To jeden z najczęściej odwiedzanych Parków Narodowych w Stanach Zjednoczonych. Słynący z szumu wodospadów, granitowych klifów i bliskości gigantycznych rozmiarów sekwoi. Co roku odwiedzają go ponad 3 miliony turystów, zafascynowanych niezwykłą przyrodą.
Podstawowe informacje
Najbliższe lotnisko oddalone jest od parku o około 240 kilometrów i znajduje się w Sacramento. 280 km od parku leży lotnisko w San Francisco. Z Polski dolecimy tam z jedną przesiadką z większych portów lotniczych – z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia czy Poznania. Natomiast do Sacramento z jedną przesiadką dolecimy jedynie z lotniska w Warszawie.
Bilet wstępu do Yosemite ważny przez siedem dni, kosztuje 20 USD (dla samochodów niezależnie od liczby pasażerów) lub 10 USD (dla rowerów, motocykli). Na terenie Parku Narodowego utworzono 13 darmowych campingów, z których cztery są całoroczne, pozostałe otwarte są dla turystów tylko latem. Należy pamiętać o stworzonych specjalnie dla turystów szafkach na żywność, mają one ją chronić przed niedźwiedzinami. Ponadto, po drogach na terenie rezerwatu kursują darmowe autobusy, zatrzymujące się w określonych punktach, z których można wyruszyć na piesze wycieczki.
Park Narodowy Yosemite – dziedzictwo ludzkości
Obszar ten jest pod ochroną już od 1864 roku, co czyni go najstarszą chronioną strefą w USA. Jednak park utworzony został na tym terenie dopiero w 1890 roku. Do tego wydarzenia znacznie przyczynił się szkocki przyrodnik i obrońca amerykańskiej przyrody John Muir. Yosemite od 1984 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Park Narodowy Yosemite rozciąga się na przestrzeni ponad 3000 km², obejmuje największy na świecie polodowcowy kanion. Znajduje się w środkowej części stanu Kalifornia i zajmuje obszar gór Sierra Nevada. Na terenie tym zobaczyć możemy szczyty górskie o wysokości przekraczającej 4300 m n.p.m. Dla sceptyków wysokogórskich spacerów i wspinaczki, park oferuje łąki, strumienie i wodospady. W Yosemite spotkać możemy również ponad 1400 gatunków roślin i 160 zagrożonych wyginięciem zwierząt, w tym niedźwiedzie grizzly, kojoty i pumy.
Centralnym punktem tego terenu jest Dolina Yosemite. To największy na świecie polodowcowy kanion o długości 12 kilometrów i szerokości ponad 1 kilometra. Otoczona jest przez wznoszące się pionowo masywne granitowe ściany klifów, poprzecinane wodospadami. Dawniej teren Doliny Yosemite (Yosemite Valley) zamieszkiwany był przez Indian Miwok i Pajutów. Nazwa tego obszaru wywodzi się od określenia niedźwiedzia grizzly w języku rdzennych mieszkańców. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych terenów wspinaczkowych na świecie.
Zachwycające skały
Teren parku poprzecinany jest granitowymi monolitami. Szczególnie interesująca jest wzniesienie Half Dome, którego nazwa pochodzi od kształtu półkopuły. To skała o wysokości 2693 m n.p.m. Dawniej była jednym z niezdobytych szczytów w parku, dziś na jej wierzchołek wytyczono szlak, na którym znajdują się ułatwienia asekuracyjne i drabinki, poprawiające bezpieczeństwo.
Najbardziej pożądanym celem wielu wspinaczy jest jedna z największych na świecie pionowych skał – El Capitan – o wysokości prawie tysiąca metrów od podstawy do wierzchołka. Należy pamiętać, że wejścia na szczyt są limitowane, ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo ludzi. Z góry spływa wyjątkowy wodospad – Horsetail. Tylko podczas kilku dni lutego, o zachodzie słońca, można zaobserwować iluzję, powstałą dzięki kątowi padania promieni słonecznych. Powstaje złudzenie, według którego z wierzchołka góry zamiast wody spływa lawa w kolorze pomarańczowo-czerwonym.
Wiosenne strumienie
Wyjątkową atrakcją Yosemite są spadające ze skalnych urwisk wodospady. Swój największy urok prezentują na przełomie wiosny i lata – to dzięki topniejącym w tym okresie śniegom. Najczęściej podziwiany jest Wodospad Yosemite, którego wysokość wynosi 739 metrów i jest drugim najwyższym w Ameryce Północnej, a dziesiątym, co do wielkości na świecie. To nie jedyny wodospad na tym terenie chronionym.
Niezwykle widowiskowy jest również Wodospad Nevada, wprawdzie nie ze względu na swoją wysokość (181 m n.p.m.), ale na ilość transportowanej wody. Większość z kaskad wodnych, należących do zespołu wodospadów na rzece, Yosemite Falls zobaczyć możemy w okresie wiosennym.
Krajobrazy zapierające dech
Doskonałym punktem widokowym jest Tunnel View Point. Miejsce to pozwala na podziwianie zielonej doliny z krętym korytem rzeki Merced. Szczególnie polecany jest również Glacier Point (znajdujący się 980 m nad poziomem doliny), który pozawala na obserwację prawie całej doliny. Idealnie z niego widać między innymi Half Dome.
Wielu turystów ogranicza zwiedzanie do zobaczenia doliny rzeki, warto jednak zajrzeć również na drugą stronę Parku Yosemite. Tutaj zobaczyć można niezwykłe formacje skalne oraz jezioro Tenaya, w którego przezroczystej tafli jeziora odbijają się otaczające je lasy i góry. A to nie jedyne urocze rozlewisko występujące w tej części parku.
Drzewa mamutowce
Park Narodowy Yosemite znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Sekwoi. Jest to miejsce szczególnie warte odwiedzenia. Zajmuje on południową część gór Sierra Nevada. Rosną tam gigantyczne sekwoje, nazywane również mamutowcami olbrzymimi. To największe pod względem masy drzewa oraz organizmy żyjące na świecie. Wiek najstarszej sekwoi – Grizzly Gigant – rosnącej w parku, szacuje się na 2700 lat, jej wysokość sięga około 65 metrów.
Jest to także obszar skupiający największą ilość tych drzew na terenie Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy tu około 500 dorosłych drzew, których wiek szacowany jest na 1,5 tysiąca lat. Na tym terenie znajdują się również pnie drzew ściętych w XIX wieku, ich średnica sięga 12 metrów, a wysokość szacuje się na 135 metrów. Wjeżdżając do parku warto zwrócić uwagę na miejsce zwane Tunel Log. To tunel wyżłobiony w sekwoi w taki sposób, aby mógł się tam zmieścić samochód osobowy.