Tulipanowa stolica Kanady

Stolica Kanady, Kanał Rideau/ fot. https://www.pinterest.com/pin/34199278390890555/

Ottawa to aglomeracja o wysokim standardzie życia, rozwijająca się bardzo dynamicznie. Jest centrum kulturalnym i politycznym kraju, leżącym w malowniczej okolicy, pośród lasów. Stolica jest miejscem stosunkowo spokojnym, idealnym na spacery połączone odwiedzinami w lokalnych knajpach, oferujących miejscowe przysmaki.

Stolica Kanady

Ottawa, stolica Kanady, jest miastem bardzo otwartym. Znajduje się na granicy prowincji Ontario i Quebec. Przez aglomerację przepływa rzeka Rideau, która dzieli je na Lower Town (miasto niższe) i Upper Town (miasto wyższe). Ottawa swój rozwój zawdzięcza królowej Wiktorii. To dzięki niej w 1857 roku stała się stolicą państwa. Wcześniej jej mieszkańcy zajmowali się głównie dostarczaniem drewna dla marynarki brytyjskiej. Okres największego rozwoju aglomeracji przypadł na lata 40. XX wieku. Wtedy powstawało wiele parków i szerokich alei, Ottawa zyskała nowy, bardziej przyjazny charakter.

W odległości około 10 kilometrów od centrum znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Ottawa Macdonald-Cartier. Do miasta dolecimy między innymi z Warszawy, Krakowa, Gdańska czy Poznania, należy się jednak liczyć z przynajmniej jedną przesiadką. Śródmieście, a w związku z tym i większość zabytków, jest dość zwarte, dzięki czemu do większości atrakcji będziemy w stanie dotrzeć pieszo.

Tulipanowa tradycja

Co roku w Ottawie odbywa się Festiwal Tulipanów. Jego historia sięga czasów Drugiej Wojny Światowej. Brytyjska królowa zaproponowała wtedy schronienie holenderskiej rodzinie królewskiej na terytorium Kanady. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego holenderski dwór, w ramach podziękowań, przesłał do Ottawy 100 tysięcy cebulek tulipanów. Kwiaty zasadzone zostały na wzgórzu parlamentarnym.

Festiwal Tulipanów/ fot. https://www.pinterest.com/pin/84090718016873143/
Festiwal Tulipanów/ fot. https://www.pinterest.com/pin/84090718016873143/

Od tego czasu tulipany są symbolem więzi obu krajów i tradycją, która pieczołowicie pielęgnuje ambasada holenderska, przesyłając co roku kolejne 20 tysięcy cebulek tych kwiatów. Rośliny zakwitają na przełomie kwietnia i maja, dając początek niezwykle krótkiej kanadyjskiej wiośnie. Od lat 50. XX wieku w tym okresie odbywa się Festiwal Tulipanów, który przyciąga corocznie tysiące turystów.

Najdłuższe lodowisko świata

Jednym z punktów, których nie można pominąć podczas zwiedzania, jest Kanał Rideau. Przy nim zgromadzona jest większość zabytków stolicy. Stanowi on połączenie Ottawy z miastem Kingston. Jego budowa rozpoczęła się w 1826 roku i trwała do 1832 roku, w większości pracowali nad nim irlandzcy robotnicy. Doliczymy się na nim 47 śluz. W niewielkim stopniu biegnie on korytem rzeki Rideau.

Lodowisko na kanale/ fot. https://www.pinterest.com/pin/209628557628918272/
Lodowisko na kanale/ fot. https://www.pinterest.com/pin/209628557628918272/

Kanał jest wielką atrakcją, zwłaszcza zimą. W niskich temperaturach zamienia się on w najdłuższe, mierzące 7,8 kilometra, lodowisko na świecie. Władze miasta dbają o infrastrukturę wokół lodowiska, jest ono bezpłatnie udostępniane dla mieszkańców oraz turystów. Natomiast w okresie letnim można wybrać się po nim w rejs. Wokół kanału znajduje się również większość terenów rekreacyjnych stolicy. Kanał Rideau w 2007 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Neogotyckie dziedzictwo

Zespół neogotyckich gmachów, wznoszących się na Wzgórzu Parlamentarnym, w większości pochodzących z 1859-1866 roku, był siedzibą parlamentarzystów przez ok. 50 lat. Dopiero po pożarze urzędnicy chwilowo przenieśli się do innej siedziby. Zniszczone przez ogień budynki odbudowane zostały po pierwszej wojnie światowej.

Parliament Hill/ fot. https://www.pinterest.com/pin/434527064020829838/
Parliament Hill/ fot. https://www.pinterest.com/pin/434527064020829838/

Pośród kompleksu zdecydowanie wyróżnia się Wieża Pokoju wraz z dzwonnicą pokrytą licznymi rzeźbami z kamienia. Zbudowana została w 1927 roku, a jej wysokość wynosi ponad 92 metry. Warty uwagi jest również zameczek, mieszczący Bibliotekę Parlamentu, znajduje się w nim około pół miliona woluminów. Obecnie Blok Wschodni oraz Zachodni są siedzibą parlamentarzystów. Całość kompleksu zbudowana została w stylu wiktoriańskiego gotyku i otoczona jest ogrodem w stylu angielskim. Parliament Hill co roku odwiedzają tysiące turystów.

Najstarsza świątynia w mieście

Katedra Notre Dame/ fot. https://www.pinterest.com/pin/418834834068208710/
Katedra Notre Dame/ fot. https://www.pinterest.com/pin/418834834068208710/

Najstarszym, a jednocześnie największym, neogotyckim kościołem w stolicy jest Katedra Notre Dame. Pierwotnie na terenie tym wznosiła się niewielka, drewniana świątynia. Następnie została zburzona, a w roku 1847 zbudowano katedrę. Prace odbywały się na podstawie projektu A. Robillarda i Ojca Canona.

Notre Dame sprawia wrażenie budowli dość ascetycznej, pozbawionej dodatkowych zdobień. Taka jest fasada budynku, jednak jego wnętrze ma niezwykle ozdobny charakter. Bogata ornamentyka gotycka, ikonograficzne dzieła i rzeźby z motywami religijnymi, otoczone półmrokiem oferują niezapomniane wrażenia. Ponadto, w nawach bocznych katedry znajdują się ołtarze rzeźbione w drewnie, pokryte złotem i drogimi kamieniami.

Dziedzictwo ludzkości

Canadian Museum of Civilization (Muzeum Historii Ludzkości) to jedna z najstarszych instytucji tego typu w całej Ameryce Północnej. Zaliczane jest także do najczęściej odwiedzanych i najbardziej popularnych muzeów spośród wszystkich znajdujących się w mieście. Instytucja ta od 1856 roku zajmuje się gromadzeniem, badaniem i wyjaśnianiem pochodzenia cywilizacji kanadyjskiej. Znajdziemy w nim cztery stałe wystawy, obejmujące 20 tys. lat historii cywilizacji tego regionu. Oprócz tego, prezentowane są wystawy zmienne, które zwykle dotyczą innych cywilizacji i kultur. W muzeum odbywają się także liczne warsztaty, wykłady oraz koncerty. Za bilet zapłacimy 13 CAD (ok. 38,5 PLN). Szczegółowe informacje odnośnie godzin otwarcia znajdziemy na stronie internetowej.

Prawda i sprawiedliwość

Stolica Kanady posiada bardzo charakterystyczny budynek Sądu Najwyższego. Wzniesiony został w latach 1939-1946, a kamień węgielny pod budowę położyła sama królowa Elżbieta I. Budynek znajduje się na zachód od Parliament Hill, nad brzegiem rzeki Ottawa. Wnętrza budowli zdobione są marmurem, rzeźbami i obrazami. Przed gmachem mieści się kilka rzeźb, najbardziej znane spośród nich są: Veritas (Prawda) i Justicia (Sprawiedliwość).

Budynek Sądu Najwyższego/ fot. https://www.pinterest.com/pin/403775922812181846/
Budynek Sądu Najwyższego/ fot. https://www.pinterest.com/pin/403775922812181846/

W 2000 roku budynek znalazł się na liście 500 najwspanialszych budowli, powstałych w ciągu ostatniego tysiąclecia na terenie Kanady (o wyróżnieniu zdecydował Royal Institute of Architectural of Canada). Obiekt jest udostępniony do zwiedzania od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00. O pełnych godzinach wyruszają wycieczki anglojęzyczne. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej: http://www.scc-csc.gc.ca/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *