Rajskie plaże, dzika przyroda, krystalicznie czysta woda, niezwykłe formacje skalne oraz rafy koralowe, a to tylko niektóre spośród atrakcji oferowanych przez Dominikanę. Wyspa, mimo dużej popularności wśród turystów, zachowała swój unikatowy charakter i klimat.
Atrakcje Dominikany
Dominikana, leżąca na wyspie Haiti, należy do archipelagu Wielkich Antyli, jej wybrzeże otaczają wody Morza Karaibskiego. Charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem ukształtowania terenu, co czyni ją niezwykle atrakcyjną. Środkowa część państwa jest górzysta, porośnięta tropikalnymi lasami, pełnymi egzotycznych zwierząt, natomiast wybrzeża to głównie wielokilometrowe, piaszczyste plaże, które są chlubą państwa. Wyspa jest także rajem dla surferów, zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych.
Dominikana ma znakomicie rozwinięta infrastrukturę. Sezon turystyczny trwa od grudnia do Świąt Wielkanocnych oraz w lipcu i sierpniu. Szczególnie polecane są wyjazdy w lutym, ponieważ wtedy odbywa się karnawał. Rozpoczyna go wielka maskarada, odbywająca się 28 stycznia w stolicy – Santo Domingo, na Avenida George Washington.
Podróż do Dominikany
Na terenie Dominikany znajdują się aż 34 lotniska, wśród nich jest 9 międzynarodowych. Największym z nich jest lotnisko Santo Domingo Las Americas, które znajduje się w odległości 30 kilometrów od stolicy, obsługuje ono loty transatlantyckie. Coraz większą popularnością cieszy się również lotnisko Punta Cana (PUJ). To właśnie na nie dostaniemy się lotem z jedną przesiadką, praktycznie z każdego większego polskiego portu lotniczego. Przesiadając się jednokrotnie dolecimy również z Krakowa na lotnisko Puerto Plata (POP), znajdujące się na północy wyspy.
Najstarsze europejskie miasto
Będąc na Dominikanie, koniecznie musimy udać się do stolicy wyspy Santo Domingo. Miasto powstało w 1496 roku, a jego założycielem był brat Krzysztofa Kolumba (Bartolomeo). W okresie kolonizacji było główną bazą hiszpańskich kolonizatorów, z której wyruszali na podbój Ameryk. Santo Domingo zbudowane zostało na planie szachownicy i było pierwszym europejskim miastem, które powstało na półkuli zachodniej. Tutaj także w 1538 roku założony został pierwszy uniwersytet w Ameryce. W centrum stolicy, zwanym Zona Colonial, zobaczyć możemy pierwsze wybudowane w Nowym Świecie kolonialne pałace, kościoły, place oraz małe, brukowane ulice. Historyczna część Santo Domingo, a zwłaszcza jej najstarsze zabytki pochodzące z okresu kolonialnego, w 1990 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W mieście szczególną uwagę należy zwrócić na zbudowany przez Diego Kolumba (syna Krzysztofa) pałac Alcazar de Colon. To powstały z kamienia i górujący nad portem budynek, przekształcony na muzeum. W jego wnętrzach znajduje się bardzo bogata kolekcja hiszpańskich mebli oraz przedmiotów kultu religijnego pochodząca z XVI i XV wieku. Warto zobaczyć również Pałac Narodowy, który jest siedzibą prezydenta. Niedaleko znajduje się Plac Kultury z Galerią Sztuki Współczesnej, Biblioteką Narodową, Muzeum Człowieka oraz licznymi teatrami.
Santo Domingo to miasto posiadające liczne ogrody botaniczne z rzadkimi gatunkami drzew oraz ogród zoologiczny, w którym zwierzęta znajdują się w swoim naturalnym środowisku, nie ma tam klatek. Wizyta w miejscowym akwarium, posiadającym ponad trzy tysiące różnych gatunków ryb, także może być ciekawym doświadczeniem.
