Tunezja. Dżerba – rajska Afryka

Tunezja Dżerba słynie z przepięknych plaż/ fot. https://www.pinterest.com/pin/226376318739240589/

Wyspa znana jest dzięki pięknym plażom i niezwykle malowniczym wioskom. Zachwyt wzbudzają nietypowe, bielone wapnem domki. Bardzo popularne są również ośrodki talasoterapi, czyli leczenia za pomocą bogactw, pochodzących z morza.

Tunezja Dżerba

Dżerba to największa spośród wysp Afryki Północnej, zajmuje powierzchnię 538 km². Położona jest na północno-wschodnim wybrzeżu Afryki. Jej terytorium należy do Tunezji, dzięki czemu panuje na niej niezwykła atmosfera, charakterystyczna dla tej części świata. Dżerba mimo, że uznawana jest za wyspę, połączona została z południową częścią Tunezji lądem już w starożytności – grobla o nazwie Al-Kantara, powstała w czasach rzymskich.

Tunezja Dżerba słynie z przepięknych plaż/ fot. https://www.pinterest.com/pin/226376318739240589/
Tunezja Dżerba słynie z przepięknych plaż/ fot. https://www.pinterest.com/pin/226376318739240589/

Na Dżerbie znajdziemy aż 130 kilometrów wybrzeża. Najbardziej znaną pośród plaż jest trzynastokilometrowa Sidi Mahares. To właśnie przy niej znajdują się najbardziej luksusowe kompleksy hotelowe na wyspie. Natomiast za jedną z najpiękniejszych uważana jest Seguia, na której, oprócz złotego piasku, znajdziemy również malownicze formacje skalne. Na wyspie panuje łagodny klimat, dzięki któremu pełno tam gajów oliwnych, palmowych, figowych oraz sadów cytrusowych.

Loty na wyspę

Dzięki dogodnemu położeniu, Dżerba cieszy się popularnością niemal przez cały rok. Międzynarodowy port lotniczy Djerba Zarzis znajduje się na przedmieściach Houmt Souk (Haumat as-Suk). Na wyspę dostaniemy się lotem między innymi z Warszawy i Krakowa. Musimy liczyć się z przesiadką, najczęściej w Paryżu. Należy pamiętać, że tunezyjskiej waluty, dinara, nie można przywozić ani wywozić z terytorium Tunezji.

Religijny krajobraz

Jednym z najpiękniejszych państw afrykańskich jest Tunezja. Dżerba to także oaza jednej z najstarszych na świecie żydowskich społeczności, której wyspa zawdzięcza najcenniejszy zabytek w okolicy – synagogę El Ghriba w Ar-Rijadzie. Budynek pochodzi z początków XX wieku, wybudowany został w miejscu pierwotnej świątyni. Jego wnętrze jest bardzo bogato zdobione tkaninami, ceramicznymi płytkami i drewnianymi elementami. Dominującym kolorem jest błękit. Ponadto, w synagodze znajduje się jeden najstarszych na świecie egzemplarzy świętej księgi judaizmu – Tory.

Meczet Nieznajomych/ fot. https://www.pinterest.com/pin/328833210266165259/
Meczet Nieznajomych/ fot. https://www.pinterest.com/pin/328833210266165259/

Jednak na wyspie najbardziej widoczna jest kulturowa i religijna przewaga społeczności arabskiej. Podkreśla to między innymi liczba meczetów – na Dżerbie jest ich ponad 200. Większość z nich nie jest udostępniona dla zwiedzających, ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ zachwycają głównie architekturą. Warto zobaczyć znajdujący się w stolicy wyspy (Houmt Souk) Meczet Cudzoziemców, Meczet Nieznajomych czy wyróżniający się siedmioma kopułami Meczet Turków.

