„Ciężka jest, męcząca, ale taka pyszna.” – tak ponoć mawiał wojak Szwejk, opisując czeską kuchnię. Aromatycznym daniom, najczęściej opartym na mięsie i ziemniakach (lub knedlach), tradycyjnie towarzyszy kufel wyśmienitego piwa. Całość nie należy do najlżejszych, ale jedno jest pewne – czeskie dania są czymś, czego musi spróbować każdy.
Aromatyczna wołowina z knedlikami, czyli svíčková na smetaně
Połączenie składników w svíčkovej na smetaně kojarzyć się może z daniami kuchni polskiej. Polędwica wołowa podawana w słodkim sosie z bitą śmietaną i malinami, stanowi niezwykle ciekawe połączenie różnych aromatów – słodkich i słonawych. Przyrządzana z marchewkami, cebulą, pietruszką i selerem, doprawiana jest pieprzem, tymiankiem, liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Ostry aromat gwarantuje niezwykłe doznania smakowe. Polędwicę na śmietanie podaje się z knedlikami drożdżowymi, które idealnie zastępują popularne w Czechach ziemniaki. Danie to jest jedną z ulubionych potraw Czechów (w tym ostatniego prezydenta Czechosłowacji Vaclava Havla). Króluje na stołach zazwyczaj podczas niedzielnego obiadu.
Pyszne zupy – polévky
Kuchnia czeska to także zupy. Wspaniałe i gęste, są robione przede wszystkim na mięsie i jarzynach. Najpopularniejszą w Pradze jest pikantna zupa z flaków wołowych, czyli dršťková polévka. W całym kraju spróbować zaś można ćesnakovej polévky – pysznej, aromatycznej i rozgrzewającej zupy czosnkowej, podawanej z dużą ilością sera i grzanek. Jest ona idealna na chłodne dni, przy katarze lub wczesnych stadiach przeziębienia. Warto również skosztować kremów lub gęstych zup, takich jak bramboračka (zupa ziemniaczana o aromacie majeranku).
Vepřo-knedlo-zelo – wieprzowina, knedle i kapusta
Vepřovápečeně s houskovým knedlíkem a dumne zelím, czyli w skrócie vepřo-knedlo-zelo, to jedno z typowych dań podawanych w Czechach. Widać w nim wpływy niemieckiej tradycji kulinarnej – potrawa jest ciężka, a jej główny akcent stanowi pieczone mięso. Danie to jednak zyskało oryginalny smak, który charakteryzuje czeskie potrawy. Potrawa jest aromatyczna, słonawa i sycąca. Pieczoną wieprzowinę podaje się w słonym wywarze z mięsa, a za dodatki służą knedle i kiszona kapusta. Tego dania trzeba spróbować – stanowi sedno czeskiej kuchni i przedstawia jej najciekawsze walory.
Słodka kuchnia czeska, czyli knedliki
Robione z kaszy manny, ciasta drożdżowego lub twarogu – ovocné knedlíky – są przysmakiem lubianym zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Nadziewane owocami, smakują wybornie polane roztopionym masłem, posypane orzechami lub makiem.
Knedliki to potrawa idealna na obiad i praktycznie każdy inny posiłek – tak wielka różnorodność smaków nie może się szybko znudzić. Wśród dziesiątków rodzajów na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ten czeski deser kupić można w restauracjach i cukierniach, dlatego jest niezwykle popularny i łatwo dostępny.
Fani intensywnych smaków powinni spróbować knedlików z powidłami śliwkowymi polanych gęstym, wyrazistym sosem czekoladowym. Potrawy tej można skosztować również z daniami mięsnymi – jako dodatek znajdziesz ją między innymi w Vepřo-knedlo-zelo. W takiej kombinacji – z wieprzowiną i kapustą – również wybornie smakują. Knedliki są daniem dla każdego. Wiele rodzajów ciasta, z którego są wyrabiane, pozwoli Ci wybrać to najlepsze. Ze względu na składniki, z jakich powstają, knedliki dzieli się na zwykłe, ziemniaczane, bułczano-drożdżowe i bułczane. Warto skosztować każdego z nich!
Najważniejszy dodatek do posiłku, czyli piwo i inne alkohole
Czechy na świecie znane są przede wszystkim z kunsztu piwowarskiego. Kto nie kojarzy takich piw, jak Budweiser, Pilsner Urquell czy Zlaty Bażant? Piwiarnie i winiarnie spotyka się w prawie każdym zakątku Pragi. Poza skosztowaniem alkoholu, można w nich również zjeść. Tutejszego piwa nie należy osądzać po cenie – najlepsze potrafi być najtańsze. Za półlitrowy kufel płaci się nawet miej niż 1 EUR! Kuchnia czeska ponoć powstała jako dodatek tego trunku, który niezwykle dobrze pasuje do większości tutejszych potraw. Pozna znanymi powszechnie browarami, warto odwiedzić mniejsze, lokalne wytwórnie tego trunku. Za najlepsze uważane są piwa leżakowe jasne i ciemne pierwszego gatunku. Z innych, mocniejszych czeskich alkoholi trzeba spróbować Borovicki – trunku o smaku jagód jałowca, Becherovki – ziołowego likieru pochodzącego z uzdrowiska Karlowe Wary, i znanej w Polsce Slivovicy.
Jeżeli jesteś miłośnikiem czeskich potraw, z pewnością zasmakuje Ci także kuchnia węgierska.