Wielu odwiedzających Moskwę zupełnie niesłusznie ogranicza poznawanie rosyjskiej stolicy jedynie do okolic ścisłego centrum. Warto wybrać się na dłuższą wyprawę na wschodni kraniec miasta. Położona tam malownicza rezydencja Kuskowo, mieści w swoim obrębie interesujący zespół architektoniczno-parkowy oraz państwowe muzeum wyrobów ceramicznych.
Rezydencja bojarów
Zamieszkujący Moskwę, bogaty ród Szeremietiewów przez dłuższy czas szukał odpowiedniego miejsca pod budowę reprezentacyjnej posiadłości. W XVI wieku Piotr W. Szeremietiew podjął decyzję o wzniesieniu rodowej rezydencji pod Moskwą.
Obecnie nie wiadomo do końca kto zaprojektował Pałac Kuskowo i cały otaczający go kompleks. Oficjalne władze muzeum mieszczącego się w pałacu wskazują, że architektem odpowiedzialnym za główny budynek był Blanko. Rezydencję wzniesiono w stylu wczesnego klasycyzmu z widocznymi śladami nawiązań do baroku. Mniejsze obiekty znajdujące się w parku reprezentują całkowitą mieszankę tradycji oraz porządków.
Pałac Kuskowo i muzeum ceramiki
Rezydencja, która podczas rewolucji komunistycznej została przejęta przez państwo, obecnie pełni funkcję muzeum. W jego wnętrzach prezentowane są wspaniałe naczynia oraz przedmioty stworzone przez najwyższej klasy rzemieślników. Przy okazji podziwiania wyrobów ceramicznych, warto zwrócić uwagę na piękny wystrój sal pałacu.
Domki w parku
Jednym z pierwszych mniejszych obiektów, wybudowanych na terenie parku przy Pałacu Kuskowo, był Domek Holenderski. Powstał w 1749 roku, jako hołd złożony panowaniu cara Piotra I. Władca ten znany był z fascynacji zachodnimi wzorcami (choć jego radykalny projekt westernizacji spotkał się ze znacznym oporem bojarów), szczególnie tymi ujrzanymi w Niderlandach oraz księstwach niemieckich. Właściciel rezydencji przyjmował w nim swoich gości, którzy uczestniczyli w licznych dyskusjach oraz brali udział w szeregu gier.
Obecnie odwiedzający Domku Holenderskiego we wnętrzu mogą podziwiać prawdziwe wyposażenie, przywodzące na myśl wystrój kupieckich kamienic w Niderlandach. Przemierzając park można natknąć się na zieloną fasadę Domku Włoskiego. Zaprojektowany na podobieństwo rzymskich zabudowań, miał oddawać atmosferę Wiecznego Miasta. Jego wnętrza dostępne są dla każdego odwiedzającego.
Grota i Ermitaż
Interesującym miejscem jest barokowy budynek Groty, znajdujący się w pałacowym parku. Jest to jedyny tego rodzaju przykład architektury parkowej w Rosji. Wnętrze obiektu urządzono tak, aby doskonale oddawać grę kamienia i płynącej wody. Dekoracje uzupełniają rzeźby przedstawiające rzymskich bogów. Budynek Groty doskonale harmonizuje z regularnym i doskonale urządzonym parkiem w stylu francuskim. Innym miejscem, gdzie można podziwiać kolekcje zgromadzone w Pałacu Kuskowo jest Ermitaż. Budynek ten, normalnie zamknięty, otwierany jest jedynie podczas okazjonalnych wystaw.
Oranżeria
Budynki Amerykańskiej Oranżerii oraz Wielkiej Kamiennej Oranżerii powstały w drugiej połowie XVIII wieku. Były to miejsca, w których właściciele posiadłości odpoczywali w zimne dni, zażywając przyjemnego ciepła. Obecnie podobnie, jak pozostałe budynki w obrębie kompleksu Kuskowo, również oranżerie znajdują się pod zarządem Państwowego Muzeum Ceramiki.