Odwiedzając południową Dalmację, z pewnością nie przegapimy miasta wcinającego się w morze z niezliczoną ilością czerwonych dachów, ciągnących się wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Perła Dalmacji – tak bardzo często nazywany jest Dubrownik, który razem ze swoim średniowiecznym zespołem architektonicznym, stanowiącym zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca turystów.
Dalmacja
Dubrownik, otoczony z trzech stron przez wody Adriatyku, jest prawdziwą enklawą średniowiecznych budowli, wśród których ruch samochodowy jest zabroniony. Kiedyś był ośrodkiem handlu o znaczeniu europejskim, obecnie ma przede wszystkim wielką wartość turystyczną, dzięki doskonale zachowanej miejskiej architekturze. Większość linii lotniczych oferuje połączenia do Dubrownika. A dzięki sieci autostrad, na południe Dalmacji łatwo dotrzemy również samochodem. Wybrać się tam możemy praktycznie przez cały rok – średnia roczna temperatura wynosi 17°C.
Atrakcje Dubrownika
Będąc na miejscu, Perłę Adriatyku najlepiej zwiedzać na piechotę, dzięki temu możemy poczuć romantyczną atmosferę wąskich, pokrytych brukiem, średniowiecznych uliczek. Najbardziej znaną częścią Dubrownika jest stare miasto (Stari Grad/Grad). Stanowi unikatowy na skalę europejską zespół budowli i umocnień obronnych, wśród których znajdują się największe zabytki. Stari Grad jest prawie w całości zbudowany z kamienia, domy, ulice, kościoły, a nawet mury otaczające miasto powstały z tego surowca.
Brama do raju
Do zabytkowej części miasta dostać się można kilkoma bramami. Główną z nich jest Brama Pile (Vrata Pile). Jest ona najokazalsza i znajdziemy ją po zachodniej stronie miasta, od której zaczyna się nowoczesne centrum Dubrownika. Do XIX wieku, oprócz bramy na wschodzie, było to jedyne wejście od strony lądu. Kiedyś, aby wejść do miasta, trzeba było przekroczyć kamienny, a następnie drewniany most znajdujący się nad fosą, który dawniej podnoszono o zmroku. Dziś most jest kamienny, a fosa zamieniona została w zielony ogród. Nad bramą znajduje się posąg patrona miasta św. Błażeja. Zaraz za bramą po prawej stronie znajduje się furtka, która prowadzi na mury otaczające miasto, można nimi przejść dookoła i podziwiać czerwone dachy Dubrownika.
Symbol miasta
Dubrownik należy do miast średniowiecznych, które same były w stanie obronić się przed atakiem, a to dzięki murom obronnym. Ich obecny kształt powstał w XIV wieku, od tego czasu były one nieustannie podwyższane oraz wzmacniane, powstawały także nowe fortece. Mury obronne ciągną się na odcinku 1,4 km, otaczają stare miasto, w niektórych miejscach mają nawet 22 m wysokości i 4-6 m grubości od strony lądu. O ich solidności świadczyć może fakt, że podczas jednego z największych trzęsień ziemi, kiedy większość zabytków została naruszona, mury ucierpiały w niewielkim stopniu.
W skład systemu obronnego wchodzą jeszcze dwie twierdze: Bokar od południowej strony oraz Minčeta od północnej. Minčeta jest symbolem Dubrownika, który odnajdziemy na większości zdjęć reklamujących miasto, zaliczana jest także do najpiękniejszych fortyfikacji świata. Baszta tej twierdzy to najwyższy punkt widokowy na mury obronne. Spacer po murach oraz zwiedzanie twierdz, to atrakcje Dubrownika, których nie można pominąć. Najpopularniejsze wejście na mury znajduje się tuż za bramą Pile, inne odnajdziemy w okolicy Bastionu św. Jana, a następne przy ulicy Svetogo Dominika.
Placa (Stradun)
Zwiedzając miasto, nie można pominąć Stradun (Placa). To słynny, szeroki, marmurowy deptak, który jest główną ulicą starego miasta. Wszyscy chcący zobaczyć atrakcje Dubrownika, przechadzają się Stradun. Tym sposobem, od rana do wieczora panuje tam duży ruch.
Ta reprezentacyjna ulica powstała w miejscu starego kanału, który kiedyś dzielił północną i południową część miasta. Podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, Placa bardzo ucierpiała, ulicę odbudowano, powstały wysokie kamienice ze sklepami na parterach, zbudowane z jasnego wapienia, z jednakowymi żaluzjami w oknach. Przed trzęsieniem ziemi znajdowały się tam renesansowe, bogato zdobione pałace.
Przy Stradun znajdziemy liczne galerie, sklepy z pamiątkami i występy ulicznych artystów. Warto zatrzymać się na chwilę w jednej z kawiarni, znajdującej się przy ulicy i podziwiać detale architektury, które pomagają zachować jej świetność. Okiennice są w jednakowym odcieniu zieleni, a latarnie wykonane zostały według tego samego wzoru.
Budowla z kopułą
Tuż obok bramy Pile znajduje się plac, który jest ulubionym miejscem spotkań młodzieży. Na środku placu stoi niewysoka, okrągła budowla, zwieńczona kopułą z otworem. To Wielka Fontanna Onufrego (Velika Onofrijeva Fontana), pierwotnie stanowiła punkt czerpania wody z wodociągów powstałych w XV wieku, jednocześnie od 1444 roku była ostatnim elementem w systemie doprowadzania wody do miasta. Fontanna jest nadal czynna, a krany, z których wypływa woda, są ustami kamiennych masek. Według legendy ten, kto napije się wody z każdego kranu i wypowie życzenia, może liczyć na jego spełnienie. Tak jak większość zabytków, w czasie trzęsienia ziemi w 1667 roku, część bogatych zdobień fontanny uległa uszkodzeniu.
Pałac Rektorów
Zaraz przy porcie oraz bramie Plocze, na ulicy Pred Dvorom, znajduje się jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków – Pałac Rektorów (Knežev dvor). Budowla zachwyca rzeźbionymi obramowaniami okien i drzwi oraz bogato zdobioną fasadą. Wewnątrz znajduje się dziedziniec otoczony krużgankami, na którym latem odbywają się przedstawienia teatralne oraz koncerty.
Dawniej budynek był rezydencją wybieranego na okres miesiąca władcy Republiki Dubrownickiej, zwanego rektorem. Obecnie w Pałacu znajduje się Muzeum Kulturalno-Przyrodnicze Knežev dvor. W skład jego kolekcji wchodzą przedmioty należące do dawnych mieszkańców Dubrownika: meble, stroje, klucze do bram miasta oraz obrazy. Podczas zwiedzania zobaczymy komnaty rektora oraz lochy więzienne.
Dubrownik to najbardziej na południe wysunięty punkt Chorwacji, należy także do najchętniej odwiedzanych miejsc tego regionu. Oferuje nam bogate dziedzictwo kulturowe i brukowane kręte uliczki. Wybierając się do miasta, warto wcześniej zarezerwować nocleg. Mimo wielu hoteli o zróżnicowanym standardzie, w sezonie bywa oblegany przez turystów, zwłaszcza podczas Letniego Festiwalu, czyli międzynarodowej imprezy o charakterze teatralnym, tanecznym i muzycznym.