Wodny raj
Atrakcje Dominikany zostały stworzone tak, aby zaspokoić potrzeby zarówno dzieci jak i dorosłych. Jedną z nich jest Ocean World Adventure Park, który znajduje się na obrzeżach Puerto Plata. To jeden z największych na wyspie wodnych parów rozrywki. Wycieczkę do centrum Ocean World oferuje większość hoteli oraz miejscowych biur turystycznych. To niezwykłe miejsce, które oferuje aktywne obcowanie z miejscową fauną. Na miejscu można zobaczyć pokaz lwów wodnych, popływać z delfinami, płaszczkami a nawet rekinami. Oprócz tego w parku zobaczyć możemy lwy, przejść przez klatki z ptakami.
Dodatkowymi atrakcjami są również: snorkeling w akwarium z rafą koralową, spacer po lesie tropikalnym, czy pływanie w jaskini z tygrysami oddzielonymi szybą. Wycieczka do Ocean World to znakomity pomysł na poznanie miejscowej fauny i flory. Całodzienny bilet wstępu dla dorosłych to koszt 69 USD, większość atrakcji jest dodatkowo płatna. Cennik oraz więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej.
Miasto artystów
Atrakcje Dominikany, poza zachwycającą przyrodą, to również piękne miasta i wioski. Wśród nich szczególne znana jest wioska Altos de Chavon. Wybudowana została w południowo-wschodniej części wyspy w latach 70. XX wieku. Jej pierwowzorem była andaluzyjska wioska pochodząca z XVI wieku. Inicjatorem budowli był Amerykanin, właściciel kompanii cukrowniczej Gulf&Western, Charles Bluhdorn, który podarował ją swojej córce Mercedes.
Altos de Chavon zbudowana została z koralowej skały wapiennej oraz kamienia, znana jest z oryginalnych rozwiązań architektonicznych. Pełno w niej wąskich, krętych uliczek, fontann, niewielkich placyków. Ponadto, w miejscowości znajduje się amfiteatr z 5000 miejsc, który jest najbardziej renomowanym centrum kulturalnym na Dominikanie. Nazywana bywa również wioską artystów, ponieważ osiedlają się w niej twórcy pochodzący z całego świata, tutaj poszukując inspiracji do dalszej pracy. W znajdujących się w miejscowości sklepikach i galeriach można zakupić ich prace.
Bursztynowe wybrzeże
Północne wybrzeże Dominikany, a w szczególności góry otaczające miasto Puerto Plata, kryją w sobie jedne z największych złóż bursztynu na świecie. Prawdopodobnie pochodzi on sprzed 20-30 milionów lat. Bursztyn spotykany jest w wielu kolorach: żółty, czerwony, brązowy, zielony, ponadto wiele z okazów zawiera skamieniałości. Co ciekawe, na terenie wyspy nie istnieją kopalnie o znaczeniu przemysłowym. Unikatową kolekcję wydobytego na Dominikanie bursztynu zobaczyć możemy w Amber Museum. Mieści się ono w wiktoriańskim budynku na ulicy Duarte 61 w Puerto Plata. W kolekcji muzeum znajdują się najcenniejsze okazy, bardzo często zawierające skamieniałości jaszczurek, termitów, skorpionów, nasion drzew oraz kwiatów roślin. Więcej informacji odnajdziemy na stronie internetowej.
Ochrona przed piratami
Na wyspie znajdziemy wiele fortyfikacji. Jedną z nich jest znajdująca się przy wjeździe do Santo Domingo, Fortaleza Ozama, czyli XVI-wieczny zamek, zbudowany przez kolonizatorów. To najstarsza, znajdująca się w obu Amerykach, formalnie uznana europejska budowla o przeznaczeniu militarnym. Główną rolą zamku była ochrona wejścia do portu i miasta przed atakiem od strony morza. Do 1960 roku Forteca Ozama pełnia rolę więzienia, gdy zostało ono zamknięte, wnętrze budowli udostępniono dla zwiedzających.