Najciekawsze atrakcje Astany

Astana fot. https://flic.kr/p/dxZHxe CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Architekci tworzący projekty budynków mających powstać w centrum Astany kierowali się ambicją, aby stolica kraju leżącego na granicy dwóch kontynentów trwale zapisała się w pamięci turystów jako „środkowoazjatycki Berlin” – ultranowoczesny i tętniący życiem ośrodek. Budynki takie jak Piramida Pokoju i Pojednana czy wieża Bäjterek są przejawem aspiracji do odkreślenia grubą linią radzieckiej przeszłości oraz zerwania z charakterystycznym dla niej ponurym, surowym stylem budownictwa. Zdaniem niektórych taki rodzaj architektury nie przystaje do półdzikich krajobrazów Kazachstanu i pomniejszych miast pozostających w cieniu Astany. Warto jednak ujrzeć na własne oczy ten przedziwny eksperyment urbanistyczny i poznać inne oblicze tajemniczego kraju leżącego nad Morzem Kaspijskim.

Najciekawsze atrakcje Astany – Chan Szatyr

Ogromny, liczący 150 metrów wysokości namiot przeznaczony na centrum rozrywkowo-handlowe nie mógł powstać nigdzie indziej, jak właśnie w stolicy Kazachstanu. Chan Szatyr zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Normana Fostera to obowiązkowa pozycja na liście najdziwniejszych obiektów, które trzeba zobaczyć w Astanie. Największy namiot świata o metrażu przekraczającym powierzchnię dziesięciu boisk piłkarskich mieści biura, sklepy, restauracje, kawiarnie, bary, klub golfowy, kino, sale koncertowe, spa, aquapark z ekskluzywną plażą, a także… sztuczną rzekę, po której można przeprawić się łodzią. Brzmi nieprawdopodobnie? Jeszcze bardziej zadziwiający jest fakt, że na otwarcie potężnego centrum w 2010 roku przybyły głowy państw byłego Związku Radzieckiego oraz przywódcy krajów Bliskiego Wschodu. Uroczyste przecięcie wstęgi nastąpiło 5 lipca w dniu siedemdziesiątych urodzin prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Namiot Chana warto zobaczyć tuż po zapadnięciu zmroku. Jego konstrukcja pokryta jest przeźroczystym polimerem, który po podświetleniu od wewnątrz tworzy efektowną iluminację.

Piramida Pokoju i Pojednania

Symetryczna bryła będąca siedzibą teatru operowego, muzeum i biblioteki narodowej to kolejny budynek, którego nie można pominąć podczas wizyty w Kazachstanie. Najciekawsze atrakcje Astany wzniesiono dzięki projektom brytyjskiej firmy architektonicznej Foster and Partners. Powstaniu tego obiektu przyświecała szczytna idea. Piramida Pokoju i Pojednania miała symbolizować dialog pomiędzy przedstawicielami wszystkich religii świata – chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu, hinduizmu oraz wielu innych, czego wyrazem jest jej perfekcyjnie symetryczna forma. Uważny obserwator dostrzeże, że budowla składa się z pięciu segmentów w kształcie trójkątów równobocznych. Każdy bok trójkąta w kolorze ciemnego granitu liczy dokładnie 12 metrów. Tak przemyślana konstrukcja ma przywodzić na myśl skojarzenia z harmonią, porządkiem i jednością. Dwie najwyższe kondygnacje zostały przeznaczone na przeszklone atrium, wewnątrz którego umieszczono witraż autorstwa Briana Clarke’a.

Piramida Pokoju i Pojednania fot. https://flic.kr/p/avVZCv CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Spacer deptakiem Nurzhol Boulevard

Pałac Prezydencki Ak Orda i olbrzymi obiekt rozrywkowo-handlowy Chan Szatyr łączy najważniejszy deptak Astany – Nurzhol Boulevard. Miejsce to uosabia ultranowoczesnego ducha Środkowej Azji – właśnie tutaj mieści się finansowo-gospodarcze centrum kazachskiej stolicy. Charakterystycznym elementem bulwaru są dwie złote wieże, górujące nad siedzibami światowych korporacji. Wzdłuż deptaku ciągną się liczne fontanny i starannie pielęgnowane trawniki, ozdabiane imponującymi kwiatowymi formacjami, których wzór co roku ulega zmianie. Pieczę nad prezydenckimi ogrodami sprawują najznamienitsi architekci krajobrazu. Nic dziwnego, że Nurzhol Boulevard bywa najczęściej fotografowanym miejscem w Astanie.

