Opera w Sydney – jedyna taka na świecie

Opera Hause /fot.http://pinterest.com/pin/81135230759749575/

Wizytówka Australii, najbardziej rozpoznawalny budynek tego wyspiarskiego kraju – Sydney Opera House. Przykuwa uwagę oryginalnością, zapiera dech w piersiach ogromem, zachwyca. Symbol miasta, obowiązkowy punkt na liście miejsc do odwiedzenia w czasie wizyty w Sydney.

Budynek Opery

Sydney Opera House jest modernistycznym arcydziełem architektury. Dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi nie sposób pomylić go z jakimkolwiek innym tworem XX wieku. Opera w Sydney podziwiana jest zarówno przez środowisko międzynarodowe, jak i Australijczyków, którzy uważają ją za swoją chlubę. Projekt budynku stworzył młody wówczas, duński architekt Jorn Uzton, który doskonale wykorzystał potencjał skrywany przez przylądek Bennelong Point, mieszczący się na przeciwko przystani w Sydney. Jego propozycja wygrała w konkursie, do którego zgłoszono 222 różne prace z 32 państw.

Opera Hause /fot.http://pinterest.com/pin/81135230759749575/
Opera Hause /fot.http://pinterest.com/pin/81135230759749575/

Budowa rozpoczęła się w 1957 roku, trwała ok 15 lat. Ogromna konstrukcja wykonana jest głównie ze stali, szkła i betony, a jej powierzchnia zajmuje 1,8 hektara. Dach budynku to ogromy ciężar 161 tysięcy ton, który podtrzymuje ok 350 kilometrów kabli. Oryginalny strop budynku pokryty jest ponad milionem ceramicznych płytek, efektownie odbijających światło w słoneczne dni, których w Sydney niemało. Dodatkową atrakcją architektoniczną jest sklepienie w kształcie wachlarza, podparte na stalowych żebrach i 6225 metrach kwadratowych barwionego szkła. Od czasu budowy, Opera w Sydney zyskała miano nie tylko światowej klasy centrum artystycznego, ale także perły architektury oraz symbolu współczesnej Australii.

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO i Opera w Sydney

W czerwcu 2007 roku budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Organizacja uznała, że: „Opera w Sydney jest wspaniałym dziełem architektury 20 wieku. Budynek ten reprezentuje zarówno zachwycającą formę architektoniczną jako i oryginalny wystrój. Świetnie wpasowała się też w otaczające środowisko”.

Opera w Sydney
Opera w Sydney w niezwykłej oprawie /fot. http://pinterest.com/pin/146296687866583312/

Funkcje gmachu

Opera w Sydney mieści w sobie kilka sal do różnorodnego wykorzystania. Concert Hall mieszcząca ponad 2600 gości jest miejscem, gdzie odbywają się koncerty orkiestry symfonicznej Sydney oraz inne widowiska muzyczne tej klasy. W tym właśnie pomieszczeniu znajdują się największe organy świata o trakturze mechanicznej, wyposażone w ponad 10 tysięcy piszczałek. W innej części gmachu, Opera Theatre, znajduje się miejsca na 1507 widzów. W tej sali odbywają się występy zespołu Opera Australia oraz The Australian Ballet.

Drama Theatre jest częścią budynku, mieszczącą 544 miłośników przedstawień, na co dzień używanym przez Sydney Theatre Company, a także inne zespoły teatralne i baletowe. Wewnątrz Opery znajduje się też Playhouse, teatr studialny dla 398 gości oraz studio do zmiennych aranżacji na 400 widzów. W gmachu istnieje także Utzon Room, wielozadaniowa przestrzeń zaprojektowana osobiście przez głównego architekta Sydney Opera House, Utzona, która w 2004 roku została wyremontowana pod jego czujnym nadzorem. Ostatnia sala dostępna w budynku to Forecourt, otwarta przestrzeń, gdzie monumentalne schody można wykorzystać jako siedziska dla widzów. W operze w Sydney znajdują się największe kurtyny na świecie oraz największe organy mechaniczne.

Most na tle opery /fot. http://pinterest.com/pin/8444318022045053/
Most na tle opery /fot. http://pinterest.com/pin/8444318022045053/

Most w tle Opery

Nieodłącznym elementem panoramy przystani jest wznoszący się za budynkiem Sydney Opera House, Harbour Bridge, jeden z największych mostów łukowych na świecie. Oddano go do użytku już w 1932 roku. Jego rozpiętość wynosi 495, 6 metrów. Odważni mogą spróbować wejścia na szczyt łuku – ta atrakcja cieszy się dużą popularnością wśród turystów, jest to jednak dość ryzykowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *