Fascynuje Cię to, co tajemnicze, odmienne i nieznane? Lubisz zapierające dech w piersiach widoki na morze lub ocean? Jesteś zainteresowany kulturą krajów wschodnich? Singapur jest zatem miejscem, które musisz odwiedzić. To niezwykłe miasto-państwo zachwyci Cię swoimi niepowtarzalnymi atrakcjami.
Podstawowe informacje
Singapur leży na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Swoim terytorium obejmuje jedną większą wyspę oraz kilkanaście mniejszych. Otoczony jest wodami cieśniny singapurskiej, która stanowi bardzo ważny szlak morski, łączący Ocean Indyjski z Oceanem Spokojnym. Powierzchnia Singapuru to około 700 km², zamieszkuje go jednak bardzo duża liczba ludności – około 5 mln, głównie Chińczycy, a także Malajowie i Hindusi.
Do Singapuru możesz udać się w każdej chwili, niezależnie od pory roku. Panują tam praktycznie niezmienne warunki pogodowe, ponieważ jest on położony tuż nad równikiem. Zarówno temperatura powietrza, jak i wilgotność są bardzo wysokie przez cały rok. Walutą w Singapurze jest dolar singapurski (około 2,5zł). Warto zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro i na miejscu wymienić je na dolary singapurskie. Ta waluta jest bowiem ciężko dostępna w Polsce, nie ma z kolei możliwości wymiany złotówek w Singapurze.
Historyczne atrakcje Singapuru
W centrum miasta znajduje się rzeka, a dzielnice ulokowane wokół niej, stanowią dla turystów i zwiedzających największe atrakcje Singapuru. Stara dzielnica kolonialna Historic District pozwoli Ci podziwiać zabytki zbudowane w stylu wiktoriańskim. Jej ulice przepełnione są pomnikami, które upamiętniają historię Singapuru. Na jednej z nich znajduje się najstarszy budynek w mieście – pochodzący z 1835 roku kościół ormiański. Będąc tu warto także udać się do katedry Dobrego Pasterza, anglikańskiej katedry św. Andrzeja oraz do Raffles Hotel, czyli hotelu zbudowanego w stylu kolonialnym w 1887 roku. Poszczególne pokoje zostały oznaczone nazwiskami sławnych osób, które tam przebywały.
Jeżeli interesuje Cię bardziej szczegółowa historia Singapuru, udaj się do Muzeum Narodowego. Zobaczysz wówczas jak z małej osady rybackiej powstało jedno z najzamożniejszych i najbardziej rozwiniętych państw świata. Kolejnymi atrakcjami są tutaj: 13-metrowa fontanna, która jest wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa na świecie oraz Merlion – pół-lew, pół-ryba – symbol Singapuru.
Dzielnica luksusu i centra kulturowe
Nieco odmienną część miasta niż Historic District stanowi Orchard Road. Jest to najnowocześniejsza dzielnica w Singapurze. Przeważają tam wysokie biurowce, luksusowe hotele,b jak na przykład Marina Bay Sands, ekskluzywne sklepy i restauracje. Spotykają się tam ludzie z elity miasta.
Na Orchard Road mieszczą się również ambasady innych krajów, budynki rządowe oraz pałac prezydencki Istana. Ten ostatni dostępny jest dla turystów do zwiedzania jedynie w czasie niektórych ważnych świąt. W Singapurze znajdują się centra różnorodnych cywilizacji: chińskiej – Chinatown, arabskiej – Arab Street oraz indyjskiej – Little India. Jeżeli chcesz skosztować kuchni lub poznać tradycje którejś z tych kultur, udaj się właśnie tam.
Sport i rekreacja
W Orchard Road możesz podziwiać niezwykłe połączenie egzotycznej flory z nowoczesnymi budowlami. Na szczególna uwagę zasługuje Ogród Botaniczny pełen pięknych, tropikalnych roślin i nadzwyczajnych fontann, do którego wstęp jest darmowy. East Coast Park stanowi w Singapurze kolejne miejsce, w którym możesz wypocząć i uprawiać różnego rodzaju sporty: jazdę na rowerze, wake boarding, windsurfing.
Z kolei w parku Fort Canning możesz odpocząć na łonie natury, ale również udać się do pochodzącej z II wojny światowej podziemnej kwatery głównej Battle Box. Singapur to nie tylko tropikalna flora, ale i fauna. Jeżeli lubisz zwierzęta, odwiedź ogród zoologiczny, gdzie czeka na Ciebie wiele atrakcji, m.in. przejażdżka na słoniu.
W jaki sposób poruszać się po mieście?
Po przybyciu na miejsce, w informacji na lotnisku, możesz otrzymać darmowy plan miasta oraz przewodnik turystyczny, w którym znajdziesz wszystkie atrakcje Singapuru. Istnieją trzy możliwości poruszania się po mieście: wynajętym samochodem (co właściwie nie jest opłacalne, ponieważ miasto nie jest duże), taksówką (kurs z lotniska do centrum to koszt około 20 SGD) lub komunikacją miejską, która w Singapurze jest bardzo dobrze rozwinięta i dosyć tania.
Wygodną formą płatności za przejazd metrem lub autobusem jest zakupienie karty EzLink, którą należy doładować dowolną kwotą pieniędzy (nie ma stawki minimalnej ani maksymalnej). Za każdym razem przy wejściu i wyjściu z autobusu lub metra przykłada się ją do czytnika. W przypadku niewystarczających środków (podczas wchodzenia do autobusu), należy zapłacić kierowcy kilka drobnych monet. Pieniądze z karty ściągane są podczas wychodzenia, a kwota zależy od przejechanej trasy.