Najważniejsze atrakcje Rzymu – turystyczne symbole Wiecznego Miasta

Fontanna di Trevi przed rozpoczęciem prac remontowych/ fot. https://www.pinterest.com/pin/43065740163452973/

Stolica Włoch to jedno z najważniejszych miejsc na turystycznej mapie świata. W Wiecznym Mieście znajdują się zabytki, przyciągające corocznie milionowe rzesze podróżników. Przy najbardziej znanych atrakcjach w Rzymie można spotkać spory tłok i długie kolejki, ale efekt końcowy z pewnością wynagrodzi te niedogodności.

Muzea Watykańskie – olbrzymia kulturalna kolekcja

Trudno znaleźć miejsce na świecie z równie wielką ilością wybitnych dzieł. Na Muzea Watykańskie składają się 54 galerie i sale, które są jednymi z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji Rzymu. Kolekcję, zbieraną przez papieży od XVI wieku, stanowią znane obrazy renesansu, posągi i artefakty z różnych dziejowych epok.

Warto czekać w kolejce, aby odwiedzić Kaplicę Sykstyńską/ fot. https://www.pinterest.com/pin/149252175124938391/
Warto czekać w kolejce, aby odwiedzić Kaplicę Sykstyńską/ fot. https://www.pinterest.com/pin/149252175124938391/

Wśród miejsc, do których trzeba zajrzeć, są Pinakoteka z dziełami Leonardo da Vinciego, Belliniego czy Caravaggio, pomieszczenia z zapierającymi dech w piersiach freskami Rafaela i cudownie udekorowana Kaplica Sykstyńska ze zdumiewającym sklepieniem i najsłynniejszym na świecie freskiem „Sąd Ostateczny” autorstwa Michała Anioła.

Muzea Watykańskie to najchętniej odwiedzane miejsce w Rzymie. Trzeba liczyć się z wieloma turystami i długimi kolejkami, dlatego bilety warto zarezerwować przez internet.

Koloseum – symbol miasta

Główne atrakcje Rzymu znajdują się w sercu miasta, a wśród nich bezsprzecznie góruje Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów. To największy amfiteatr wzniesiony na polecenie cesarzy Wespazjana i jego syna Tytusa w latach 72-80 naszej ery. Miejsce potrafiło pomieścić aż 50 tysięcy widzów. Problem wchodzenia czy opuszczania obiektu rozwiązywało 80 osobnych wejść. Dodatkowo, poszczególne sektory były przygotowane specjalnie pod warstwy rzymskiego społeczeństwa. Najbliżej głównej sceny zasiadali senatorowie, z kolei najwyższe miejsca należały do plebejuszy i kobiet. Sama arena była miejscem walk gladiatorów, niewolników i dzikich zwierząt, o których losie często decydowała zgromadzona publiczność. Miejsce krwawych pojedynków dziś pozostaje głównym symbolem Rzymu.

Koloseum - symbol Rzymu/ fot. https://www.pinterest.com/pin/41376890296287559/
Koloseum – symbol Rzymu/ fot. https://www.pinterest.com/pin/41376890296287559/

Ze względu na trzęsienia ziemi, zachowały się jedynie ruiny Koloseum – nie ma chociażby drewnianej centralnej areny, zamiast której widoczne są zniszczone podziemne korytarze. Miejsce znajduje się na oficjalnej liście Siedmiu Nowych Cudów Świata.

Bazylika św. Piotra – atrakcje Rzymu

Wnętrze Bazyliki św. Piotra zachwyca na każdym kroku/ fot. https://www.pinterest.com/pin/544724517402049472/
Wnętrze Bazyliki św. Piotra zachwyca na każdym kroku/ fot. https://www.pinterest.com/pin/544724517402049472/

W Watykanie wybudowano najważniejszy katolicki kościół – Bazylię św. Piotra, która jest drugą największą tego typu budowlą na świecie. Zgodnie z wierzeniami, obiekt stoi w miejscu ukrzyżowania i pochowania jednego z apostołów – św. Piotra, uważanego za pierwszego papieża. Jego grób znajduje się w centralnej części bazyliki.

