Spośród narodów mogących poszczycić się najbardziej zdumiewającymi napojami, niekwestionowanym liderem są Japończycy, choć pozostali mieszkańcy wschodniej Azji nie pozostają daleko w tyle. Amerykanie z kolei opatentowali już chyba wszystkie pomysły na produkty o zaskakujących smakach. Oto dziesięć najdziwniejszych napojów z całego świata.
Piwo o smaku pizzy
W Stanach Zjednoczonych najpopularniejszą potrawą spożywaną podczas picia piwa jest pizza, dlatego amerykańcy wytwórcy postanowili połączyć oba te produkty w jeden, eksperymentując z różnymi rodzajami ziół i przypraw. Napój alkoholowy Mamma Mia Pizzabeer o aromacie włoskiego placka kosztuje około 11 PLN. Piwo o smaku pizzy poza swoją ojczyzną w Campton Township w stanie Illinois jest dostępny w kilku sklepach internetowych.
Kopi luwak z Sumatry
Prawdopodobnie najdroższa kawa na świecie wytwarzana jest z ziaren wydobywanych z odchodów łaskuna muzanga – zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Kopi luwak produkuje się głównie na wyspach indonezyjskich – Sumatrze, Jawie, Celebes, ale także na Filipinach i w Wietnamie. Tam też hodowane są stworzenia nazywane lokalnie luwak – stąd nazwa tej oryginalnej kawy. Łaskuny najczęściej łowione są przez myśliwych, karmione owocami kakaowca i trzymane w ciasnych klatkach, co zwiększa ich śmiertelność. Dlatego też produkcja kopi luwak przez wiele organizacji broniących praw zwierząt uważana jest za wysoce nieetyczną. Na rynku europejskim opakowanie tej kawy kosztuje około tysiąca euro, ponieważ światowe zbiory wynoszą jedynie kilkaset kilogramów rocznie. Największym konsumentem kopi luwak są Stany Zjednoczone i Japonia, choć w menu niektórych polskich restauracji również figuruje ten osobliwy gatunek kawy. Napój można też nabyć w krajowych sklepach internetowych.
Wielbłądzie mleko z Północnej Afryki
Mleko pozyskiwane od wielbłądzic przypomina w smaku krowie mleko, choć jest od niego zdecydowanie zdrowsze, ponieważ posiada znacznie mniej tłuszczów nasyconych. Jego zwolennicy zachwalają je jako bogate źródło witaminy C. Jako gotowy produkt dostępne jest w supermarketach w Stanach Zjednoczonych, Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich w litrowych kartonach. W Indiach natomiast spożywanie mleka od samicy wielbłąda zarezerwowane jest wyłącznie dla ich hodowców. Północnoafrykańskie kraje arabskie i państwa południowo-zachodniej Azji wytwarzają je na skalę przemysłową. Dla ich mieszkańców wielbłądzie mleko stanowi jeden z ważniejszych elementów diety – cztery jego litry zaspakajają dzienne zapotrzebowanie na białko.
Wężowe likiery
Wymieniając najdziwniejsze napoje świata nie można pominąć kultowych w północno-wschodniej Azji likierów z węża, whisky z kobry i sake z różnych gatunków gadów, wytwarzanych w wietnamskiej wiosce Le Mat w pobliżu Hanoi. Choć brzmią i wyglądają przerażająco, napoje te uważane są za bardzo silne afrodyzjaki, a także specyfiki zapobiegające wypadaniu włosów. Medykamenty tworzy się poprzez zalanie całych węży winem ryżowym lub zbożowym alkoholem, a następnie pozostawia się je do fermentacji.
Energetyczny sok z węgorza
Japończycy stworzyli alternatywę dla wysokokofeinowych napojów i zamiast sięgać po kolejną filiżankę kawy – opracowali recepturę soku z węgorza. Do tej pory na azjatyckim zapleczu gastronomicznym popularne były zupy rybne i wina o podobnym smaku, ale to właśnie energetyk o nazwie Unagi Nobori zrewolucjonizował japońskie podniebienia. Sok z węgorza produkowany jest z wyciągu z kości i głowy węgorza. Butelka rybiego napoju kosztuje około 140 JPY, czyli niecałe 5 PLN.
Dietetyczna woda
Oto propozycja dla wszystkich fanatyków zdrowego odżywiania – dietetyczna woda, która zdaniem producenta smakuje zwyczajnie, lecz nie zawiera żadnych kalorii. To najbardziej zdumiewający chwyt reklamy wśród napojów, biorąc pod uwagę, że wszystkie wody mineralne obecne na rynku posiadają 0 kcal. Jak wykazują badania sprzedażowe – chętnych na owy wynalazek nie brakuje. Dietetyczna woda jest dostępna w regularnej sprzedaży w Japonii, a także za pośrednictwem sklepów internetowych. Napój bez dodatku cukru wytwarza japoński browar Sapporo Breweries Limited – najstarszą marka piwa w Kraju Kwitnącej Wiśni, obecna na rynku od 1876 roku.
Najdziwniejsze napoje świata – mleko jaków
Mleko jest cennym źródłem odżywczym dla mieszkańców Mongolii. Ze wszystkich mlekodajnych stworzeń za najwartościowsze uważają oni samicę jaka, której to lekko gazowane i sfermentowane mleko stanowi przysmak w rejonie środkowowschodniej Azji. Z niego też wytwarza się kumys – musujący napój alkoholowy, będący tradycyjnym rarytasem mongolskich koczowników. Powstaje na skutek fermentacji alkoholowej cukru mlecznego, dlatego ma nieco kwaskowaty smak i przeczyszczające właściwości. Kumys to jedyny rodzaj alkoholu, który mogą pić muzułmanie, nie łamiąc przy tym praw Koranu.
Bekonowa wódka
O dziwo niedostępna w Polsce, choć dość popularna w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych – oto wódka o smaku bekonu! Wynalazek swoją premierę miał w 2009 roku w Seattle w stanie Waszyngton i od tamtej pory usiłuje podbić europejskie rynki. W niektórych krajach stanowi dodatek drinka o nazwie Bacon Martini. W swojej ojczyźnie butelka bekonowej wódki kosztuje około 30 USD, zaś w krajach Unii Europejskiej blisko 40 EUE, czyli w zaokrągleniu od 115 do 170 PLN.
Napój o smaku kapusty
Pod nazwą Coolpis kryje się napój wywodzący się z tradycyjnego dania kuchni koreańskiej – kimchi, na które składają się kiszone warzywa, najczęściej kapusta, rzepa lub ogórek. Orzeźwiający koreański energetyk to nic innego, jak wyciąg ze sfermentowanych jarzyn z dodatkiem czerwonego pieprzu. Sprzedawany jest w kartonowych opakowaniach, do złudzenia przypominających te po mleku.
Whisky z reniferowego poroża
Za najdziwniejsze napoje świata uważa się whisky z poroża renifera, uznawane w południowo-wschodnich kręgach Azji za medykament zwiększający potencję i poprawiający samopoczucie, zaś jego picie za symbol wysokiego statusu społecznego. Napój wytwarza się głównie na terenie Tajlandii ze sproszkowanych rogów, korzeni żeń-szenia i pozostałych leczniczych ziół zmieszanych w glinianym naczyniu. Mieszankę łączy się z destylatem pozyskanym z ryżu, a następnie pozostawia w suchym miejscu na kilka miesięcy. Tak powstały trunek poddaje się procesowi filtracji i rozlewa do butelek. Alkohol o ziemistym aromacie i słodkim smaku dostępny jest w regularnej sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Butelka whisky z poroża renifera o pojemności 110 mililitrów kosztuje około 12 USD, czyli niecałe 50 PLN.