Szmaragdowa Wyspa, jak pisali o Irlandii poeci, należy do najpiękniejszych zakątków północnej Europy. Kraina pełna doskonałego piwa, średniowiecznych zamków oraz łąk, którym wyspa zawdzięcza swoją niezwykłą atmosferę. Oto kilka miejsc, które musisz koniecznie odwiedzić podczas wizyty w tej zielonej krainie!
Dlaczego warto odwiedzić Irlandię?
Trudno w kilku słowach zawrzeć piękno i urok Szmaragdowej Wyspy. Potężne zamki rozsiane wokół zielonych równin, stanowią obecnie nie lada gratkę dla wszystkich miłośników historii. Jednak Irlandia to nie tylko zabytki, to także wspaniała zabawa. Aby poczuć w pełni niesamowitą atmosferę wyspy, najlepiej odwiedzić ją w marcu, podczas Dnia św. Patryka. Święto pełne jest radości, tańca oraz tradycyjnej muzyki ludowej. W końcu, jak głosi napis nad wejściem do browarów Guinnessa: „17. marca każdy jest Irlandczykiem”.
Jak dolecieć do Irlandii?
Na szczęście między Irlandią a Polską funkcjonuje szereg niezwykle dogodnych połączeń lotniczych. Bezpośrednie loty możliwe są do Cork, Shannon oraz oczywiście Dublina. Większość lotów realizowana jest przez firmę Ryanair, dlatego ceny biletów są bardzo atrakcyjne. Aby poznać atrakcje Irlandii, nie musisz wydawać fortuny. Przelot w jedną stronę to wydatek mieszczący się w granicy 200 PLN, choć łatwo trafić na promocję podczas trwania której bilet może kosztować jedynie 80 PLN. Dlatego nie zwlekaj ani chwili dłużej i wybierz się w niezapomnianą podróż na tę malowniczą wyspę.
Gdzie warto zatrzymać się w Irlandii?
W przypadku większości państw Europy trudno wskazać konkretne miejsca warte polecenia, ponieważ jest ich stanowczo zbyt wiele. Jednak generalna zasada mówi, że centra miast zazwyczaj są znacznie droższe niż motele na obrzeżach metropolii. Szczególnie widać to na przykładzie hoteli położonych w pobliżu historycznego centrum Dublina. Wszystkie je łączy jedna kwestia – wyjątkowy wystrój. Niemal każdy urządzony jest z doskonałym wyczuciem smaku i stylu. Odkrywając atrakcje Irlandii, warto wybrać takie miejsce, które najbardziej będzie odpowiadało naszym potrzebom i wymaganiom.
Warowne serce wyspy
Inwazja wojsk normańskich w połowie XI wieku odcisnęła trwały ślad w dziejach Irlandii. Najwspanialszą pozostałością po tamtym okresie są potężne fortece. Jednym z największych zamków wybudowanym przez najeźdźców była warownia Trim, znajdująca się w pobliżu Dublina. Jej potężne mury stanowiły ochronę, którą nie sposób było sforsować.
Inicjatywę budowy tej imponującej konstrukcji podjął panujący nad tymi ziemiami lord Hugo de Lacy. Obecnie miejsce to nie pełni już funkcji obronnej, lecz jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Irlandii. Wstęp do ruin jest całkowicie darmowy, więc każdy choć przez chwilę, może mieć szansę poczuć się jak średniowieczny rycerz. Części miłośników kina zamek ten może się wydawać nieco znajomy. Wszystko dlatego, że w jego murach kręcono zdjęcia do filmu „Waleczne Serce” w reżyserii Mela Gibsona.
W cieniu starego klasztoru
Cała wyspa usiana jest licznymi ruinami, będącymi świadectwem bogatej historii kraju. Jednym z zakątków, w których na własnej skórze można poczuć tą wspaniałą tradycję, jest zrujnowany klasztor Jerpoint Abbey. W czasach swojej świetności był on centrum gospodarczo-religijnym zarządzanym przez mnichów z zakonu Cystersów. Niemal przez cały XII wiek chowano tu członków szlacheckich rodów z okolicznych ziem. Ruiny monastyru wyróżniają się spośród innych licznymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
Przyrodnicze atrakcje Irlandii – klify Croaghaun
Irlandia to nie tylko piękne zabytki, to także niezwykła przyroda. Jednym z najbardziej malowniczych zakątków wyspy są znajdujące się w północno-zachodniej części kraju klify Croaghaun. Potężne wzniesienia skalne na wyspie Achill należą do jednych z najwyższych klifów w Europie i są zarazem największymi w Irlandii.
Dzika przyroda oraz wspaniałe widoki na Ocean Atlantycki przyciągają w to miejsce ludzi szukających ciszy i odpoczynku na łonie natury. Miejsce to nie jest tak oblegane przez turystów jak klify Moher, dlatego jeżeli szukasz chwili wytchnienia w otoczeniu niezwykłej przyrody, wybierz się na Croaghaun. Podczas spaceru, można ujrzeć tam kilku przedstawicieli irlandzkiej fauny. Najłatwiej natknąć się na owce i kozy. Jest to również doskonałe miejsce do obserwacji rekinów, a także dla miłośników wędkarstwa czy wodnych sportów.
Najsurowszy fragment kraju
Większości turystów Irlandia kojarzy się z wesołymi ludźmi, piwem oraz malowniczymi łąkami. Warto jednak wybrać się do najbardziej niegościnnej części wyspy – płaskowyżu Burren w zachodniej części kraju. Ukształtowany z iłów oraz wapieni, należy do unikatowych pod względem przyrodniczym miejsc w kraju. Rosną tu obok siebie charakterystyczne dla Arktyki porosty oraz śródziemnomorskie paprocie i storczyki. Jednak nawet tak surowa kraina nie przeszkodziła dawnym społecznościom w osiedlaniu się w tym miejscu. Wielu odwiedzających szczególnie chętnie podziwia znajdujące się w całym regionie grobowce neolityczne. Niektóre z nich mają aż sześć tysięcy lat!
W browarze Guinnessa
Ta marka piwa stała się jednym z najważniejszych produktów eksportowych Irlandii znanych niemal na całym świecie. Doskonały smak oraz gęsta piana są znakami firmowymi Guinnessa. Zwiedzając wnętrze browaru w Dublinie goście będą mieli okazję poznać tajniki produkcji piwa od momentu, w który zbierany jest chmiel, przez mieszanie słodów, aż po ostateczne rozlewanie do beczek. W cenie biletu, każdy dorosły turysta poczęstowany zostanie pintą doskonałego piwa. Muzeum to jest jednym z najczęściej odwiedzanych zakątków irlandzkiej stolicy.
Drogheda – miasto Wikingów
Niewielka, założona prawdopodobnie w IX wieku osada, szybko stała się dynamicznym ośrodkiem niedaleko od wybrzeży Morza Irlandzkiego. Założyli ją Wikingowie podczas jednej z wojennych wypraw. Z Droghedy wyruszały liczne eskapady budzące postrach wśród wszystkich mieszkańców Wysp Brytyjskich. Po tamtych nieustraszonych wojownikach pozostały jedynie stare sagi oraz zrujnowane fortece. Oprócz pozostałości po średniowiecznych zabudowaniach, warto zobaczyć jedną z najciekawszych atrakcji, jaka skrywa się w świątyni położonej niemal w centrum miasta. W kościele pod wezwaniem św. Piotra znajduje się zakonserwowana głowa, należąca do św. Oliviera Plunketta. Jest to bardzo ważna postać w historii Irlandii. Duchowny ten stał się jednym z symboli oporu wobec prześladowań katolików w XVII wieku.