Spokojne, błękitne morze, wspaniałe zabytki oraz niezwykle atrakcyjne ceny. Tak najkrócej scharakteryzować można wypoczynek na Krymie. Północne wybrzeże Morza Czarnego skrywa w sobie wiele sekretów, które nadal czekają na odkrycie…
Jak dotrzeć na Krym?
Najlepszym sposobem dostania się na Krym jest oczywiście podróż samolotem. Obecnie najkorzystniejszym połączeniem z południową Ukrainą jest bezpośredni lot z Warszawy do Odessy. Inną możliwością jest podróż do Sewastopola, jednak wiąże się to często z dwiema przesiadkami, co znacznie wydłuża podróż. Kiedy już znajdziemy się na Krymie, nie powinniśmy napotkać na żaden problem z wynajęciem miejsca noclegowego. Rosnąca popularność półwyspu, jako miejsca wypoczynku sprawia, że w większych miastach znajdziemy zarówno wysokiej klasy hotele jak i przytulne i znacznie tańsze moteliki.
Pałac na skarpie
Jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie można odwiedzić spędzając wakacje na Krymie jest Jaskółcze Gniazdo. Pod koniec XIX wieku na samym skraju klifu Aj-Todor wybudowano drewnianą rezydencję, będącą domem osobistego lekarza panujących carów. W 1911 roku zamożny baron naftowy von Steignel wykupił posiadłość i zastąpił dotychczasowy dom wspaniałą neogotycką rezydencją, którą możemy podziwiać dziś. W całości konstrukcji doskonale widać inspiracje architekturą niemiecką, szczególnie takimi posiadłościami, jak pałac w Poczdamie lub zamek Neuschwanstein. Niestety trzęsienie ziemi w 1927 roku poważnie uszkodziło Jaskółcze Gniazdo. Kompleksowe prace remontowe rozpoczęto dopiero w 1968 roku. Podczas prac postanowiono dodatkowo wzmocnić klif, na którym wybudowana została rezydencja. Obecnie jednak turyści mogą bez większego problemu podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Morza Czarnego z wieży tej niezwykłej rezydencji.
„Brytyjska” rezydencja
Odwiedziny wybrzeża Morza Czarnego to doskonała okazja do odwiedzenia kolejnego ze wspaniałych krymskich pałaców. Wybudowana w miasteczku Ałupa jest XIX-wieczną rezydencją księcia Woroncowa. W budowie uczestniczył znany w całej Europie E. Blore odpowiedzialny za rozbudowę Pałacu Buckingham. Wpływy architektury brytyjskiej widać wyraźnie w północnej fasadzie budynku zaprojektowanej w stylu neogotyckim. Zupełnie inaczej prezentuje się południowa ściana budynku. Bez większych trudności dostrzec można w niej wpływy zdobniczej tradycji Maurów oraz cywilizacji Indii. Eklektyzm tego rodzaju widoczny jest również w pałacowych wnętrzach. Oprócz pokoju muzyków, stylizowanego na arabski, do najważniejszych pomieszczeń należy również buduar pani domu, urządzony na wzór chiński. Ciekawostką może być fakt, iż podczas konferencji w Jałcie w pałacu Woroncowa mieszkała brytyjska delegacja.
Wakacje na Krymie w klimacie starożytnej Grecji
W starożytności półwysep znany był jako Chersonez. Mieściło się na nim kilka greckich kolonii, z których obecnie pozostały jedynie ruiny. Do największych starożytnych ośrodków handlowych położonych na Krymie należał Chersonez Taurydzki. Obecnie miasto znajduje się w administracyjnych granicach Sewastopola i udostępnione jest dla wszystkich miłośników żywego obcowania z historią. Obok pozostałości licznych bazylik oraz amfiteatru, do najlepiej zachowanych obiektów należy rzymska forteca z II wieku. W całym mieście znajdują się liczne zabytki pochodzące ze starożytności, średniowiecza, ale również z XIX wieku. W tym okresie powstał piękny, górujący nad ruinami, dwupoziomowy sobór Włodzimierza.
Najbardziej wietrzne miejsce na Ukrainie
Południe Ukrainy pełne jest niezwykłych zakątków, które na długi czas pozostaną w pamięci turystów. Spędzając wakacje na Krymie warto odwiedzić górę Aj-Petri. Jest to jedno z miejsc w których niemal przez cały rok wieje porywisty wiatr. Wszystkie niedogodności z powodzeniem rekompensuje wspaniały widok, jaki można podziwiać z wapiennej góry. Na szczęście aby dotrzeć na szczyt Aj-Petri nie trzeba spędzać wielu godzin na wspinaczce. Wystarczy wybrać się na krótką przejażdżkę kolejką linową prowadzącą wprost na szczyt.
Złote Wrota
Jednym z największych bogactw Krymu jest zdecydowanie wspaniała, dziewicza przyroda. Wszyscy miłośnicy podziwiania natury powinni wybrać się na spacer po rezerwacie Karadah. Obejmująca 7 km trasa spacerowa pozwala z bliska poznać urok tego zakątka Ukrainy. Całość obszaru chronionego znajduje się na dwóch wygasłych wulkanach przylegających bezpośrednio do brzegu morza. Największe wrażenie robią jednak tak zwane Złote Wrota będące malowniczą, kamienną bramą.