższe niż przeciętnie, danie obiadowe kosztuje około 35 PEN. Jak to często bywa, z całych wakacji w najbardziej egzotycznych i uroczych zakątkach świata tylko dojazd jest najdroższy…