Nieopodal wznosi się wieża widokowa Bäjterek – symbol nowego oblicza Astany. Supernowoczesna konstrukcja licząca 105 metrów została oddana do użytku 30 sierpnia 2002 roku. Autorem nowatorskiego projektu jest nie kto inny, jak Norman Foster. Strzelisty budynek zwieńczony złotą kulą o średnicy 22 metrów utrwalono na odwrocie każdego banknotu waluty kazachskiej, wprowadzonej do obiegu w 2006 roku. Wieża Bäjterek znajduje się też w herbie miasta.

Deptak Nurzhol Boulevard fot. https://flic.kr/p/dy6ybN CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pałac prezydencki Ak Orda

Spacer wzdłuż Bulwaru Nurzhol warto zakończyć przed reprezentacyjną siedzibą prezydenta Kazachstanu. Najciekawsze atrakcje Astany wybudowane w nowym centrum administracyjnym usytuowane są niedaleko siebie, co ułatwia zwiedzanie przyjezdnym preferującym piesze wyprawy po mieście. Pałac prezydencki Ak Orda leżący pomiędzy wieżą Bäjterek, widowiskową Filharmonią Kazachską, budynkiem kazachskiego parlamentu oraz Sądu Najwyższego Republiki Kazachstanu powstawał w latach 2001-2004. Oprócz prestiżowej lokalizacji na uwagę zasługuje też imponująca konstrukcja pałacu. Budowla o wysokości 80 metrów posiada pięć pięter, dwie podziemne kondygnacje, a także fasadę wykonaną z włoskiego marmuru. Charakterystycznym elementem jest błękitna kopuła zwieńczona złotą iglicą wskazującą słońce. Powierzchnia siedziby głowy państwa przekracza 36 tysięcy metrów kwadratowych. Nie jest to jednak stałe miejsce pobytu Nursułtana Nazarbajewa. Pałac prezydencki Ak Orda mieści głównie pomieszczenia biurowe oraz reprezentacyjne, w których zasiadają przedstawiciele rządowej administracji. Turyści przybywający do Astany mogą podziwiać pałacowe ogrody oraz spacerowe bulwary, rozciągające się wzdłuż nowoczesnej zabudowy.

Pałac Prezydencki Ak Orda fot. https://flic.kr/p/dFScYU CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Rezerwat Naturalny Korgałżyn

Turyści zmęczeni widokiem futurystycznych brył ze szkła i metalu powinni udać się na zachód od stolicy w kierunku pobliskiego Rezerwatu Naturalnego Korgałżyn, będącego częścią chronionego obszaru Pogórza Kazachskiego. Region Saryarka z bezkresnymi stepami i jeziorami północnego Kazachstanu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku. Korgałżyn w obwodzie akmolińskim jest schronieniem pelikanów i żurawi, a także domem dla najbardziej wysuniętej na północ populacji różowych flamingów. Ornitolodzy doliczyli się tu przedstawicieli blisko trzystu gatunków ptactwa, które zasiedlają tereny położone wokół zbiorników wodnych. Wbrew pozorom życie tętni również na dziewiczych kazachskich stepach. Pośród gęstych traw grasują świstaki, na otwartych przestrzeniach przechadzają się suhaki stepowe. Widok wilka szarego w Rezerwacie Naturalnym Korgałżyn też nie jest rzadkością. Do obszaru chronionego Saryarka wiedzie droga przeznaczona wyłącznie dla samochodów terenowych. Możliwe jest natomiast uczestnictwo w zorganizowanej wycieczce. Na terenie rezerwatu znajduje się niewielkie centrum edukacyjne, gdzie turyści mogą zasięgnąć wiedzy o regionie.

Do stolicy Kazachstanu latają bezpośrednie samoloty z Moskwy, Londynu, Amsterdamu, Hanoweru i Frankfurtu. Z Polski do Kazachstanu można dostać się połączeniem lotniczym z Warszawy z jedną przesiadką lub wybierając podróż pociągiem, który wyrusza z Moskwy.

Stolica Kazachstanu różni się od innych miast wzniesionych na półpustynnych stepach. Najciekawsze atrakcje Astany uosabiają nowoczesnego, azjatyckiego ducha.