Największa prowincja Portugalii uchodzi za jeden z piękniejszych rejonów Półwyspu Iberyjskiego. Do Alentejo przyjeżdża się podziwiać malownicze pola dębu korkowego, ciągnące się aż po horyzont i ogromne stada bydła rogatego, pasące się tuż przy jezdni. Tereny położone na południe od rzeki Tag słyną z upraw oliwek i antycznych zabytków, pamiętających czasy Starożytnego Rzymu.
Słoneczna Kraina za Tagiem
Cała Portugalia położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego, choć pogoda na północy i południu kraju znacznie się od siebie różni. W regionie Alentejo wysokie temperatury utrzymują się od przełomu kwietnia i maja do późnego września. W trakcie lata upały stają się nieznośne – słupek rtęci balansuje wówczas na granicy czterdziestu stopni Celsjusza. Urlop na Półwyspie Iberyjskim najrozsądniej więc zaplanować na okres kalendarzowej wiosny lub wczesnej jesieni.
Z Warszawy do Lizbony kursują połączenia lotnicze bezpośrednie lub z przesiadką np. w Zurychu, Monachium, Frankfurcie nad Menem. Ze stolicy należy udać się na wschód w kierunku Évory, głównego miasta Górnego Alentejo. Podróż autem trwa nieco ponad godzinę. Życie mieszkańców Krainy za Tagiem toczy się powolnym tempem. Tubylcy uprawiają ziemię, zajmują się zbieractwem, hodowlą bydła i doskonale wiedzą, jak zagospodarować naturalne zasoby regionu. Panujący tu sielski klimat, czyni Alentejo tak atrakcyjnym dla turystów.
Portugalia. Atrakcje Alentejo
Idealnym celem ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku jest Południowa Portugalia. Atrakcje Alentejo to ponad stukilometrowe wybrzeże Atlantyku, na które składają się piaszczyste plaże, zatoczki otoczone kamienistymi klifami i krystalicznie czysta woda. Istotnym atutem plażowania w Alentejo jest brak tłumów turystów, oblegających każdy metr kwadratowy nadbrzeża. Mimo iż region obejmuje niemal jedną trzecią powierzchni kraju, żyje tu zaledwie dziesięć procent całej ludności Portugalii.
Kraina za rzeką Tag nie należy też do najbardziej obleganych turystycznie rejonów Europy. Alentejo wciąż jest dziewiczo pięknym zakątkiem Półwyspu Iberyjskiego, pozbawionym przepełnionych kurortów i zanieczyszczonych plaż. Plażowicze pragnący spokoju, odnajdą swój raj na południu od Vila Nova de Milfontes – w miejscowościach Amograve, Sines i Porto Covo. Silny wiatr znad Oceanu Atlantyckiego stwarza tu idealne warunki do uprawiania surfingu i bodyboardingu. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą udać się w podróż rowerem. Krajobrazów Alentejo nie da się porównać z żadnym innym zakątkiem świata. Można tu podziwiać piękne winnice, wiecznie zielone lasy porośnięte dębem korkowym i aromatyczne gaje oliwne.
Évora – miasto starożytnych Rzymian
Będąc w Alentejo, nie sposób pominąć miasta–muzeum, otoczonego średniowiecznym murem warownym. Stolica historycznego regionu Alentejo stanowi obecnie relikt minionej epoki. Zabytkowe centrum Évory, liczące sobie dwa tysiące lat, w 1986 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Historia regionu nieodłącznie związana jest z okresem panowania Starożytnych Rzymian, którzy w czasach świetności swojej cywilizacji skolonizowali południowe obszary Półwyspu Iberyjskiego.
Najstarsza część miasta mieści się w samym sercu Évory, wyłaniając się zza nowoczesnych zabudowań, młodszych o kilkaset lat. Tu też znajduje się antyczny rynek wraz z ruinami Templo Romano – świątyni bogini Diany, patronki łowów. Budowla nazywana jest najlepiej zachowanym starożytnym obiektem sakralnym w Portugalii. Istnieją hipotezy, mówiące o tym, że w II wieku naszej ery świątynia poświęcona była Jowiszowi – rzymskiemu bogowi nieba, burzy i deszczu. W epoce średniowiecza, po odbiciu ziem z rąk Maurów, miejsce kultu stało się placem egzekucyjnym Świętej Inkwizycji, zaś do 1870 roku funkcjonowała tu rzeźnia. Z czasów sprzed rekonkwisty zachował się system uliczek i wybielane wapnem domy, charakterystyczne dla portugalskiej architektury.
Évora może pochwalić się również dwunastowieczną romańską katedrą z oryginalnymi proporcami Vasco da Gama, które poświęcił przed tutejszym ołtarzem, zanim wyruszył na wyprawę morską do Indii.
Średniowieczne zamki w Alentejo
Przy granicy z Hiszpanią znajdują się dwie imponujące warownie z epoki średniowiecza. Nad niewielką miejscowością Marvão góruje zamek z 1299 roku, wzniesiony przez portugalskiego króla Dionizego. Osada położona na urwistym wzgórzu uchodziła za twierdzę nie do zdobycia – udało się to tylko raz w historii Królestwa Portugalii. Z masywnych murów obronnych podziwiać można panoramę gór Serra de São Mamede.
Druga najsłynniejsza forteca, ze względu na swoje usytuowanie, nazywana jest Orlim Gniazdem. Zamek Monsaraz został wybudowany przez Alfonsa III i Dionizego I w trzynastym wieku, by strzegł granicy z Hiszpanią. W przeszłości warownia przechodziła z rąk do rąk – rządzili nim Portugalczycy, Maurowie, a także Templariusze i Zakon Chrystusowy. Miasteczko nad rzeką Gwadianą sprawia wrażenie wyludnionego. Dojazd autem do centrum graniczy tu z cudem, dlatego po Monsaraz najlepiej poruszać się pieszo. W ciągu tygodnia na głównym rynku czynne są sklepiki z wyrobami rękodzielniczymi. Można tu kupić kolorową ceramikę, ręcznie wytwarzane tkaniny i wina prosto od wytwórcy.
Port morski w Setúbal
Godzina drogi dzieli Lizbonę od portu morskiego w Setúbal. Miejscowość położona u podnóża gór Arrábida nad północnym brzegiem zatoki Sado, została założona przez Fenicjan w dziesiątym wieku przed naszą erą. Tutejszy port rybacki, przystań jachtowa i promowa mogą konkurować z tymi w Lizbonie i Porto. Dzięki nadmorskiemu targowi, na którym kupić można wyśmienitej jakości ryby i owoce morza, Setúbal nazywane jest kulinarną stolicą regionu.
Najważniejszymi zabytkami zachodniego Alentejo są Igreja de Jesus – Kościół Jezusowy wybudowany w stylu manuelińskim i Castelo de São Filipe – olbrzymia twierdza, wzniesiona na cześć Filipa II Hiszpańskiego. W pobliżu mieści się rezerwat delfinów, będących symbolem miasta. Siedzibą słynnego parku krajobrazowego Reserva Natural do Estuário do Sado także jest Portugalia. Atrakcje Alentejo to przede wszystkim błękitne laguny i malownicze zatoki, stanowiące schronienie dla wielu morskich ssaków. Najpiękniejsze plaże na zachód od Setúbal znajdują się na terenie Parque Natural da Arrábida. Park narodowy posiada status rezerwatu przyrody, dlatego połów ryb jest tam surowo zabroniony.