Wieża Eiffla to najbardziej zanany symbol Paryża. To także jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków tego miasta. Kochana i znienawidzona, budząca wiele emocji nie tylko w turystach. Co roku odwiedzana przez ponad 3 miliony osób.
Wieża Eiffla w Paryżu
„Żelazna Dama” – tak budowlę określają mieszkańcy stolicy Francji. Znajdziemy ją nad Sekwaną w centrum miasta, w północno-zachodniej części Pola Marsowego. Jeden z najwyższych punktów Paryża, wieża o wysokości 300,5 metra (wraz z anteną 324 m). Według oficjalnych wiadomości, zaprojektowana została przez Gustawa Eiffela, co jednak nie jest do końca prawdą. Pomysłodawcami budowli byli dwaj projektanci pracujący w jego biurze: Emile Nouguier oraz Maurice Koechlin. Nie jest uznawana za ich dzieło, ponieważ w 1884 roku Eiffel odkupił od nich prawa autorskie i prawa własności intelektualnej.
Budowę wieży rozpoczęto w 1887 roku, a zakończono dość szybko, bo w 1889 roku. Do 1930 roku uznawana była za najwyższą budowlę na świecie. Co ciekawe, w zależności od temperatury, wysokość wieży może zmieniać się nawet o 18 centymetrów, natomiast podczas wietrznej pogody konstrukcja przechyla się na boki do 7 centymetrów.
Ocalona
Wieża Eiffla w Paryżu nie spełnia żadnej konkretnej funkcji, od początku miała być głównie ozdobą miasta. Powstała z okazji Wystawy Światowej zorganizowanej w 1889 roku w Paryżu, której celem było uczczenie setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Przez długi czas konstrukcja była bardzo krytykowana, nazywano ją „gigantyczną latarnią uliczną”, „fabryczną rurą” albo „szkieletem dzwonnicy”.
Miała być konstrukcją tymczasową, po 20 latach od zakończenia wystawy miała zostać rozebrana. Pozostała tylko dzięki udostępnieniu jej dla potrzeb laboratorium metrologicznego oraz aerodynamicznego, a także dzięki transmisji telegraficznej. Obecnie jest punktem pomiarów meteorologicznych. Na wieży, w ramach upamiętnienia wielkich Francuzów, wygrawerowano 72 nazwiska: inżynierów, matematyków i naukowców. Co około siedem lat wieża przechodzi konserwację i jest na nowo malowana – do tego zabiegu potrzeba ok. 60 ton brązowej farby.
Barwy narodowe
Budowla widoczna jest prawie z każdego punktu w Paryżu. Jednak znakomitym miejscem, zarówno do podziwiania, jak i uwieczniania wieży, są Pola Marsowe albo dziedziniec Palais de Chaillot przy Trocadero. To właśnie stąd najczęściej fotografowana jest podświetlona wieża.
Wieża Eiffla w Paryżu podczas świąt państwowych często podświetlana jest we francuskie barwy narodowe, dodatkowe iluminacje świetlne organizowane są również z okazji Nowego Roku. Brała udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach, wspinali się na nią alpiniści, skakano z niej ze spadochronem, a pewien dziennikarz zjechał po jej schodach na rowerze.
Wspinaczka dla wytrwałych
Konstrukcja, od czasu jej ukończenia, odwiedzona została przez ponad 167 milionów ludzi. Kolejki przed wieżą ustawiają się praktycznie o każdej porze roku. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w bezchmurny, przejrzysty dzień, z wierzchołka roztacza się widok nie tylko na cały Paryż, ale prawie na odległość 67 kilometrów.
Na szczyt wieży dostać możemy się na dwa sposoby. Jednym z nich są schody, do pokonania są 1652 stopnie. Tak dostać możemy się na dwie pierwsze platformy. Pierwsza z nich mieści się na wysokości 57 metrów, znajduje się tam kawiarnia oraz odział poczty. Na drugiej (115 metrów) mieści się restauracja i tarasy widokowe. Na trzecią platformę widokową dostaniemy się tylko i wyłącznie windą. Na jej terenie, oprócz wielu znanych restauracji, znajduje się również muzeum, w którym obejrzeć można filmy dokumentalne związane z wieżą.
Wstęp na pierwszy oraz drugi taras widokowy to koszt 9 EUR (bilet dla osoby dorosłej), jeżeli chcemy wjechać windą, natomiast jeżeli wybierzemy wspinaczkę schodami, za bilet zapłacimy 5 EUR. Wjazd na samą górę będzie nas kosztował 15 EUR. Bilety zakupimy w kasach pod wieżą lub na stronie internetowej. Budowla udostępniona jest dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli, godziny uzależnione są od pory roku – poza sezonem czynna jest od 9:30-23:00, natomiast latem od 9:00 do 23:00.
Co roku sprzedawanych jest około dwóch milionów pamiątek, przedstawiających tę słynną budowlę. Wieżę Eiffla spotkać możemy także w innych miastach świata – w Las Vegas czy w Pradze. Na całym świecie stworzono kilka jej imitacji, jednak żadna nie dorównuje oryginałowi.