Czasami warto wyrwać się z miejskiego zgiełku, skryć się przed tłumami zabieganych ludzi, uciec od problemów codziennego świata. Nie trzeba jednak w tym celu szukać bezludnej wyspy gdzieś na końcu świata. Wystarczy malowniczy zakątek na krańcu Europy…
Szkocja. Hebrydy
W północno-zachodniej części Wielkiej Brytanii odnajdziemy niezwykle piękne rejony, w których najlepiej poczują się przede wszystkim miłośnicy niecodziennych krajobrazów. Jest to chyba najbardziej malowniczy obszar, jaki może nam zaoferować Szkocja. Hebrydy, bo tak nazywa się ta część świata, to archipelag składający się z ponad pięciuset wysp oraz wysepek. Podzielony jest na dwie grupy: Hebrydy Zewnętrzne oraz Hebrydy Wewnętrzne i leży na Oceanie Atlantyckim.
Największą atrakcją archipelagu jest jego duże zróżnicowanie. Z jednej strony spotkamy tam piękne, zielone łąki, rozległe wrzosowiska i torfowiska, z drugiej wspaniałe piaszczyste plaże z licznymi zatoczkami, otoczone turkusową wodą. To jednak nie wszystko. Na wyspach nie brakuje potężnych klifów i ostrych, postrzępionych skał, o które z wielkim hukiem rozbijają się oceaniczne fale.
Szkocka pogoda w kratkę
Niezwykle zróżnicowane są również warunki atmosferyczne. Każdego dnia można tam doświadczyć pogody charakterystycznej dla różnych pór roku. Deszczowe chmury i gęsta mgła szybko mogą ustąpić miejsca ciepłym promieniom słońca. Latem dzień trwa prawie 24 godziny. Słońce zachodzi zaledwie na dwie godziny w ciągu doby. Czerwiec i lipiec to najcieplejsze miesiące. Można się wówczas spodziewać wyższych temperatur niż w pozostałym czasie. Najzimniej jest od grudnia do lutego.
Z powodu dużej zmienności pogody, warto pamiętać o zabraniu ze sobą różnego rodzaju ubrań, w szczególności płaszcza przeciwdeszczowego oraz ubrań chroniących przed zimnym wiatrem. Nie należy zapomnieć również o lżejszej garderobie, a także kremach z filtrem, które uchronią nas przed intensywnymi promieniami słonecznymi.
Wyspa Skye
Najczęściej odwiedzaną przez turytów wyspą Archipelagu Hebrydów jest Skye. Jako jedyna jest połączona z lądem mostem. Przyciąga turystów niesamowitym klimatem. Warto udać się na spacer, przejażdżkę po wyspie samochodem czy też rejs statkiem dookoła Skye – niezwykłe krajobrazy zachwycą nawet najbardziej wybrednych. Potężne skały porośnięte zielonym mchem i przepiękne widoki na morze zapierają dech w piersiach. Pośród cudownych krajobrazów odnajdziemy dwa średniowieczne zamki, których zwiedzanie z pewnością sprawi przyjemność miłośnikom historii. Ta największa wyspa Hebrydów Wewnętrznych słynie również z możliwości obserwowania wspaniałych zwierząt w ich naturalnym środowisku, w tym fok, wydr, delfinów, a nawet wielorybów!
Wizyta na wyspie Skye to także doskonała okazja do zapoznania się z historycznym językiem Szkotów – gaelickim.
Islay – wyspa whisky
Whisky to uwielbiany przez wielu, mocny trunek alkoholowy, którego ojczyzną jest właśnie Szkocja. Hebrydy również odegrały dużą rolę w jego powstaniu. A szczególnie wyspa Islay. Wysunięta najbardziej na południe spośród wszystkich wysp Hebrydów Wewnętrznych, nie bez powodu nazywana jest wyspą whisky. Znajduje się tam osiem destylarni tego alkoholu, które jednak uważane są za jedne z najlepszych w całym kraju.
Na Islay przy produkcji słodu jęczmiennego wykorzystuje się torf. To właśnie ten dodatek sprawia, że whisky pochodzące z wyspy posiada mocny, dymny charakter. Dodatkowo, trunek leżakuje w beczkach przechowywanych w nadmorskich magazynach. Dzięki temu pochłaniają z powietrza wyczuwalne nuty jodu, wodorostów i soli morskiej.
Wyspa Islay to raj dla miłośników mocnej whisky. Oprócz zakupu i skosztowania tego alkoholu, można tam również skorzystać z wycieczki do jednej z destylarni, podczas której poznamy dokładnie cały proces produkcji szkockiego trunku.
Lewis i Harris
Hebrydy Zewnętrzne składają z około dwustu wysp, z których największe to połączone w jedno Lewis i Harris. Pierwsza z nich jest najbardziej wysuniętą na północ wyspą całego archipelagu. Jest ona dosyć płaska, pokryta w większości rozległymi wrzosowiskami, na których pasą się liczne owce. Można tu także podziwiać liczne gatunki ptaków, np. fulmary, mewy trójpalczaste, nurniki zwyczajne.
Osoby zafascynowane tajemniczymi miejscami w stylu Stonehenge, powinny udać w okolice miejscowości Callanish. Znajdują się tam neolityczne megality – Callanish Stones. Z kolei odwiedzenie stolicy wyspy – Stornoway – pozwoli na zwiedzenie neogotyckiego zamku Lews Castle.
Wyspa Harris charakteryzuje się zupełnie odmiennym ukształtowaniem terenu, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom górskich krajobrazów. Surowe, postrzępione skały nadają temu miejscu niezwykłego piękna. Tuż za nimi znów można oglądać zielone łąki. Południowa część wyspy Harris szczyci się piaszczystymi wybrzeżami, które szybko zapełniłyby się licznymi plażowiczami, gdyby nie zimna woda i częste opady deszczu.
To jednak tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających Hebrydy.
Kilka praktycznych informacji
Na każdej z wysp Archipelagu Hebrydów znajduje się spore zaplecze hoteli, hosteli i pensjonatów, w których nietrudno o nocleg. Ceny zaczynają się od 15 GBP za noc od osoby. W większości można wykupić codzienne posiłki.
Przeprawa na Hebrydy wymaga wiele cierpliwości. Z Warszawy do Edynburga lot samolotem razem z przesiadką (najczęściej w Londynie) trwa około sześciu godzin. W niecałe trzy godziny można natomiast dolecieć bezpośrednio do Glasgow, skąd jest również bliżej do szkockiego archipelagu. Przeprawa drogą lądową np. do wyspy Skye trwa około pięciu godzin. Jeżeli chcemy dostać się na inną z wysp, musimy skorzystać z promu.
Dotarcie do Hebrydów nie jest łatwym zadaniem, jednak ich piękno oraz czekające na odwiedzających atrakcje z pewnością wynagrodzą wszelkie trudy.