Królestwo ceramiki

Miejscowe targowiska są niezwykle kolorowe/ fot. https://www.pinterest.com/pin/416371928023568187/
Miejscowe targowiska są niezwykle kolorowe/ fot. https://www.pinterest.com/pin/416371928023568187/

Na tunezyjskiej wyspie bardzo dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju targi. Przyciągają barwnymi straganami, zapachem orientalnych przypraw i niezwykłą ceramiką. Jeżeli jednak planujemy zakupy, po najwspanialsze wyroby warto udać się do wioski Guellala (Kallala). To prawdziwe imperium garncarskie, w którym zobaczyć można stosowane do wieków metody wyrobu naczyń. W tej niewielkiej osadzie obecnie istnieje ponad 400 warsztatów garncarskich. Ponadto, w Guellali zobaczyć można jedną z tunezyjskich tradycji – Raks al Juzur. To wykonywany głównie w czasie uroczystości weselnych taniec, podczas którego tancerze wirują w rytm muzyki z dzbanami na głowach. Liczba dzbanów oraz szybkość wirowania świadczy o umiejętnościach tancerza. Ponadto, wieś Guellala uważana jest za jedno z lepszych miejsc na wyspie do podziwiania zachodów słońca.

Arabskie Spa

Wielbiciele relaksu na Dżerbie znajdą raj dla siebie. W wielu miejscach odnaleźć można hammamy. To nawiązujące do arabskiej tradycji, ciepłe, wilgotne i pachnące olejkami eterycznymi łaźnie. Wizyta w nich to raj dla ciała i ducha, ich pomieszczenia wykładane są zachwycającymi malowanymi kaflami. Panuje w nich temperatura sięgająca 40°Celsjusza, w powietrzu oprócz olejków eterycznych znajdziemy również jonizowaną wodę morską. Ponadto, w środku skorzystać możemy z różnych zabiegów. Należy pamiętać, że istnieją osobne hammamy dla kobiet i mężczyzn. Te publiczne zwykle czynne są na zmianę – jednego dnia dla kobiet, drugiego dla mężczyzn. Ale praktycznie każdy hotel o nieco wyższym standardzie posiada swoją prywatną łaźnię. Wizyta w hammamie to także wstęp do talasoterapii, czyli zabiegów opierających się na produktach morskich takich jak algi, woda, sól czy muszle.

Niebiesko-biała stolica

Houmt Souk to największe miasto i stolica wyspy, określana jest, jako stosunkowo nowoczesna. Jednak nadal zobaczyć możemy tu tradycyjnie pomalowane na biało budynki z niebieskimi okiennicami i drzwiami. W stolicy wyspy znajduje się XV-wieczna twierdza Borj El Kebir. To doskonały punkt obserwacyjny, z którego wież roztacza się widok na port. Ponadto, w stolicy odwiedzić można Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowej. Zapoznany się tam z ręcznie pisanymi fragmentami Koranu, ślubnymi strojami, tradycyjnymi wyrobami jubilerskimi.

Stolica wyspy Houmt Souk/ fot. https://www.pinterest.com/pin/318489004871615303/
Stolica wyspy Houmt Souk/ fot. https://www.pinterest.com/pin/318489004871615303/

Wyspa Piratów

Tunezja Dżerba to raj także dla wielbicieli przyrody. Miejscowi specjalnie dla turystów organizują rejsy na półwysep Ras Rmel, zwanego również Wyspą Piratów. To niezamieszkany cypel na północy wyspy, przy którym tworzy się ciepła, pełna zielonych, przyniesionych przez fale wodorostów. Spotkać tam można bardzo wiele gatunków ptactwa. A od listopada do marca przylatują tu liczne stada różowych flamingów. Zdecydowanie najlepszy na podziwianie ptactwa jest okres jesienno-zimowy. Ponadto, w zatoce pełno jest ryb, dzięki czemu często można spotkać polujące delfiny. Na półwyspie Ras Rmel można dostać się miejskim autobusem kursującym z Houmt Souk, rozbić namiot i obserwować niezwykłą przyrodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *