Rosjanie jako naród prawosławny obchodzą święta według innego kalendarza niż większość Europejczyków. Jednak w rocznym zestawieniu dni wolnych od pracy u Rosjan więcej jest świąt państwowych niż religijnych. Kiedy może okazać się, że odwiedzamy Rosję, a wszystkie miejscowe atrakcje są wyłączone z użycia? Dziś przybliżamy Wam rosyjski terminarz świąt.
Kiedy świętują prawosławni?
Zgodnie z kalendarzem gregoriańskim święta religijne w Rosji przypadają w inne dni niż według kalendarza julijańskiego – różnica wynosi 13 dni. Dlatego też święta Bożego Narodzenia obchodzone są 7 stycznia, a nie 24 grudnia. Wielkanoc, która jest świętem ruchomym, również obchodzona jest w Rosji 13 dni później niż w państwach Europy Zachodniej. Jednak nie zmienia to faktu, że święta są w Rosji dniami wolnymi od pracy. Warto pamiętać o tym np. przy planowaniu wyjazdu na majówkę. Jeżeli Wielkanoc w Polsce wypadła pod koniec kwietnia, może okazać się, że podczas pobytu w Moskwie czy Petersburgu trafimy na zamknięte sklepy i rzadziej kursującą komunikację miejską.
Ważne święta państwowe
Święta religijne odgrywają oczywiście ważną rolę w Rosji, jednak przyznać trzeba, że tradycje państwowe są również obchodzone z dużym zaangażowaniem ze strony obywateli. Przede wszystkim hucznie obchodzony jest tu Nowy Rok – ma rodzinny wymiar i możemy porównać go do polskiego Bożego Narodzenia. Czas spędza się przy stole, ubiera się choinkę, a dzieci otrzymują prezenty. Wręcza je im Dziadek Mróz, który wyglądem przypomina świętego Mikołaja. Poza tym w Rosji do dziś bardzo ważnym świętem (które jest nawet dniem wolnym od pracy) jest Dzień Kobiet – zdecydowanie wyższy rangą niż w Polsce. Te i pozostałe święta wraz z ich datami znajdziecie poniżej.
1 stycznia – Nowy Rok
2 stycznia – Nowy Rok
7 stycznia – Boże Narodzenie
8 stycznia – Drugi Dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia
23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
8 marca – Dzień Kobiet
Wielkanoc – święto ruchome, przypada 13 dni po Wielkanocy w Europie Zachodniej
1 maja – Święto Wiosny i Pracy
9 maja – Dzień Zwycięstwa
12 czerwca – Dzień Rosji
4 listopada – Dzień Jedności Narodowej
Pamiętajmy więc, że święta kościelne na Wschodzie przypadają w innych dniach niż w Polsce, a przy planowaniu podróży do Rosji warto sprawdzić, czy któregoś dnia naszego pobytu nie okaże się, że sklepy i instytucje są zamknięte. Jakaż byłaby to strata!