Sam obiekt jest jednym z największych dzieł doby renesansu. Budowę rozpoczęto w 1506 roku, a w pełni została ukończona ponad 100 lat później! Wielu znakomitych artystów wzięło udział w jego tworzeniu. Michał Anioł zaprojektował wznoszącą się na wysokość 120 metrów fascynującą kopułkę, z kolei Bernini był odpowiedzialny za wspaniały Plac św. Piotra, znajdujący się tuż przed wejściem do bazyliki. Właśnie na nim zbierają się turyści podczas wielu liturgii odprawianych przez papieża.

We wnętrzu zachwyt budzą fascynujące freski, posągi, sklepienia, a także wyjątkowe dzieła Berninego – wykonany z brązu baldachim nad ołtarzem oraz tron św. Piotra, rzeźba Pieta Watykańska Michała Anioła czy znajdujący się za nią krucyfiks Cavalliniego.

Panteon – pozostałość po antycznym Rzymie

Na Polu Marsowym wzniesiono obecnie najlepiej zachowany antyczny rzymski budynek. Panteon składa się z charakterystycznego wejściowego portyku z trzema rzędami kolumn. Za nim znajduje się olbrzymia betonowa kopuła z dekoracyjnymi kasetonami. Jej wnętrze oświetlone jest za sprawą jednego otworu, na samym szczycie budowli – oculusa wybudowanego na wysokości ponad 43 metrów.

Panteon został wybudowany w 126 roku ku czci wszystkich rzymskich bogów. Od VII stulecia pozostaje kościołem katolickim Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

Panteon to budowla, która liczy sobie już blisko 2000 tysiące lat/ fot. https://www.pinterest.com/pin/543809723727708324/
Panteon to budowla, która liczy sobie już blisko 2000 tysiące lat/ fot. https://www.pinterest.com/pin/543809723727708324/

Fontana di Trevi – wrzuć monetę, a wrócisz do Rzymu

Bezsprzecznie jeden z głównych punktów wizyty w stolicy Włoch. Sporej wielkości fontanna mieści się na urokliwym placyku i jest jednym z najbardziej spektakularnych barokowych dzieł w Rzymie. Fontanna składa się z 26-metrowej fasady budynku, przed którym bóg morza, Neptun, otoczony jest przez dwa trytony. Pełna symboliki scena została zaprojektowana w 1762 roku przez Nicolę Salviego.

Punktem kulminacyjnym zwiedzania jest wyrzucenie do wody monety prawą ręką przez lewe ramię, co ma zapewnić powrót do Rzymu. Wyrzucenie dwóch monet, jest równoznaczne z zakochaniem się w mieście, natomiast trzech, z wzięciem ślubu. Co ciekawe, władze miasta co jakiś czas wyławiają pieniądze i przeznaczają je na cele charytatywne.

Fontanna di Trevi przed rozpoczęciem prac remontowych/ fot. https://www.pinterest.com/pin/43065740163452973/
Fontanna di Trevi przed rozpoczęciem prac remontowych/ fot. https://www.pinterest.com/pin/43065740163452973/

Fontanna została wypromowana przez słynnego reżysera – Federico Felliniego, w którego filmie „Słodkie życie” blond włosa Anita Ekberg urządziła sobie w niej kąpiel. Dziś skopiowanie wyczynu szwedzkiej aktorki wiązałoby się z surową karą.

Do początku 2016 roku mają trwać prace remontowe przy fontannie. Jej zwiedzanie i wrzucanie monet jest jednak wciąż możliwe za sprawą specjalnie skonstruowanego mostku.

Kiedy lecieć do Rzymu?

Duch historii, przepiękne zabytki, wspaniała kuchnia i urozmaicone życie nocne to główne czynniki przyciągające do Rzymu. Mimo licznie spacerujących turystów, do Wiecznego Miasta po jakimś czasie, po prostu chce się wracać.

Sezon szczytowy w stolicy Włoch trwa wiosną i na początku jesieni. Panują wtedy średnie temperatury w granicach 20 stopni Celsjusza, a na świeżym powietrzu odbywa się wiele interesujących festiwali. Na mniej turystów można liczyć w zimie, kiedy termometry wciąż wskazują powyżej 10 stopni, a śnieg pojawia się niezwykle rzadko. Osoby, którym dokuczają szczególnie gorące popołudnia, powinni omijać Rzym latem – wtedy temperatury dochodzą nawet do 40 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *