Największe atrakcje Francji

Zamki nad Loarą/ fot. Spencer Means https://www.flickr.com/photos/hunky_punk/6883886553 CC BY SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

O pięknie nadsekwańskiego kraju świadczy nie tylko bycie jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc, ale i fakt, że według statystyk Francuzi nadzwyczaj rzadko decydują się na zagraniczne eskapady, wakacje i urlopy planując w obrębie ojczyzny. Państwo tak kochane przez swoich obywateli musi być miejscem niezwykłym.

Podróż do kolebki feudalizmu

Historycznie Francja jest jednym z najstarszych europejskich krajów, które uzyskały narodową świadomość, zjednoczyły swoich mieszkańców i jako jeden organizm brnęły przez dziejowe zawieruchy. Ojczyzna pieśni o chwalebnych czynach rycerskich oferuje turystom, spragnionym powiewu średniowiecza, krajobraz upstrzony dobrze zachowanymi i jeszcze lepiej odrestaurowanymi zamkami. Większość z nich dostosowana została do potrzeb współczesnych turystów – służą tak za muzea, przenoszące odwiedzających do epok dawnych, jak i za hotele czy noclegownie.
Jedna podróż do Francji to zdecydowanie zbyt mało, aby poznać ułamek przyzamkowych krajobrazów – monumentalne budowle znajdują się w każdej krainie Francji, od Prowansji do Bretonii, od okolic Paryża po Langwedocję, tak otoczone morzem (Mont Saint Michel), jak i górujące nad rzekami (dolina rzeki Loary).

Zamki nad Loarą/ fot. Spencer Means https://www.flickr.com/photos/hunky_punk/6883886553 CC BY SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Zamki nad Loarą/ fot. Spencer Means https://www.flickr.com/photos/hunky_punk/6883886553 CC BY SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Zróżnicowanie dotyczy również kwestii architektonicznych, konstrukcje francuskich zamków nie ograniczają się tylko i wyłącznie do średniowiecznej surowości. Choć w epoce nowożytnej straciły swoją funkcję obronną, ich właściciele nie szczędzili pieniędzy na przebudowy w ramach najpopularniejszych stylów, dzięki czemu turyści odwiedzający Francję rozkoszować mogą się również estetyką budowli barokowych czy klasycystycznych.

Hedonistyczne atrakcje Francji – winnice

Nieprzypadkowo mówi się o francuskich winach jako najlepszych w swoim gatunku. Sprzyjający klimat, świetne gleby oraz setki lat doświadczeń procentują nie tylko metaforycznie. Choć problemu nie stanowi zakupienie francuskiego alkoholu w sklepach całej Europy (Francja jest wszak największym eksporterem wina na świecie), do najpopularniejszych celów turystycznych należą winnice.

Degustacja win w miejscu, gdzie są wytwarzane, jest niezwykła popularne zwłaszcza wśród zakochanych – ich kwitnącej miłości sprzyja nie tylko alkohol, lecz również malownicze pejzaże najpopularniejszych regionów winotwórczych, roztaczające wokół par magiczną, romantyczną atmosferę. Do tego grona należą: Burgundia (słynąca z win powstałych z chardonnay z okolic Auxerres), Alzacja (do specjalności należą tu słodkie wina z późnych zbiorów) oraz Dolina Rodanu (uznawana za ojczyznę wzorcowych winnych gron syrah oraz owocowego wina côtes-du-rhône).

Powiew wieczności w budynkach sakralnych

Średniowiecze pozostawiło Francji spuściznę nie tylko w formie licznych zamków i twierdz, lecz również wspaniałych katedr, budowanych pod patronatem rosnącej w siłę monarchii francuskiej. Wizyty w monumentalnych budowlach robiły wrażenie na odwiedzających Francję od setek lat i trudno się temu dziwić – strzeliste, ogromne bryły gotyckich kościołów imponują z zewnątrz. Po wejściu do klasycznej gotyckiej katedry wrażenie to potęgowane jest przez wielobarwne witraże, skutecznie odrywające wzrok turystów od ziemi.

Katedra Notre-Dame w Paryżu/ fot. Serge Melki https://www.flickr.com/photos/sergemelki/3354832564 CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Katedra Notre-Dame w Paryżu/ fot. Serge Melki https://www.flickr.com/photos/sergemelki/3354832564 CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Do najpopularniejszych katedr należą we Francji te pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny (Notre-Dame). Do kanonu kulturowego Europy Zachodniej weszła przede wszystkim Notre-Dame paryska, znana z powieści „Dzwonnik z Notre-Dame” Victora Hugo, jednak Polacy mogą pamiętać z lekcji polskiego również katedrę w Chartres.

Rodzinny raj w parkach rozrywki

Atrakcje Francji nie kończą się na niesamowitych pejzażach oraz zgłębianiu kulturowego dziedzictwa jednego z najszybciej ukonstytuowanych narodów europejskich. Rodziny z dziećmi odkryją w tym kraju źródło olbrzymiej radości: parki rozrywki, wzorowane na znanych wszystkim dzieciom i dorosłym bajkach. Szczególnie popularne są dwa miejsca: Park Asteriksa oraz Disneyland.

Pierwsze z nich, prócz oferowania szalonych przygód w licznych kolejkach górskich, pełni również rolę edukacyjną, przybliżając w niezwykle przystępny sposób kultury starożytne (Grecja, Rzym, Egipt).

Disneyland/ fot. David Jafra https://www.flickr.com/photos/bartworldv6/2667939956 CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Disneyland/ fot. David Jafra https://www.flickr.com/photos/bartworldv6/2667939956 CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kraina Disneya oferuje za to kompleksowy przegląd najpopularniejszych bajek dla dzieci, przenosząc odwiedzających do przeróżnych światów: Dzikiego Zachodu, pirackich Karaibów czy Nibylandii znanej z opowieści o Piotrusiu Panie. Najmłodsi będą szczególnie oczarowani przez codzienne parady bohaterów bajek Disneya. Trafiając na odpowiedni dzień (najczęściej związany z celebracją poszczególnych świąt) możemy również uczestniczyć w widowiskowych pokazach sztucznych ogni lub imprezach tematycznych. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Niezawodny Paryż

Na oddzielny opis zasługuje prawdziwa perła pośród atrakcji Francji, administracyjna stolica tego państwa, zaś pod względem kulturowo-architektonicznym stolica całego świata. Jak w kilku zdaniach streścić to, co znajduje się w kilkusetstronicowych przewodnikach po Paryżu? Najlepiej chyba wymienić te miejsca, które rokrocznie przyciągają do nadsekwańskiego miasta miliony turystów.

Nikt nie przejdzie obojętnie obok Luwru, byłej królewskiej rezydencji, dziś będącej jednym z najlepiej wyposażonych muzeów na świecie. Dzieła Leonarda da Vinci i malarzy niderlandzkich, antyczne rzeźby oraz egipskie stele sprawiają, że blednie przy Luwrze kilkadziesiąt innych paryskich muzeów. A znajdują się pośród nich tak znane miejsca jak Muzeum Orsay (były dworzec kolejowy przekształcony w muzeum malarstwa impresjonistycznego) czy Muzeum Montparnasse, w którym znajdują się pamiątki po międzywojennej cyganerii artystycznej. Miejsca te to niezaprzeczalnie największe atrakcje Francji.

Po tak bogatej uczcie estetycznej doskonałym miejscem na wypoczynek będzie Pole Marsowe. Znajduje się na nim jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji architektonicznych na świecie – Wieża Eiffla. Mierząca 330 m konstrukcja, zbudowana została z okazji paryskiej wystawy światowej w 1889 i do dziś stanowi żelazny pomnik możliwości technicznych człowieka. Turyści spacerują również po innych, równie znanych ulicach i dzielnicach, spośród których wstydem byłoby nie nadmienić Pól Elizejskich, Montmartre czy Montparnasse.

Muzeum Luwr w Paryżu/ fot. Pug Girl https://www.flickr.com/photos/pug_girl/10359604966 CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Muzeum Luwr w Paryżu/ fot. Pug Girl https://www.flickr.com/photos/pug_girl/10359604966 CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *